Зовсім скоро в українських багатоповерхівках поголовно встановлять лічильники на тепло і воду. Йдеться про будинкові лічильники, за показниками яких і потрібно буде оплачувати комуналку. Відповідно до прийнятого закону "Про комерційний облік комунальних послуг", всі лічильники на тепло повинні встановити до серпня цього року, а лічильники води - до серпня 2019 го, займатися цим повинні постачальники послуг.

Давайте розбиратися, як доведеться платити за комуналку за новими правилами і хто заплатить за сусіда.

Рахувати комуналку будуть по-новому



Головна зміна - рахувати платіжки будуть по будинкових, а не квартирних лічильниках. Закон передбачає, що комунальна послуга надається на весь будинок, тому і платити потрібно за всю кількість води і тепла, яка потрапила в багатоповерхівку. Якщо мова йде про тепло, то і зараз далеко не в кожному будинку є технічна можливість встановити квартирний лічильник, тому найчастіше і до прийняття закону в силу рахували за загальним приладом обліку. А ось з водою ситуація зміниться більш, ніж кардинально.

Популярні новини зараз

Індексація пенсій у 2025 році буде не для всіх: хто опиниться за бортом підвищень

Перевірки від газовиків вийшли на новий рівень: українцям розповіли про документ, який треба підписати

Зміни в правилах обміну валюти: заначка може перетворитися на розчарування

Українців попередили про три місяці без пенсії: у кого будуть проблеми з ПФУ

Показати ще

У Києві та інших великих містах практично скрізь лічильники на воду вже стоять, що стосується регіонів, то "Водоканалу" доведеться шукати гроші на нові прилади обліку. І будинкові лічильники швидко себе окуплять, оскільки вони дозволять перекладати на плечі мешканців т.зв. "Внутрішньобудинкові втрати води".



Зараз в тарифі на воду закладають певний відсоток втрат. Хтось використовує магніти і занижує суми в платіжках, в окремих будинках незаконно підключаються до системи водопостачання магазини в підвалах і не платять за це, в частині квартирах "капають" крани, але низька точність лічильника не враховує ці втрати. І якщо раніше "втрати" фактично списували і компенсували тарифом, після установки будинкового лічильника доведеться платити за всю поставлену воду.

Наприклад, в будинку на 20 квартир у кожного мешканця є лічильник на гарячу воду в квартирі і, згідно з новим законом, встановили будинковий лічильник на воду. У кожній квартирі лічильник намотав по 4 кубометри води. До закону за ці 4 куба і довелося б заплатити кожному. Але якщо після вступу закону в силу виявиться, що будинковий лічильник на воду показав 100 кубометрів, а сума показань 20 квартирних лічильників - 80 кубометрів, за "зайві" 20 кубів доведеться платити всім. Тобто в платіжках замість 4 кубів буде вказано 5. До слова, в середньому один кубометр води обходиться в 60-80 грн (залежно від постачальника і регіону). Якщо в одній квартирі за допомогою магнітів або інших хитрощів занижують показання лічильника, то заплатять за використану воду всі сусіди.



Окрім цього, українцям доведеться поступово змінювати старі лічильники на сертифіковані: у них більш точний клас точності. Експерти впевнені, що з новими приладами обліку поставити магніт або ж не враховувати втрати неполагодженого крану буде складніше. Одним з варіантів вирішення проблеми бачать встановлення спеціальних антимагнітних пристроїв. Методику розподілу втрат на даний момент розробляє профільне міністерство. Остаточний варіант повинні прийняти вже восени цього року.

Не показав лічильник - штраф

За порушення закону українцям загрожують великі штрафи. Постраждати можуть навіть забудовники. Якщо вони здають будинок в експлуатацію після серпня, але не поставили лічильники, доведеться заплатити штраф у розмірі 35 прожиткових мінімумів (на даний момент понад 44 тис. грн). Якщо дому без лічильника видали технічну умову на приєднання до мереж, відповідального оштрафують на 108 прожиткових мінімумів (на даний момент більше 148 тис. грн).

Якщо не впустити перевіряючого до будинкових лічильників - штраф більше 34 тис. грн і такий же штраф за пропуск повірки лічильника.



В Україні довгий час взагалі не було обліку комерційних послуг. Після різкого зростання тарифів виявилося, що чинні нормативи, за якими українці платили без лічильників, значно завищені. Наприклад, як показує практика, в будинках з тепловими лічильниками платять за опалення приблизно на 30% менше. Подібна ситуація і з водою.

Головне завдання нового закону - змусити українців економити і платити за все, що витратили. Втрати тепла в будинках складають близько 30%, левова частина води втрачається через несправні крани, "діряві" труби і магніти на лічильниках. І якщо раніше втрати закладали в тарифи і розподіляли між усіма, то зараз їх покажуть в платіжках і за них доведеться заплатити.

Нагадаємо, раніше інформаційний портал "Знай.ua" писав про те, які є способи істотно зменшити вартість комуналки.