Встановлений урядом максимальний обсяг пенсійних виплат в Україні становить близько 13,7 тисяч гривень. Формула проста: потрібно 35 років стажу, зарплату більшу у сім разів, ніж середня в державі, і тоді можете розраховувати на значно соліднішу норму.
Але чи всім під силу працювати більше трьох десятиліть поспіль? До того ж, на максимальні пенсії поки що встановлені обмеження – 10 прожиткових мінімумів для непрацездатних і ця цифра з кожним роком збільшується.
Взагалі сума, яку ви отримаєте після виходу на законний відпочинок, залежить від трьох факторів: середньої зарплати по країні, власної зарплати і стажу. Найвища пенсія поки що так і не дотягнула більше 10 тисяч гривень. Одне невеличке "але": для цього потрібно працювати 50 років і заробляти весь час не менше 27 тисяч гривень на місяць.
В основному мова йде про суддів, адже їм платять на старості від 13 ти 25 тисяч. Варіантів у цій ситуації кілька. Основний – участь у приватному накопичувальному фонді: при досягненні пенсійного віку можна буде отримувати відразу дві виплати. Та жоден чиновник не гарантує вам, що через 20 років, приміром, цей самий фонд не лусне, немов мильна бульбашка.
Зміни в правилах обміну валюти: заначка може перетворитися на розчарування
"Бусифікацію" обіцяють викорінити: ТЦК застосують новий підхід до мобілізації
Штрафи за дрова: українцям підказали, як уникнути покарання за деревину на своєму подвір'ї
Долари з "заначки" можуть розчарувати: почали діяти нові правила обміну валюти
Працюють схожі схеми дуже налагоджено за кордоном. У тому ж Казахстані вже кілька років як здійснили перехід до єдиних соціальних внесків громадян. Такі індивідуальні рахунки потребують 15% від суми заробітної плати, а при цьому ще даються гарантії. До речі, сам робітник платить всього 5%, все решта – компенсує за нього роботодавець.
Не погано побудована стратегія і в Нідерландах. Там професійних фондів декілька: пенсійні фонди для певної галузі, пенсійні фонди компанії та пенсійні фонди для певних професій. Налічується їх в країні більше сотні, вже не кажучи про приватні компанії для обмеженого кола спеціальностей, таких як медики.
Корпоративні програми не рідкість і для Німеччини: у масштабних компаніях таких як Mersedes, Airbus або Siemens, співробітник може розраховувати на додаткову корпоративну пенсію. Спочатку вона формувалася на добровільних внесках, а потім висококваліфікований фахівець міг розраховувати на надбавку від шефа 600 € на місяць, рядовий робітник – 100-200 €.
Дивіться: недержавні пенсійні фонди в Україні