Будь поділ майна при розлученні подружжя досить важкий процес, який має свої особливості і відмінності. Знати законодавство, звичайно ж, потрібно, але вміти правильно захистити свою позицію теж потрібно навчитися. В цьому випадку необхідно зібрати сильну доказову базу і бути готовим до довгих судових розглядів. Тут необхідний адвокат.

Поділити все майно не вийде. Можна лише тільки те, яке було куплено під час спільного проживання і на спільний сімейний бюджет. Право на такий вид майна називається правом спільної сумісної власності. Всі питання поділу спільно нажитого добра зафіксовані в сімейному законодавстві України.

Розділ майна при розлученні в Україні

У сімейному законодавстві чітко описано, що придбаним в сім'ї майном може бути все, що завгодно, крім тих речей, які не входять до цивільного оборот. До них відносяться такі виплати як стипендія, заробітна плата, пенсія або будь-які інші доходи, які отримує чоловік або дружина. Однак при укладанні шлюбного договору можна вказати пункт, в якому гроші або інше майно будуть перебувати у спільній сумісній власності чоловіка і дружини.

Докладного списку тих речей і об'єктів, якими обоє володіють в рівних частках, в українському законодавстві немає. Однак вищою судовою інстанцією України - Верховним Судом ще в 2007 році прийнято постанову. У ньому приблизно описано те, що може бути у спільній сумісній власності. Серед таких об'єктів можуть бути:

Популярні новини зараз

Пенсіонерам "навісять" новий фінансовий тягар: ніяких пільг не чекайте

Пенсіонерам приготували доплати: хто отримає надбавку до пенсії понад 2 тисячі гривень

Ощадбанк скасував обмеження для власників карток: що стане безкоштовним

Долари з "заначки" можуть розчарувати: почали діяти нові правила обміну валюти

Показати ще

• квартира або інше житло (наприклад, дачні будинки);

• земельні володіння, а також насадження, які знаходяться на цих ділянках;

• автомобілі або інші транспортні засоби;

• тварини, в тому числі, робоча худоба;

• страхові суми, відшкодування та платежі;

• паї в кооперативах (житловому, дачному або гаражному);

• речі, які використовуються для професійних потреб і були куплені в шлюбі для одного з подружжя (комп'ютери та оргтехніка, музичні або медичні інструменти);

• побутові речі (пилосос, холодильник, меблі, різноманітні кухонне приладдя);

• цінності (золото, прикраси).

Що не можна поділити подружжю?

У статті 57 Сімейного кодексу зазначено яке майно знаходиться до особистої приватної власності і не може поділено при шлюборозлучному процесі. До них відносяться:

• майно подружжя, куплене до весілля;

• майно, придбане за особисті кошти;

• спадок або майно, отримане в дар від третьої сторони (наприклад, від своїх родичів);

• предмети індивідуального користування, особисті нагороди або премії;

• кошти, які були отримані як компенсація за фізичні чи матеріальні збитки;

• особисті страхові суми.

Якщо подружжя перед офіційним розлученням вже проживало не разом і купило якесь майно, то воно також є особистим і приватним.

Як ділити майно?

При розірванні шлюбу є два шляхи розділу майна. Поділити його можна як «полюбовно», тобто добровільно, так і через суд - в примусовому порядку. У першому випадку чоловік і дружина ділять майно за домовленістю. Це може бути угода про розподіл майна або ж шлюбний контракт, якщо він був попередньо укладений між подружжям. Якщо ж сторони не прийшли до спільного знаменника, то тоді доведеться ділити майно примусово, тобто звертатися в судові організації з позовом про розподіл майна.

Яким чином оформляється договір про розподіл майна?

Законодавство дає повне право чоловікові і дружині вирішити свої майнові суперечки без судових розглядів. Подружжя можуть самостійно вирішити яка частка майна переходить одному з них. Однак оформлятися таке добровільне мирову угоду про поділ майна має тільки з урахуванням всіх законів України, особливо тих, які регулюють питання нерухомості. Даний договір повинен бути оформлений письмово і підлягає нотаріальному посвідченню.

Яка частина залишається у кожного з подружжя?

Відповідно до статті 70 Сімейного кодексу України майно у чоловіка і дружини, яке вони разом нажили, ділиться навпіл (якщо інші частки не вказані в шлюбному договорі). Однак суд має право переглянути частку подружжя в праві на володіння майном. Ця частка може бути як зменшена, так і збільшена. Це залежить від різних факторів. Наприклад, суд має право винести рішення і зменшити частку чоловіка, якщо той:

• не приймав участь в забезпеченні сім'ї;

• приховував, навмисне пошкодив або знищив майно;

• витрачав майно у збиток сім'ї;

Збільшитися частка може і в зв'язку з тим, що з одним з подружжя залишається дитина. Якщо аліменти не достатні для утримання дітей не вистачає, то суд має право залишити за чоловіком певну частину цього майна.

Тимчасові рамки звернення до суду в зв'язку з розділом майна

Якщо подружжя офіційно не розлучилися, а живуть окремо, то тут немає ніяких рамок за часом подачі заяви в суд. Якщо ж вони розведені, то законодавство встановило, що термін позовної заяви обмежується трьома роками з того дня, як один з подружжя виявив порушення свого права на власність.

Як поділити такий вид майна, як автомобіль

Зрозуміло, що розділити навпіл машину неможливо. Тому вона за рішенням суду присуджується одній зі сторін. Суд у своєму рішенні буде виходити з того, на кого записаний автомобіль, хто з подружжя управляє ним і займається його обслуговуванням. І хоча це не буде основним для суду у винесенні рішення, але якщо друга сторона не надасть інших доказів, то автомобіль, швидше за все, передадуть першій стороні. При передачі одному з подружжя будуть враховуватись і інтереси дитини.

Чи можливо розділити майно з компенсацією

За сімейним законодавством можна. Якщо в суперечці один неподільний об'єкт, то він присуджується одній зі сторін. Та ж зобов'язана внести на рахунок компенсацію. Виплатити її можна і за незначну частку володіння майном. Це робиться за згодою сторони, якій виплачується компенсація. Після цього права власності такого боку припиняється.

Як розділити іпотеку

Якщо під час розлучення залишається в повному обсязі оплачений кредит нерухомості, то виникає питання: хто його повинен оплатити? У теорії, його поділяють навпіл на дві сторони. Однак це тільки в теорії. На практиці виплачувати іпотеку доведеться тому з подружжя, на кого він оформлений. Причому, джерела будуть тільки особисті доходи.

Як розділити майно в цивільному шлюбі

Для того, щоб довести факт цивільного шлюбу потрібно документи. Бажано мати їх якомога більше. До таких документів належать: свідоцтва про народження спільних дітей, довіреності на керування транспортними засобами, заповіт, який оформлений один на одного, особисте листування. До таких доказів відносять і показання свідків.

Для того, щоб розподіл майна пройшов на рівних, сторона повинна надати докази того, що майно було придбано під час спільного проживання і за загальні доходи. Тому цивільний шлюб не гарантує того, що розділ буде проходити рівний.

Шлюб не буде вважатися цивільним, якщо одна зі сторін знаходиться в офіційному шлюбі. В цьому випадку вона не зможе претендувати на частку в майні, яке було нажито разом.