Президент України Петро Порошенко вніс на розгляд Верховної Ради законопроект “Про валюту”, який покликаний спростити життя тим, хто працює з валютою.
З документом можна ознайомитись на сайті парламенту – він доступний під № 8152.
За словами глави держави, цей законопроект вводить на валютному ринку принцип “дозволено все, що не заборонено” і запустить поступову, послідовну і гнучку лібералізацію.
Так, законопроект передбачає скасування валютного контролю для більш, ніж 40% операцій, реєстрації кредитів від нерезидентів та ліцензування інвестування за кордон.
Також будуть скасовані валютні обмеження для бізнесу і лібералізовано ринок. Як пояснили в НБУ, нормативно-законодавча база чинного валютного регулювання застаріла, перевантажена і вимагає заміни.
Пенсіонери ВПО можуть отримати солідну надбавку: що для цього потрібно
Нові правила бронювання від мобілізації: що зміниться з 1 грудня
Пенсіонерам "навісять" новий фінансовий тягар: ніяких пільг не чекайте
Не наплутайте з показниками лічильників цього місяця: Нафтогаз звернувся до українців
Крім того, Україна разом з угодою про асоціацію з ЄС взяла на себе зобов’язання щодо адаптації валютного законодавства до норм і стандартів Євросоюзу.
Що ж зміниться для українців?
Валютне інвестування. Тепер для інвестицій за кордон не потрібна буде індивідуальна ліцензія від НБУ.
Після вступу в силу закону про валюту замість генеральних і індивідуальних ліцензій залишиться тільки один вид – валютні. Такі треба буде оформити небанківським установам, які будуть працювати з валютою. Банки ж отримають її автоматично – в складі банківської ліцензії.
Валютний контроль. Закон скасує його для операцій з купівлі та перекладу валюти на суму до 150 тисяч грн в еквіваленті.
Для експортерів та імпортерів, на думку аналітиків, найбільше користі від цього закону.
Закон продовжить максимальний термін для розрахунків за операціями експорту та імпорту товарів на понад 180 днів. Експортерам не потрібно буде продавати виручку, а купувати валюту можна буде без прив’язки до конкретного експортного контракту.
Також будуть ослаблені санкції щодо порушень валютного регулювання. Не потрібно буде реєструвати в НБУ залучені з-за кордону кредити.
Якщо парламент проголосує законопроект про валюті найближчим часом, він набере чинності через півроку.
Водночас, необхідно розуміти, що “лібералізація” не означає “відсутність контролю”. НБУ і банки матимуть право вимагати від компаній і фізичних осіб документи про проведені валютні операції.
Зокрема, згідно із законопроектом, НБУ зможе сам встановити обмеження, якщо побачить певні ризики на валютному ринку.
Так, за цільовою необхідності НБУ зможе обмежувати: обов’язковий продаж частини валютної виручки; встановлення термінів розрахунків по експортно-імпортних контрактах і вимог до операцій, пов’язаних з рухом капіталу; введення спеціальних дозволів на валютні операції і резервування по валютних операцій.
Як повідомляв портал "Знай.ua", 19 березня президент України Петро Порошенко зареєстрував у ВР законопроект "Про валюту".
Поки що чинне валютне законодавство України базується на декреті Кабінету міністрів “Про систему валютного регулювання і валютного контролю” від 1993 року.
Представники Національного банку вважають, що старі правила давно втратили ефективність, тим самим ставши перешкодою в оборотах капіталу на державному ринку.
Дивіться: Кабмін спрогнозував курс долара на 2018 рік