Українські історики спростували висновки польського Інституту національної пам'яті, який заявив, що під час розкопок на кладовищі у Грушовичах останки бійців УПА знайдені не були.
Під час прес-конференції у четвер, 31 травня, відповідальний секретар Міжвідомчої комісії у справах увічнення пам'яті жертв війни та політичних репресій Святослав Шеремета заявив, що на місці проведення розкопок були виявлені два яруси поховань, які належать до різних періодів, передає.
Відзначається, що могили жителів села знаходяться на глибині 1,5-1,7 метра і відносяться до першої половини 20 століття. Але останки ще чотирьох людей були знайдені на глибині близько метра, і вони можуть відноситися до періоду Другої світової війни або перших повоєнних років. Шеремета припускає, що цих людей поховали у вже існуючі могили.
"Хаотичне розташування останків (в різних місцях розкопу), краще збереження скелетів, сліди механічних травм і пошкоджень. У двох в черепних коробках є круглі отвори, ймовірно викликані кулями, в іншого – лицьова частина черепа розбита сильним ударом тупим предметом. На одному з останків, який належав молодій людині 25-30 років, знайдений німецький військовий ґудзик, що, можливо, свідчить про військовий характер поховання", – сказав він.
Штрафи від ТЦК зростуть вдвічі: ухилянтів добряче потрусять
Штрафи за дрова: українцям підказали, як уникнути покарання за деревину на своєму подвір'ї
Пропрацював 40 років, а пенсія мізерна: у ПФУ звернулися до українців, сподобається не всім
Пенсіонери також отримають свою "тисячу" на карту: кому адресовано надбавку
У свою чергу керівник наукових програм Центру досліджень визвольного руху Володимир Бирчак розповів, що з архівних матеріалів відомо про те, що в Грушовичах поховані як мінімум п'ять українських підпільників: станичний ОУН Тимко Базилевич ("Мороз"), курінний лікар Павло Клочник ("Сірко", його могила збереглася), стрілець-сапер УПА Дмитро Грицаль ("Дубенко"), член боївки СБ "Гонта" та районний референт СБ Дмитро Козак ("Марко").
"Сукупність цих фактів дає підстави припустити, що не менше трьох останків, знайдених під час розкопок, належать членам українського підпілля. Тому зруйнований монумент не був символічним і повинен бути відновлений", – підкреслив начальник відділу обліку та збереження місць пам'яті Українського інституту національної пам'яті Павло Подобєд.
Нагадаємо, 26 квітня представники польських націоналістичних організацій під керівництвом місцевої влади демонтували надгробний пам'ятник воїнам УПА на кладовищі у Грушовичах. Пізніше польська сторона прийняла рішення провести розкопки на місці пам'ятника.
Раніше портал "Знай.uа" повідомляв, що Польща відмовилася відновлювати пам'ятник воїнам УПА.