Вже незабаром українці можуть відчути на собі значні проблеми з водопостачанням у більшості областей країни, через масштабні проблеми з очисткою води.

Про це повідомляють ЗМІ.

Так, експерти зазначають, що вже "завтра" у вас з крану може потекти звичайна річкова вода, жовтого, або ж навіть зеленого кольору. Саме такою водою ви будете змушені митись, чистити зуби та варити їжу.

Крім того зазначається, що подібна проблема може стати актуальною щонайменше для двох третин всього населення України.

Причина - зупинка підприємства "Дніпроазот", підконтрольного групі "Приват" Ігоря Коломойського і Геннадія Боголюбова.

Популярні новини зараз

Надіються всі, але мало хто відчує: чого чекати від індексації пенсій у 2025 році

Коли скасують графіки відключення світла: хто та як формував черги

Розмір виплат зміниться: що чекає на пенсіонерів у 2025 році

Українців попередили про три місяці без пенсії: у кого будуть проблеми з ПФУ

Показати ще

Основна продукція "Дніпроазоту" - азотні добрива для аграрної галузі і хімічні сполуки для металургії, а рідкий хлор, сірчана кислота і гіпохлорит — побічні продукти для водоканалів.

Підприємство, єдиний виробник рідкого хлору в Україні, дезинфектора, який використовується для водоочищення на більш ніж 170 водоканалах, припинило роботу близько двох тижнів тому.

За офіційною версією, це сталося у зв'язку з підвищенням цін на газ. Є й неофіційна версія: зупинка використовується власниками з метою політичного тиску.

Хай там як, але зупинка заводу може призвести до катастрофічних наслідків. У заручниках опинилися дві третини жителів України, які використовують воду з водопровідної системи.

Запаси хлору на водоканалах країни нерівномірні. У Кропивницькому і Вінниці їх вистачить на сім-десять днів, в інших містах — на 40 днів.

Представники асоціації "Укрводоканалекологія" під керівництвом віце-прем'єра Геннадія Зубка намагалися домовитися про запуск заводу, але поки безуспішно. При Мінрегіонбуді запрацював штаб з вирішення надзвичайної ситуації.

Чим загрожує відсутність хлору і чи можна уникнути катастрофи? Про це ЗМІ поговорили з експертом Андрієм Нікітіним.

1. Як це сталося
Держава не диверсифікувала свої ризики. Виробництво стратегічного продукту перебуває в руках монополіста і входить до сфери впливу приватних інтересів.

Приватне підприємство керується логікою власника і ситуацією на ринку. Питання "Хто винен?" у цьому випадку таке ж риторичне, як і те, що первинне: курка чи яйце.

2. Для чого водоканалам хлор
Є кілька способів очищення і дезінфекції води. Один з них — за допомогою рідкого хлору. Його найчастіше використовують українські водоканали.

Хоча це не найбільш екологічний спосіб очищення, він один з найдешевших. Його вартість — близько 2% в тарифі.

Очищення також можна проводити за допомогою гіпохлориту, який виготовляється з кухонної солі. Він дуже близький за типом до рідкого хлору.

Водоканали міст-мільйонників використовують переважно рідкий хлор: від 800 тонн на рік Харків до 1 тис тонн на рік Київ.

Більше хлору потрібно тим водоканалам, які беруть воду з поверхневих джерел. У такій воді більше органіки, вірусів і бактерій. Водоканалам, які використовують підземні води, потрібно менше хлору.

Українці можуть залишитись без питної води через ціну на газНагадаємо, раніше портал "Знай.ua" повідомляв, що на українських пляжах знайшли смертельну заразу.