Жити у величезному місті - справа складна. Це схоже на нескінченну гонку: університет, робота, будинок, сім'я, друзі. Додайте до цього кар'єрні проблеми, плутанини в особистому житті, низький рівень соціальних стандартів і погану екологію. У цій гонці найголовніше - не втратити самого себе.
Ось список найбільш поширених розладів
1. Неврастенія
Вона виникає через виснаження нервової системи при тривалому психічному перевантаженню. У жителів мегаполісів, як правило, багато роботи, вони мало сплять і відпочивають, регулярно потрапляють в стресові і конфліктні ситуації.
Розмір виплат зміниться: що чекає на пенсіонерів у 2025 році
Українцям приготували нові виплати: хто отримуватиме 4500 грн щомісяця
Українцям виплатять по 4 500 гривень: кому пощастить отримати допомогу
Українців попередили про три місяці без пенсії: у кого будуть проблеми з ПФУ
Як розпізнати
Неврастенія часто супроводжується головними болями і слабкістю, порушенням сну, розладом травлення, швидкою втомлюваністю. А також почуттям, що кожен день - день бабака, через що з'являються спалахи гніву і дратівливість. Найчастіше неврастенію супроводжує професійне вигорання, психосоматичні хвороби і стан, схожий на депресію: все набридло, хочеться лягти і нічого не робити.
Людина «йде» в хворобу або нездужання. В цьому проявляється захисний механізм психіки. Вона намагається вимкнути емоції і знизити активність, щоб накопичити ресурси для відновлення.
2. Синдром хронічної втоми
Жителі великих міст перебувають у групі ризику синдрому хронічної втоми (СХВ). Цьому сприяє незбалансована емоційна і інтелектуальне навантаження, стреси, підвищена відповідальність, ненормований робочий день, збій режиму сну і харчування.
Як розпізнати
Людина не може повноцінно відпочити. Сили не повертаються, навіть коли здається, що нарешті-то відіспався. У цьому відмінність СХУ від звичайного перевтоми.
Синдром хронічної втоми може проявлятися в підвищеної сонливості вдень і безсоння після важкого робочого дня, роздратуванні і поганому настрої без причини, головних і незрозуміло звідки взялися м'язових болях, частих хворобах, зниженні пам'яті, алергічних реакціях.
3. Тривожний розлад
Воно виникає через велику кількість подразників нервової системи. Шуми, запахи, світло, натовпи людей - все це організм просто не встигає перетравлювати. Стрес призводить до порушення сну і апетиту, раптовим нападам агресії або смутку, похмурим думкам, головних болів.
Часто тривожний розлад супроводжується страхом смерті чи хвороби, хвилюваннями і поганими передчуттями щодо себе і своїх близьких. Страхи можуть проявлятися по-різному: від почуття легкої тривожності до боязні виходити з дому.
Як розпізнати
Страх і тривога - цілком нормальні і природні реакції організму. Але якщо людина їх відчуває в ситуаціях звичайних, які не несуть ніякої небезпеки, це може бути ознакою розлади. Наприклад, в черзі в магазині, на жвавій вулиці або в порожній квартирі.
4. Агорафобія
Це різновид тривожного розладу. Агорафобія провокують часті стреси, підвищені навантаження, самотність, відсутність емоційних контактів.
Як розпізнати
Людина відчуває страх відкритого простору, великого скупчення людей. Найбільш схильні до такого виду розладів вразливі, емоційні, недовірливі люди.
5. Депресія
Це найпоширеніше захворювання жителів мегаполісів. В тій чи іншій мірі їй страждають багато людей, хоча самі вони можуть списувати тривожні симптоми на недосип або стрес. Часто депресія буває підсумком тривалої дії СХУ і тривожних розладів.
Як розпізнати
Депресія характеризується великою кількістю симптомів. Це пригнічений настрій, відсутність бажання що-небудь робити, байдужість, нездатність зосередитися, сповільнені і неточні руху. Людина оцінює все, що відбувається в негативному світлі. Можливі порушення роботи внутрішніх органів і систем: безсоння, головні болі, болі в серці або шлунку.
Найчастіше при депресії вранці стан набагато гірше, ніж увечері.
6. Панічний розлад
Хвороба, дуже близька до тривожних розладів. За однією з теорій, причиною панічного розладу може бути нетипова інтерпретація тілесних сигналів, незвичних для організму. Їх може спровокувати недосипання, перевтома, постійні стреси, похмілля, прийом великої кількості напоїв з кофеїном.
Вегетативні симптоми панічного атаки - напади серцебиття, брак повітря, болі в серці, спині, голові - часто починають лікувати у терапевтів, кардіологів, хірургів. Як правило, так лікування або ні до чого не призводить, або тимчасово усуває симптоми, які потім повертаються з новою силою.
Як розпізнати
Яскраво виражена форма розладу - панічна атака: незрозумілий і болісний для людини напад важкої тривоги, що супроводжується страхом в поєднанні з різними вегетативними (соматичними) симптомами.
7. Психотические розлади (гострі психози)
Це найважчі розлади з глибоким ураженням психіки. Їх причини численні. Однак постійні стреси впливають на вираженість психозів, провокують їх більш ранній розвиток, посилюють прогноз. Відсоток психозів в містах набагато вище, ніж у жителів сільської місцевості.
Як розпізнати
Страждаючі психозами люди, як правило, небезпечні для себе і оточуючих. Їх поведінка стає дивним, неадекватним, непродуктивним. Спотворюється зв'язок з реальністю, порушується сприйняття дійсності.
Від чого ще страждають жителі великих міст
1. Різні залежності
Алкогольна, наркотичного, харчова та інші. Використання стімуляторів віклікано Бажанов впоратіся з нервово віснаженням и стресом.
2. Самотність
Воно проявляється и у тих, хто живе в оточенні Великої кількості людей. Навіть якщо у людини є формальні отношения - чоловік, дружина, бойфренд, батьки, - в ціх відносинах може не вістачати почуття блізькості, спокійності, впевненості.
Жителям мегаполісів годиною комфортніше буті фрілансерами, аніж щодня спілкуватися з колегами, їздіті в офіс на громадському транспорті. Зустрічі з рідніми замінює віртуальне спілкування. Самотність в натовпі породжує феноменів самотності удвох, коли партнери не відчувають справжньої блізькості.
Як зрозуміти, что варто терміново звернути до лікаря
Емоційні ознаки
Різка зміна веселого настрою на тужливий.
Апатія, смуток, пригніченість.
Відчуття тривоги і занепокоєння, безпричинний страх.
Відчай, зниження самооцінки, постійне невдоволення собою і своїм життям.
Втрата інтересу і задоволення від роботи, спілкування з навколишнім світом.
Відчуття провини і непотрібності.
Відчуття внутрішньої напруги, постійні сумніви щодо правильності прийнятих рішень.
ментальні ознаки
Труднощі або повна втрата зосередженості, неможливість сконцентрувати увагу на певному дії.
Зацикленість на своїй нікчемності, думи про безглуздість життя.
Виконання простих завдань за більш тривалий час, ніж раніше.
фізіологічні ознаки
Сухість у роті, підвищене потовиділення.
Втрата апетиту або переїдання.
Швидка і значна втрата ваги (до 10 кг за один-два тижні) або різке збільшення маси тіла.
Зміна смакових звичок.
Запори або діарея.
Безсоння, тривалий засинання і постійне пробудження, кошмари, ранні прокидання (до 3-4 години ранку), сонливість протягом усього дня.
Загальмованість в рухах або метушливість.
Судоми в м'язах, посмикування століття або щоки, больові відчуття в суглобах або спині.
Втома, слабкість в кінцівках.
Зниження або повна відсутність сексуального потягу.
Підвищення артеріального тиску аж до гіпертонічного кризу, больові відчуття в області серця, збільшення частоти серцевих скорочень.
Поведінкові ознаки
Добровільна ізоляція, небажання контактувати з рідними і близькими.
Постійні спроби привернути до себе і своїх проблем увагу оточуючих.
Втрата інтересу до життя, неохайність і небажання стежити за собою.
Постійне невдоволення собою і іншими, надмірна вимогливість і висока критичність, конфліктність.
Пасивність, непрофесійне і неякісне виконання своєї роботи.
Що робити для профілактики психічних розладів
Налаштуйте сон. Саме він допомагає організму відновлюватися. Спати потрібно мінімум сім-вісім годин (якщо є потреба, то і більше), лягати краще до 12 ночі. Відмовтеся від використання гаджетів перед сном, краще погуляйте на свіжому повітрі. Спробуйте лягати на півгодини раніше. Якщо заснути відразу не виходить, не нервуйте: організм поступово прийме новий ритм.
Займіться спортом. Необов'язково йти в тренажерний зал і ставити рекорди. Займіться скандинавської ходьбою, бігайте або просто ходіть швидким кроком вранці або ввечері, спробуйте йогу. Якщо на все це немає сил, просто частіше бувайте на свіжому повітрі.
Змініть спосіб життя. Візьміть позапланову відпустку, перейдіть на віддалений режим роботи. Не відмовляйтеся від чергової відпустки.
Спробуйте медитацію. Або релаксирующие методики, ароматерапію - все те, що допомагає зняти стрес.
Більше спілкуйтеся з близькими і коханими людьми. Говоріть про свої почуття, не тримайте негатив в собі.
Зробіть харчування осмисленим. Відмовтеся від перекусів на ходу і з гаджетами в руках.
Не сідайте на дієту, навіть якщо ви не задоволені фігурою. Харчуйтеся повноцінно, забудьте про фастфуд. Їжте більше овочів і фруктів, горіхів і сухофруктів. Прислухайтеся до організму - чого саме він хоче?
Усуньте зовнішні подразники. Приберіть все, що вас дратує: полагодите капає кран, заклейте вікна, зробіть перестановку вдома або на робочому місці.
Вчіться протистояти стресу. Не пускайте все на самоплив. Аналізуйте ситуацію, міняйте відношення до неї, позбавляйтеся від негативних емоцій відразу, а не накопичуйте.
Вчіться говорити більше про свої почуття. Якщо спілкування для вас тягарем, чи не примушуйте себе, відмовтеся від нього. Ви не зобов'язані відповідати чужим очікуванням.
Відкрийтеся для нових емоцій. Пробуйте незвичні види відпочинку, читайте різні книги, знайдіть нові хобі, пробуйте незнайомі блюда і продукти, спілкуйтеся з новими людьми, розширюйте кругозір. Все нове стимулює роботу мозку.