Маковія або Медовий Спас святкують 14 серпня. Якраз в цей час починається період збору меду з вуликів. Існує понад 20 видів бджолиного меду: квітковий, гречаний, липовий, каштановий, травневий, білої акації і багато інших. Кожен відрізняється за смаком і по-своєму корисний. Унікальний склад меду може допомогти вилікувати від різних хвороб, що завжди використовували наші предки ще з давніх часів.
В Україні налічується, за приблизними підрахунками, понад 400 тисяч пасічників. Для багатьох це основний заробіток для сім'ї. Однак є ще й дикий мед, здобиччю якого займаються практично одиниці.
Знай.uа вирішив розповісти, в чому ключова відмінність бортного меду (дикого) від пасічного.
Бортний мед стали добувати півтори тисячі років тому. Назва походить від слова борть - так називається видовбана в стовбурі живого дерева камера, що схожа на природне дупло, в якому селиться бджолиний рій.
Штрафи від ТЦК зростуть вдвічі: ухилянтів добряче потрусять
Пенсіонерам приготували доплати: хто отримає надбавку до пенсії понад 2 тисячі гривень
Долари з "заначки" можуть розчарувати: почали діяти нові правила обміну валюти
В Україні 60-річні більше не зможуть вийти на пенсію: коли та як зміняться вимоги до стажу
Як розповіла Галина Бондаренко, провідний науковий співробітник Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М.Т. Рильського НАНУ, бортний мед добувають у невеликій кількості переважно для власного споживання або на подарунок.
Так, літр бортного меду коштує від 250 гривень. Мед від пасічників можна купити за 65-75 гривень за літр.
"Продукти бортництва широко використовувалися в народній медицині і мають великі перспективи в сучасній фармакології", - запевняє Галина Бондаренко.
Класифікують мед в залежності від того, які рослини цвітуть поблизу. Виходячи з цього, кожен вид меду має свої особливості та користь.
Чому ж дикий мед вважають набагато кориснішим пасічного?
- Бортний мед більш насичений, ніж з вулика. І відрізняється за смаком. Він настояний на дикорослих квітах лісів і лугів. Борти чіпляють в лісових гущавинах на висоті від 4 до 15 метрів. Що сприяє неповторному смаку меду, що збирається від перших цвітінь до пізніх квітів.
- У сучасній технології для вулика використовується штучна вощина, яка містить парафін. Його певна частина потрапляє в продукт. У бортному меді медові стільники не відокремлюють від пергових, і мед зберігає властивості багатьох продуктів бджільництва.
- Аромат і смак бортного меду більш складний. У бортях бджоли самі повністю вибудовують стільники, завдяки чому ми споживаємо неймовірну кількість корисних побічних продуктів бджільництва: пергу, маточне молочко, корисні елементи з воску і прополісу, нектар.
Крім того, з вулика бджоляр може взяти до 35 кілограмів меду за сезон, а з борті - всього 5-7, зрідка до 10.
Як зазначила Влада Литовченко, куратор Національного проєкту "Бортництво Полісся: архаїчна традиція в сучасному вимірі", який реалізується за підтримки Українського культурного фонду, дикі медоносні бджоли збереглися до наших днів тільки завдяки зусиллям бортників.
"У наш час великі дуплисті дерева, придатні для заселення ними, в поліських лісах майже відсутні. Бортьові бджоли є необхідним елементом лісових екосистем, вони відіграють велику роль в житті лісу, запилюючи рослини, тому ми докладаємо зусиль до їх збереження", - додала Литовченко.
Саме тому у 2018 році бортництво як традиційний промисел було включено до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини.
На сьогодні більше ста сімей в селах Рівненської та Житомирської областей і тільки дві сім'ї в Київській області займаються бортництвом.
Нагадаємо, що на Маковія господині печуть млинці з маком і медом. У цей день не можна лаятися, голосно говорити і шуміти. З 14 серпня починається Успенський піст, який триватиме до 28 серпня.
Раніше Знай.uа писав про корисні властивості калини. Цілющі напої з ягід калини не тільки допомагають зміцнити імунітет, але і боротися з хворобами.
Також читайте про лікування за допомогою бджіл в Хмельницькій області. Пасічник Петро Леськів у населеному пункті Меджибіж побудував перший будиночок для апітерапії. У планах чоловіка об'єднати місцевих бджолярів і створити цілий апітерапевтичний комплекс, щоб пропонувати туристам, які часто приїжджають в село, продукти бджільництва.