Лазарева субота не має конкретної дати святкування, оскільки відраховується від дня Великодня. Церковне свято завжди випадає саме в суботу, за якою йде Вербна неділя, а через тиждень — сама Пасха. Фактично це передостання субота перед Святою Неділею. Традиція святкування свята заснована на одній цікавій історії, яка сталася з Христом незадовго до його смерті.
Хто такий Лазар у Віфанії і чому в його честь відзначається свято
Про Лазаря з Віфанії згадується тільки в Євангелії від Іоанна. Лазар був братом Марфи і Марії. Остання була тією, "що помазала Господа миром і обтерла ноги Його волоссям своїм" (цитата з Євангелія). Звістка про те, що друг Ісуса смертельно хворий, була послана самому Ісусові. По дорозі до Віфанії Господь вже знав, що Лазар помер.
Христос підійшов до гробниці і наказав прибрати камінь від входу. Юдеї намагалися відрадити його, щоб не турбувати мертвих, і все ж таки прохання було задоволено. Після цього Господь наказав Лазарю покинути гробницю, і в той же час чоловік, загорнутий у простирадло, як ні в чому не бувало, постав перед приголомшеним натовпом воскреслим.
Дають лише 3 дні: в Україні змінилися правила повісток поштою, що це змінює для чоловіків
Перевірки від газовиків вийшли на новий рівень: українцям розповіли про документ, який треба підписати
Зміни в правилах обміну валюти: заначка може перетворитися на розчарування
Українцям приготували нові виплати: хто отримуватиме 4500 грн щомісяця
Наступного дня в Єрусалимі, куди йшов Ісус, жителі зустріли його як царя і месію, бо вже почули про чудо, яке сталося по дорозі в їх місто. Мешканці Єрусалиму, як правило, були вельми розбірливі, і все ж таки вони вітали бідного проповідника з честю.
Все Євангеліє говорить більше про чудеса Христа, ніж про його вчення. Останнє чудо, яке він зробив перед тим, як увійти в Єрусалим, — це якраз диво воскресіння праведного Лазаря.
З тих пір віруючі наслідують цікаву традицію протягом багатьох століть: у 6-й день 6-го поста святкують суботу Лазарева. Цей день також називають Воскресінням Лазаревим, підкреслюючи таким чином, що Воскресіння Господнє настане майже через тиждень — тобто на Великдень.
Воскреслого часто називають Чотириденним Лазарем, тому що, згідно з легендою, він лежав у могилі рівно 4 дні, і тільки тоді Господь воскресив свого друга.
Значення свята
Лазаревська субота в християнстві — дуже пам'ятна дата. Вона є умовою для великої події — Воскресіння Христового. У тропарі присутні слова: "Воскресивши загальне воскресіння перед вашою пристрастю, він воскресив Лазаря з мертвих". Це означає, що воскресіння Лазаря було створено, щоб дати людям Велике воскресіння.
Саме тому в цей день особливо важливо молитися за своє здоров'я, зцілюючи близьких і друзів від усіх недуг.
Що можна їсти в Лазареву суботу
Лазарева субота припадає на період Великого посту (2 березня — 18 квітня 2020 року). Тому в православних канонах меню вечері в суботу Лазарева суворо описано. І готувати можна тільки пісні страви — різні злаки, овочеві салати, з додаванням рослинного масла.
Проте дозволяється з'їсти рибну ікру (до 100 м). Також допускається гаряча їжа (варена, запечена). Не заборонено і рослинне масло. Доза вина — одна чашка (200 г) два рази в день. Вино виключно з чистого винограду, без спирту і цукру, в основному розведений гарячою водою. У той же час утримання від вина буде дуже похвально.
У Лазареву суботу зазвичай готують гречані млинці, горохову кашу. Вважається, що якщо ці страви будуть на столі, то урожай гречки і бобових буде багатим.
Як відомо, після Лазаревої суботи слідує Вербна неділя. Але підготовка до свята не менш приємна, ніж яскравий день самого свята. Так, у слов'янських країнах на Лазареву суботу робили пюре, запечені млинці, варені пластівці (гречка, манна крупа, гарбуз).
Піст, який закінчиться через тиждень після Лазаревої суботи, приносить полегшення в честь великого посланця Бога. У цей день можна з'їсти:
- різні рибні страви (особливо рибні котлетки) та ікра;
- гречані пироги;
- зернові пластівці;
- овочеві салати з рослинною олією;
- вино;
- гарбузові страви;
- манні десерти;
- пюре (з гороху, сочевиці, бобів).
Лазарева субота – прикмети і звичаї
Цей християнське свято досі відзначається в багатьох країнах, він не тільки православний, як багато хто вважає. Наприклад:
- У болгар, як і у гагаузів (людей, що живуть на території сучасної Молдови), є дуже красивий і чарівний обряд. Маленькі дівчинки (7-12 років) красиво одягаються і йдуть до сусідів, співають лазарскі пісні. Вони беруть з собою корзину, в яку домовласники щедро кладуть їжу. Багато В чому він нагадує наші традиційні різдвяні колядки.
- На Кіпрі, де майже завжди світить сонце, росте багато пальмових гілок (замість них ми використовуємо верби). Їх ламають і розносять по всьому місту. Крім цього, жителі організовують цілу процесію на чолі з маленьким хлопчиком, який уособлює Лазаря.
- В Греції до цих пір випікають спеціальне печиво з пряного солодкого тіста під назвою лазарчики. Зовні нагадують маленьких людей, загорнутих в пелюшки — отаке собі втілення воскреслого Лазаря. Запах пряної випічки в будинку створює святкову атмосферу такого яскравого дня, як Лазарева субота.
- В той день у селах зазвичай бачили ящірок і змій. Люди вірили, що ці холоднокровні тварини відчувають прихід теплого джерела і масово виповзають на поверхню. Тому жителі традиційно спостерігали за поведінкою змій і ящірок. Вважається, що якщо у цей день гадюки та інші холоднокровні покинуть свої нори і гнізда — тоді незабаром настане тепла весна, і скоро можна буде сіяти насіння.
- Прийнято вважати, що в Лазареву суботу добре сіяти горох — тоді врожай буде вдалим.
- Якщо у цей день тримати гілку верби в лівій руці, читати "Отче наш", схрестивши праву руку, і попросити Бога про фінансове благополуччя, тоді скоро в сім'ї з'являться гроші, і фінансове становище покращиться.
У Лазареву суботу не так багато вірувань і традицій. Можливо, це на краще, тому що людина звільниться від різних забобонів і зможе присвятити себе молитвам, очистити свою душу і підготуватися до Страсного тижня у переддень Великодня.
Що не можна робити в Лазареву суботу
Церква не описує будь-яких конкретних обмежень у повсякденних справах. Єдиними винятками є вимоги до роботи, які застосовуються у цей день.
Однак народні традиції свідчать більше обмежень:
- У день великого церковного свята, згідно з народною традицією та церковною картою, не можна працювати, виконувати важку фізичну роботу, шити чи в'язати, працювати на городі.
- Весілля і дні народження відзначати в цей день не можна (зрештою, це Великий піст, хоча в честь головних церковних свят є поступки).
- В день воскресіння православного Лазаря не можна співати і танцювати, рекомендується проводити час у молитві, читати Євангеліє, ходити в храм.
Також небажано:
- прибирати вдома, робити генеральне прибирання;
- прати, мити (і митися самим), прасувати;
- займатися тим, що можна залишити на потім (наприклад, сходити в магазин, в салони краси тощо).
- сперечатися, насміхатися, битися і навіть відмовлятися приймати гостей.
Зате в суботу можна збирати вербові гілки і робити з них букети. Благословення вербових букетів відбувається вночі з суботи на неділю після урочистої меси або вранці після урочистого неділі.
Краще провести день, гуляючи з друзями та родиною або відвідуючи церкву. Пити можна, але тільки частина алкоголю дозволена, а саме вино. Суботній день Лазаря відрізняється від інших православних свят тверезістю і помірними веселощами, без свят і розваг — це "спокійне" свято, день скромних і ясних сподівань. Тому робота і прибирання вважаються недоречними.
Воскресіння Лазаря має символічне значення — Христос показав свою силу людям. Показав нам, що смерть була переможена. А це означає, що будь-яка з наших проблем набагато слабкіша, ніж світло небесних сил. Тому в такий день добре ходити в церкву, молитися за своє здоров'я, а також за здоров'я близьких.
Можна відвідувати кладовище на Лазареву суботу
Як показує практика, в цей день не було ніяких обмежень на пам'ять загиблих. Православні священнослужителі одностайно відповідають, що відвідувати померлих у цей день можна. Єдине, що потрібно дотримуватися, — їсти на кладовищі пісну їжу.
Вважається, що в цей день немає реквієму, і похорони не скасовуються.
Церковні традиції
Суботнім святам передує ще одне велике свято поста — Вербна неділя (Вербний тиждень — шостий тиждень Великого посту). Дві події, описані в священних книгах, тісно пов'язані, вони розповідають про чудеса Ісуса Христа, Сина Божого, в його останні дні на землі серед людей.
Вербна неділя настає після Лазаревої суботи, це красиве, яскраве, гарне свято. Два свята допомагають людям увійти в Страсний тиждень після шести тижнів посту.
Церква вважає воскресіння Лазаря одним з головних чудес, які здійснив Ісус Христос у своєму житті. Це символ того, що все підпорядковано Господу — і життя, і смерть людини. Це також дає надію на порятунок для всіх віруючих, дар вічного життя.
Свято Лазаревої суботи та історична подія, коли Господь в'їхав в Єрусалим, були тісно пов'язані. У Лазареву суботу починають святити верби (головний символ Вербної неділі).
У суботу перед Вербною неділею, парафіяни приносять в храм гілки верби і залишаються з ними до кінця служби. І священик святкує обряд благословення верби під час вечірньої меси.
В цей урочистий день священики міняють свої чорні шати на білі, демонструючи тим самим єдність з воскреслим Лазарем. В апостольському читанні в цю суботу церква говорить про встановлення вічного царства благодаті, яке почалося з воскресіння Лазаря.
В суботу Лазарева треба готуватися до Вербної неділі ходити до церкви, слухати проповіді, молитися, думати про вічність, відкладаючи в сторону всі повсякденні справи і турботи.