Протигази - індивідуальні засоби захисту органів дихання. В яких випадках його можна застосовувати, а де він буде неефективний дізнайтеся з цієї статті. Втім, хочеться сподіватися, що в житті не буде такої ситуації, де б можна було застосувати отримані знання. Але для загального розвитку це рекомендується знати всім.

Що собою являє протигаз

Як вже сказали, протигаз є індивідуальним засобом захисту, основна місія якого уберегти від пошкодження дихальні органи людини. Втім, на сьогоднішній день для багатьох людей асоціація з протигазами тільки як з елементами, які використовувалися роками раніше в радянські дні для цивільної оборони, у воєнний період або ж в армії. Ті чоловіки, які проходили службу в армії за радянських часів добре пам'ятають, як для серйозності ситуації вони навіть бігали крос з протигазами.

В цілому протигази бувають фільтруючі та ізолюючі. Високих технологій від протигаза можна не чекати, але в скрутну хвилину саме він може врятувати життя.

Так, фільтруючі протигази дозволяють людині вберегтися від певних типів отруйних речовин, при цьому перебуваючи в протигазі людина дихає атмосферним повітрям, який отфільтровуется через спеціальну коробку. Перебуваючи в ізолюючому протигазі людина знаходиться під захистом і незалежно від того, що відбувається в навколишній атмосфері забезпечується придатним для дихання повітрям або ж газовою сумішшю з джерела. Такий захист допомагає тримаються в чадному приміщенні певний час.

Протигаз допомагає вижити в чадному приміщенні, proural.info

Популярні новини зараз

"Допекли за 4 години": українці, які оплатили послуги "Київстар", залишаються без зв'язку

Надіються всі, але мало хто відчує: чого чекати від індексації пенсій у 2025 році

Перевірки від газовиків вийшли на новий рівень: українцям розповіли про документ, який треба підписати

Зміни в правилах обміну валюти: заначка може перетворитися на розчарування

Показати ще

Детальніше хочеться розповісти про те, де ж нам може знадобиться протигаз в звичайному житті. Перше, що спадає на думку, так це можливість використовувати протигаз під час фарбування чого-небудь або ж при взаємодії з їдкими і летючими хімічними речовинами. Але варто тверезо оцінювати стан справ, адже якщо на вулиці ви побачите людину з якимось розпорошувачем балоном і при цьому він знаходитися в протигазі, то природно здорової реакції від перехожих можна і не чекати. Лякливість і людські здогади приведуть до того, що багато хто сприйме це як вселенську змову і, що їх хочуть отруїти. Так, так людська фантазія здатна на багато що!

А ось якщо ви з компанією друзів засідаєте десь в гаражі і займаєтеся фарбуванням якоїсь дурниці, то цілком доречним буде надягання протигазів для розрядки ситуації. І навіть фото будуть вельми прикольними! Ну це все жарти жартами, так, що давайте серйозніше.

Використання протигаза під час пожежі

Дійсно є ситуації, при яких протигаз дійсно може врятувати життя. Зараз мова піде про таку не приємну подію як пожежа. Як правило - це незаплановане дійство, до якого так відразу і не підготуєшся. Якщо ж людину наздогнала така неприємність, то перше, що потрібно зробити це якомога швидше покинути те місце, де відбулося значне підвищення температур або ж загоряння. І добре, коли у людини є запасний вихід з приміщення, де виникла пожежа або стати причиною пожежі. Але якщо така біда наздогнала в багатоквартирному будинку, де є всього один вихід, то без спеціального засобу захисту просто не обійтися, інакше можна як мінімум пошкодити дихальні шляхи, а як максимум слабкий організм може зовсім привести до летального результату. Коли людина опиняється в такій ситуації, то перед ним стає два виходи, або залишатися на балконі і чекати допомоги від пожежних, або самостійно пробувати пробиратися вниз до виходу на вулицю.

Важливо розуміти, що ліфтом в цій ситуації зовсім не можна користуватися, так як задимленість в закритому просторі набагато швидше вражає дихальні шляхи в результаті чого є ризик просто не добігти до аварійного або ж до основного виходу. У пожежі або ж загорянні головний ворог - це чадний газ, як по правильному і по-науковому звучить - окис вуглецю. Незважаючи на те, що чадний газ не має кольору, тобто просто невидимий, а також не має як такого запаху, при цьому він отруйний і в основному виділяється при неповному згорянні продуктів горіння. Відповідно при неповному згорянні і виникає нестача кисню, що характерна при пожежах. При закритому приміщенні чадний газ швидко і щільно заповнює весь простір. Залежно від горючих компонентів чадний газ наповнюється смертельною концентрацією. Деякі люди, які потрапляють в таку ситуацію живлять себе неправдивою надією, що можна затамувати подих і кулею вилетіти вниз і набратися бажаного і свіжого повітря. Така перспектива вельми приваблива, але вона дійсно помилкова, оскільки серцебиття в цей момент частішає до максимуму, людина сама себе вводить в стресовий стан, шалене дихання і очі ріже від диму. Так, що так чи інакше затамувати подих, щоб повністю вилетіти з будинку не вийде¸ в зв'язку з перерахованими проблемами спроба вдихнути чадного газу буде буквально через пару трійку метрів.

Варто звернути увагу, на те, що і неправильна експлуатація пічним опаленням, також чревата такими ж наслідками. Якщо з використанням груби потрібно просто дотримуватися заходів безпеки, то під час пожежі, без засобів спеціального захисту просто не обійтися. Згідно зі статистикою в пожежах люди рідше згорають або отримують опіки, а частіше отримують отруєння через чадного газу. У співробітників пожежної безпеки є спеціальні засоби захисту за допомогою, яких вони можуть знаходитися в задимлених приміщеннях. Запас таких захисних засобів дозволяє професіоналам витягнути людей з палаючого приміщення і забезпечити при цьому їх протигазами.

В стандартній комплектації протигаз не захищає від вуглекислого газу, panevin

Варто зробити акцент ще й на тому, що, перебуваючи в стандартній комплектації протигаз не захищає від вуглекислого газу. Фільтр, який йде разом з протигазом може захистити від певних отруйних речовин, до переліку яких не входить чадний газ. Такі фільтри при необхідності можна буде поміняти і знову при необхідності одягати протигаз. Втім, якщо під рукою немає ніяких інших спеціальних захисних елементів, то наявність протигаза це теж добре. У всякому разі протигаз куди краще ніж марлева пов'язка або мокрий рушник, дія яких зовсім незначна. Якщо ж людині потрібно буде виконати тривалий шлях, наприклад спуститися з 9-го поверху, то протигаз може і не допомогти.

В такому випадку необхідно використовувати гопкатілітовий патрон, який застосовується як елемент протигаза. Наприклад, такий патрон використовується для протигаза ГП-5. Завдяки патрону знижується рівень чадного газу, так, що вдихувана концентрація є безпечною. Це здійснюється завдяки тому, що відбувається хімічна реакція, в результаті якої, нейтралізується монооксид вуглецю.

Сам патрон не захищає від диму та інших продуктів горіння, тому для ефективності його використовують тільки зі штатним фільтром на загальних підставах. Патрон влаштований так, що різьблення, яке знаходиться на підставі включається між маскою і основним фільтром. Дихати в такому пристрої дуже не просто. Коли людина видихає, то це повітря розігрівається в результаті чого дихання стає більш шаленим. Але коли мова йде про порятунок життя, то така незручність навіть не береться до уваги. Але з огляду на, те що дихання буде шаленим, то сердечникам в такому випадку буде дуже несолодко. Але навіть з наявністю такого патрона, протигаз не має такої здатності як виробляти протигаз. Якщо в повітрі на момент застосування кисню перебуває менше за визначену норму, то навіть наявність гіпкалітового патрона надовго не допоможе.

Під час пожежі людина може отруїтися не тільки від надлишку чадного газу, але ще і від продуктів горіння. Особливо небезпечним елементом в таких ситуаціях виступає пластик. Щоб не отруїтися від горілих пластикових вікон або інших елементів, необхідно обов'язково використовувати фільтруючий елемент в протигазі.

Перша допомога при отруєнні чадним газом, vko-zozh.kz

Як надати першу допомогу при отруєнні чадним газом

Отруєння чадним газом відбувається тоді, коли через органи дихання в кров потрапляє сам чадний газ. Чадний стан досить швидко вражає організм людини через що можуть бути різні наслідки в залежності від імунної системи людини, а також в залежності від панічного стану, в якому він буде знаходитися.

Чадний газ просто зв'язує гемоглобін, який в свою чергу перестає доставляти тканинам необхідний кисень. Коли це відбувається, то в організмі людини починає діяти кисневе голодування. Першими симптомами отруєння чадного газу служить запаморочення, нудота, загальна слабкість. З такими ознаками людина може самостійно пересуватися, але з огляду на той момент, що всі перераховані вище симптоми якщо їх не мінімізувати або не ліквідовувати зовсім можуть призвести до втрати свідомості, що може призвести до своїми ускладненнями тим більше в момент пожежі. Тому навіть з такими симптомами людині необхідно якомога швидше вибратися на свіже повітря і звернутися до медиків.

Складніші справи, коли людина втрачає свідомість. Тоді необхідно якомога швидше припинити дію на його організм вплив вуглекислого газу. Щоб привести до тями в такому випадку необхідно укласти людину на бік, щоб у нього не западав язик. Далі потрібно дати понюхати ватку, змочену в нашатирний спирт. Якщо і від цього людина не приходить до тями, то йому необхідно зробити штучне дихання, а також зробити непрямий масаж серця.

Щоб людині надали професійну кваліфіковану допомогу, то потрібно викликати швидку, яка або надасть додаткову допомогу, або відвезе потерпілого в лікарню, де він буде під наглядом.

Де б не знаходилася людина, будь то в Києві, Одесі, Херсоні або в будь-якому іншому місті для відчуття своєї безпеки краще купити респіраторні маски на обличчя, а по можливості і протигаз для себе і своєї сім'ї. Навіть з підручними засобами можливо буде уберегтися від незапланованих аварійних ситуацій, тим самим уберегти своє життя.