Щорічно 26 листопада православна церква згадує святителя Іоанна Златоуста - архієпископа Константинопольського, який жив у 4-5 століттях. Він був одним із трьох Вселенських святителів і вчителів нарівні зі святими Василем Великим і Григорієм Богословом. Про головні заборони цього свята читайте в нашій статті.
Іоанн Златоуст 26 листопада: головні заборони свята
26 листопада прийнято молитися Іоанну Златоусту про суд над хабарниками і шахраями. Люди вірили, що правильна молитва, промовлена рано вранці, виведе на чисту воду будь-який обман і захистить людину від усього злого. При цьому не можна було проклинати шахраїв, щоб не прогнівити Бога.
Крім того, в цей день одна із заборон свідчила: "не можна лаятися на Івана, інакше Бог ніколи молитов не почує".
У народі про свято говорили: "Скликає зима на Івана Златоустого свою свиту — хуртовини та завірюхи — і дає їм наказ відлиги вгамувати". З цього періоду морози ставали набагато суворіші, все живе завмирало, рослини засипали, а звірі ховалися в нори. "На Златоуста все поле пусте", — відзначали наші предки.
Зміни в правилах обміну валюти: заначка може перетворитися на розчарування
Пенсіонерам "навісять" новий фінансовий тягар: ніяких пільг не чекайте
Пенсіонерам приготували доплати: хто отримає надбавку до пенсії понад 2 тисячі гривень
Українцям виплатять по 4 500 гривень: кому пощастить отримати допомогу
Зі Златоуста на Київській Русі починалася пельменна пора. Господині починали робити вареники, які завдяки морозу можна було зберігати на вулиці. Начинки були різними, як м'ясними, так і овочевими. Вся родина збиралася за ліпленням делікатесу. Потім їх зсипали в мішки, в яких зберігали.
Варто згадати, що в часи Київської Русі люди вважали, що мороз – це зле божество, якого звуть Зюзя. У народі його уявляли зморщеним старим величезного росту з довгою білою бородою. До чого доторкнеться він своїм посохом – те вмить на борульку перетвориться.
На Івана Златоуста селяни просили Зюзю, щоб він сильно не бушував, не морозив землю і дав людям відпочити від повсякденних турбот і насолодитися зимовими затишними вечорами.