У понеділок, 24 вересня, за народним календарем відзначається свято Федорини вечори (11 вересня – дата за старим стилем). Традиційно цією подією селяни закінчили збирання врожаю і готувалися до зимівлі. Також у цей день православна церква вшановує пам'ять преподобної Феодори Олександрійської, що жила в V столітті.

Федорини вечори 24 вересня: історія свята

Одного разу в Феодору закохався місцевий багатий городянин і захотів зробити своєю коханкою, але вона відмовилася, тому що була вірною дружиною. Тоді чоловік підкупив сводню, яка розповіла Феодорі, що якщо це скоєно вночі, гріха не буде. Пізніше, усвідомивши обман і гріх, вона почала мучити своє тіло.

преподобна Феодора Олександрійська

Знайома настоятелька храму, зглянувшись над нею, нагадала історію про М. Магдалину, і Феодора, вирішила стати черницею. Вона втекла в монастир потай від чоловіка. Розуміючи, що чоловік зможе її знайти в жіночій обителі, вона вирішила назватися Федором, одягнутися в чоловічий одяг і знайти притулок у чоловічому монастирі. Після смерті дружини чоловік був вражений її вчинком і став ченцем у тому ж монастирі.

Федорини вечори 24 вересня: традиції свята

Варто уточнити, що в народі свято має кілька назв, які рівні у використанні: «Федора – замочи хвости» – внаслідок рясних опадів і сльоти на дорогах в осінню пору, «Федора – обдера» – через обдирання на вітрі останніх колосків хліба, «Федорини вечори» – через щовечірні 2-х тижневі посиденьки жінок, які збиралися з метою рубки для закваски капусти на зиму. На Київській Русі цей процес завжди проходив з веселощами при гарному настрої, а на столах щодня були присутні страви з капусти.

Популярні новини зараз

Пенсіонерів змусять повернути частину виплат державі

Мобілізацію в Україні посилять: ТЦК змусять працювати ефективніше

Потрібна повна заміна: Vodafone нагадав важливе правило для 4G

Зміни в правилах обміну валюти: заначка може перетворитися на розчарування

Показати ще

Крім того, на Федорини вечори було прийнято підійти до поля і поклонитися до землі озимому врожаю (хлібу). Однією з традицій вважається «осенина». Кожен житель, хто чим багатий, складає дари для священика, а його дружині (матінці) допомагають у господарстві: заготовки, прибирання, прання тощо.

Поки жінки рубали капусту на вечорах, чоловіки в свою чергу варили смачне пшеничне пиво і під час обіду обов'язково поминали святу черницю Феодору.