19 липня (6 липня за старим стилем) православні християни відзначають церковне свято Сисоїв день. У православному календарі дата присвячується пам'яті преподобного Сисоя Великого, схимника Печерського і мученика Єрмія афінського.
Інші назви свята: Сисой, День Сисоїв (Сисоя), Сисой і Веремій, Єремій.
У православній церкві 19 липня вшановується пам'ять преподобного Сисоя Великого, який відомий як монах-відлюдник, що проживав на території єгипетської пустелі в печері, раніше освяченої молитвами його попередника преподобного Антонія Великого.
В самоті Сисой провів 60 років, що дозволило йому досягти духовної чистоти, за що він і отримав дар чудотворення. Сила його була настільки великою, що Сисой якось навіть зміг воскресити померлого юнака.
Перекази свідчать, що сам Сисой був дуже суворий стосовно себе, але до ближніх проявляв лише доброту і співчуття.
Зміни в правилах обміну валюти: заначка може перетворитися на розчарування
Пенсіонери ВПО можуть отримати солідну надбавку: що для цього потрібно
Гороскоп на п'ятницю 22 листопада для всіх знаків Зодіаку: день для змін та простих радостей
Штрафи за дрова: українцям підказали, як уникнути покарання за деревину на своєму подвір'ї
Вже перед самою смертю, коли Сисой лежав на ліжку, а біля нього знаходилися його учні, обличчя преподобного раптом засяяло, і Сисой сказав, що бачить ангелів, святих пророків і Господа. Після цього він віддав Богові душу.
Також 19 липня вшановується пам'ять мученика Ермія та інших мучеників - 5 учнів, які постраждали за віру в Ісуса Христа. Сам Ермій народився в Афінах і займався проповідуванням християнства. Згодом під час гонінь, організованих проти віруючих імператором Нумеріаном, був заарештований і убитий.
Традиції та обряди
Основні традиції в цей день: Молитви святому Сисою про багатий врожай, закінчення посівних робіт, ходіння босоніж по росі, чистка льохів, збір чорної смородини.
Половину літа прості люди чекали, щоб на Сисоя пройтися по росяній траві і оздоровитися. Поки стояли роси, косарі поспішали косити.
19 липня намагалися встати раніше і пройтися босоніж по росі. Вважалося, що саме в цей день роса володіє найбільш цілющими властивостями – надає сил, бадьорості, дарує людині міцне здоров'я.
Люди вірили, якщо дівчина в цей день вмиється росою - бути їй весь вік молодою, та рум'яною. Якщо чоловік, втомлений від літньої жнив, приляже з ранку на траву - сам не помітить, звідки сили візьмуться. А якщо дитина побігає по росяній траві - жодна хвороба до неї не пристане. Навіть птахам і звірям ця роса корисна. А ранкові тумани наповнюють живильною силою все навколо.
Також вірили, що ранкова роса сприяє дозріванню хліба.
Святий Сисой протегує хліборобам. Йому моляться в це народне свято з проханням про багатий урожай.
19 липня чистять льохи, готують їх до перших зборів врожаю. Робити це повинен лише господар будинку. Люди вірили в "підпільника" – злого духа, який нібито живе під підлогою, на вулицю не виходить, не любить людей, налаштований до них вороже і здатний бути дуже агресивним. Саме він і не пускав решту членів сім'ї до льоху робити порядки. З ним може впоратися тільки сильний чоловік.
З давніх часів дійшла традиція на Єрмія варити варення з чорної смородини. Тому у цей день люди збирають чорну смородину. Це незамінна помічниця людей, які страждають на гіпертонію (підвищений тиск) і просто смачна ягода.