У туманності Мураха міжнародна група астрофізиків знайшла дивний гігантський космічний лазер.
Вчені відзначають, що подібний астрофізичний об'єкт є досить незвичним, оскільки володіє ознаками планетарної туманності, фізичні умови в якій не підходять для випускання когерентних фотонів.
Результати наукової роботи опубліковані в журналі Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.
Туманність Мураха, або Menzel 3 (Mz 3), - планетарна туманність складної структури, яка знаходиться в сузір'ї Наріжника і відноситься до біполярних, тобто має форму двох лопатей. Її точне походження поки залишається невідомим, проте ряд учених вважає, що в центрі туманності може перебувати подвійна симбіотична зірка, один компонент якої перетягує на себе речовини іншого. Таким чином, Mz 3 займає проміжне положення між молодоюй планетарною туманністю і подвійною зіркою, оскільки має характерні ознаки обох об'єктів.
Українцям дозволили не сплачувати за комунальні послуги: коли рахунки можна "заморозити"
Надіються всі, але мало хто відчує: чого чекати від індексації пенсій у 2025 році
Приємна несподіванка: в Україні почали знижуватись ціни на деякі овочі
Українців попередили про три місяці без пенсії: у кого будуть проблеми з ПФУ
Дані, отримані за допомогою Herschel Space Observatory, показали, що в спектрі Menzel 3 знаходяться 12 рекомбінаційних ліній водню, які зустрічаються в діапазоні від інфрачервоних до субміліметрових довжин хвиль. Такі лінії виникають при квантових переходах між високозбудженими станами рекомбінованого водню, коли тільки що спіймані іоном водню електрони починають перестрибувати на орбіти з низькими енергіями і випускати фотони.
Як пишуть вчені, яскраві рекомбінаційні лінії є дуже незвичними для планетарних туманностей, в спектрі яких головним чином спостерігаються заборонені спектральні лінії, відповідні малоймовірним переходам електронів. Таким чином, виявлені лінії не можна пояснити випадковим випромінюванням, яке випускає тонкі газові хмари планетарних туманностей.
Як повідомляв портал "Знай.uа" вчені знайшли частину Всесвіту, якої не вистачає. Її знайшли американські астрофізики з Колорадського університету в Боулдері. Повідомляється, що дослідники виявили недостатню кількість баріонної речовини у Всесвіті. Вона знаходиться у так званому тепло-гарячому міжгалактичному середовищі.