Для України, як воюючої країни, питання військового травматизму взагалі і втрачених кінцівок зокрема стоїть досить гостро. І поки регенерація такого високого рівня залишається лише фантастикою, нам залишається лише уважно стежить за останніми дослідженнями, проведеними в цій області. Чималу увагу фахівців привернув недавній аналіз генома амфібій, дозволив отримати нову інформацію про відновлення втрачених кінцівок, повідомляє сайт New West Media.
Німецькі біологи з Інституту Макса Планка визначили послідовність білків і нуклеїнових кислот в організмі земноводних аксолотлів. Останні мають у ДНК ген, що відповідає за відновлення втрачених кінцівок. Також у них є здатність до неотении - уповільнення природного розвитку. Вчені розклали геном аксолотлів з допомогою комп'ютерної програми "PacBio", яка здатна обробляти велику кількість інформації одночасно. Програма визначила, що ці земноводні мають близько 32 мільярдів пар основ ДНК. Це в 10 разів більше, ніж у людини. І поки така кількість є рекордним серед вивчених фахівцями зразків ДНК живих істот.
У ході дослідження вчені помітили активність декількох генів, які діяли в процесі регенерації. Біологів здивувало відсутність гена PAX3. Протягом довгого часу вважалося, що саме цей фермент допомагає відновлювати аксолотли втрачені кінцівки. Натомість дослідники виявили споріднений ген PAX7, відповідальний за цю функцію. Фахівці сподіваються, що результати дослідження допоможуть зрозуміти, як PAX7 впливає на тканини. Це дозволить у майбутньому створити методику відновлення кінцівок для людей.
Надіються всі, але мало хто відчує: чого чекати від індексації пенсій у 2025 році
Ціни рекордні, але буде дорожче: нерадісні прогнози для власників авто з ГБО
Зміни в правилах обміну валюти: заначка може перетворитися на розчарування
Українцям приготували нові виплати: хто отримуватиме 4500 грн щомісяця
Раніше портал "Знай.ua" повідомляв про найкращий час для заживлення ран