24 серпня, у День незалежності у Києві пройшов парад, а майже у всіх містах – різноманітні масові заходи. Це свято – чудовий привід відзначити його разом зі співвітчизниками.

Тим більше, що і наступні дні – вихідні. Тому можна планувати собі зустрічі з друзями та рідними. Але якщо ви вирішите в якийсь день розслабитися, просто провівши його дома, ми підібрали десяток вітчизняних фільмів, які допоможуть скоротати час. А тема у них єдино можлива з такої нагоди - боротьба за незалежність.

Гетьман (2015)

Богдан Хмельницький, на думку сучасників, - один з найбільш суперечливих персон в історії України, але пам'ятник гетьману все ще стоїть на Софіївській площі, а життя його і діяльність обросли неймовірною кількістю пліток і домислів, а іноді і легенд і міфів. У 2015 році був знятий фільм про війну українського козацтва та польської шляхти, але все ж головною сюжетною лінією стала любовна історія Хмельницького і його другої дружини - Олени Чаплинської.

Гетьманські клейноди (1993)

А в цьому пригодницькому фільмі період вже після смерті Хмельницького, коли до влади прийшов Юрій Хмельницький, а його сестра намагається заховати гетьманські символи незалежності України і влади гетьмана. Співавтором сценарію став Сергій Дяченко, а в основу картини лягла розповідь Богдана Лепкого "Кутіж". Режисер картини - Леонід Осика, який прославився після фільму "Камінний хрест".

Чорна рада (2000)

Дев'ятисерійний український серіал за однойменним історичним романом Пантелеймона Куліша про події, з яких почався період Руїни у вітчизняній історії - внутрішні чвари і переділ влади перекреслили всі досягнення Хмельницького, а ледь народилося держава розділилося на Правобережну і Лівобережну Україну, і біля керма обох були далеко не патріоти .

Популярні новини зараз

Багатогодинні черги до ТЦК відміняються: у "Резерв+" запрацювала довгоочікувана функція

Українцям виплатять по 4 500 гривень: кому пощастить отримати допомогу

Долари з "заначки" можуть розчарувати: почали діяти нові правила обміну валюти

Пропрацював 40 років, а пенсія мізерна: у ПФУ звернулися до українців, сподобається не всім

Показати ще

У 2002 році фільм скоротили до 4 серій, а в 2009 переклали на російську мову, перейменували на "Запорізьку Січ" і випустили в російський прокат. У фільмі багато знаменитих українських акторів і іноді вони невпізнанні: Богдан Ступка, Богдан Бенюк, Руслана Писанка, Сергій Романюк та навіть Михайло Поплавський.

Молитва за гетьмана Мазепу (2001)

Здається, в цьому фільмі режисер Юрій Іллєнко виклався на всі 100, і якщо своєрідна, трохи психоделічна манера оповіді від Іллєнка для вас незвична, то навіть не починайте дивитися. Петро І намагається зруйнувати могилу Мазепи, і гетьман з саркофага хапає імператора за горло, а потім глядача в формі діалогу, ілюстрованого спогадами то одного, то іншого, проводять по всій історичній панорамі взаємин цих двох лідерів. Мазепу зіграв Богдан Ступка, а шведського короля Карла XII - Микита Джигурда.

Іллєнко доробив фільм в 2010 році. Зокрема, звук став більш якісним, і трохи вкоротили хронометраж. Прем'єра фільму пройшла в Гарвардському університеті США, в Україні його одного разу показали по ТБ, а в Росії він і зовсім не рекомендований до перегляду. Але його можна легко знайти в мережі.

Мамай (2003)

Фільм Олеся Саніна, в основу якого покладено легенди і українські, і кримськотатарські. Козак Мамай - фігура в фольклорі буденна. Це згусток ідеальних уявлень про козаків - лицарів Дикого поля, їх таємні знання і небаченоу спритністьі, які дозволяли перемагати. Козаки-характерники, які знали замовляння і вироки і вміли перетворюватися в птахів і тварин. Але не тільки ці вірування використав Санін, а взяв ще й кілька кримськотатарських легенд і перетворив фільм в історію любові між татаркою і козаком, людей з народів, які здавна ворогували. І цим фільмом ми завершимо блок, присвячений часам козацької слави.

Поводир (2013)

Фільм про американського хлопчика Пітера, який волею випадку став поводирем сліпого кобзаря, колишнього військового армії УНР Івана Кочерги. Події у фільмі розгортаються в період страшних осені і зими 1932 і 1933 років. Відразу кілька трагедій України, якими намагалися відібрати душу народу: заморивши селян голодом під соусом колективізації і знищити усну народну спадщину, убивши всіх кобзарів, які здавна бродили по країні і розповідали перекази та історії і передавали стародавні пісні від одного до іншого. Фільм Олеся Саніна навіть направили від України на "Оскар" поборотися за звання кращого фільму іноземною мовою. Але в шорт-лист картина не потрапила.

В бій йдуть одні "старики" (1974)

Це єдиний радянський фільм, але він - перлина вітчизняної кінематографії, а Леонід Биков, який народився в Знам'янці Донецької області, щиро і непідробно любив Україну. Адже незалежність - вона від усіх, а в фільмі ведуться бої проти нацистів в небі над Дніпром влітку 1943 року. А крім Бикова, у фільмі зіграло багато інших українських акторів: Сергій Підгорний, Володимир Талашко, Віктор Мірошниченко, Алім Федоринський.

Атентат. Осіннє вбивство в Мюнхені (1995) і Нескорений (2000)

Два фільми Олеся Янчука, обидва про фігур неоднозначних, суперечливих і зараз вельми популярних - Степана Бандеру і Романа Шухевича. Обидві картини фінансувалися Українським конгресовим комітетом Америки, де багато емігрантів, які втекли з СРСР після встановлення радянської влади на колишніх польських територіях, приєднаних до УРСР.

"Атентат" охоплює події з 1947 року після операції "Вісла" і до дня смерті Степана Бандери в 1959 році від рук агента КДБ. Крім кабінетної роботи провідника ОУН, у фільмі показані і будні біжать до Європи від радянського режиму повстанців.

Не менш гостро зараз обговорюють головного героя "Нескореного" - Романа Шухевича. У фільмі описуються події 1950 року, коли окремі загони УПА глибоко в Карпатах продовжували свою боротьбу, і серед них був і Шухевич, більше відомий в повстанському оточенні під псевдонімом Тарас Чупринка. Треба сказати, що фільм не залишив байдужими представників багатьох політичних течій в Україні. Та й зараз, через 17 років, згадане ім'я Шухевича може розвинути жарку дискусію на весь вечір.

Залізна сотня (2004)

І знову режисер Олесь Янчук. Фільм заснований на спогадах бійця УПА Юрія Борця. Він був учасником рейду сотні націоналістів в складі підрозділу Михайла Дуди (Громенко). У 1947 році із Закерзоння вони пробираються до Баварії - на території, підконтрольні США. Борець жив і працював потім в Австралії, там він написав кілька книг спогадів про часи війни, був активним членом діаспори. Варто зазначити, що автори фільму не ставили за мету героїзувати учасників УПА, а наполягали на тому, що в картині відображені люди з їх достоїнствами і недоліками, помилками і принципами.

Помаранчеве небо (2007)

Події першого Майдану, здається, були ще так недавно. На тлі Помаранчевої революції розгортається любовна історія сина столичної шишки Марка і дівчата Іванни, активно підтримала революцію. Романтична історія чи то Попелюшки, то чи Ромео і Джульєтти на тлі помаранчевих прапорів і стрічок - для ностальгують. Адже це теж історія боротьби.

Кіборги (2017)

Торішня гучна драма Ахтема Сеітаблаєва - один з найбільш яскравих прикладів нової кіноволни, викликаної війною на Донбасі. Залишити без уваги хворобливу тему складно кожному з нас, в тому числі і кінематографістам, які все частіше піднімають актуальні питання в своїх роботах.

"Киборги", наприклад, розповідають про прославлених захисників донецького аеропорту, зосереджуючись насамперед на людській, а не технічну сторону війни. У центрі сюжету - кілька бійців одного з батальйонів, чергування яких довелося на вересень 2014 року.