Всі перекази показують Іллю пророком дуже гнівним. Насправді він висловлює гнів Божий. Він карає демонів, темних духів та іншу нечисть. Люди вірили, що нечисті сили намагаються врятуватися від стріл пророка, ховаючись в домашню худобу, диких звірів, собак, кішок і мишей. Отож на 2 серпня ні собак, ні котів не випускали на вулицю. А якщо домашній улюбленець все-таки втік, то назад його не впускали до наступного дня. Так предки оберігали свої будинки від нечисті.
Ті, хто часто перебував у лісі або ж, якщо село було поруч з дикою природою, заряджали свої рушниці, щоб відстрілюватися від вовків, лисиць та інших диких звірів, в яких могла таїтися нечисть. Рибалкам не можна було зберігати рибу в цей день, якщо у неї були червоні очі. За легендами в цій рибині сховався чорт.
Були й повір'я, які базуються на елементарній техніці безпеки. Наприклад, коли йшла гроза, не можна бути у воді або стояти під деревом. Також забороняється стояти і під сосною з двома верхівками, голосно розмовляти, кричати і співати, та й просто бігати по вулиці. Вікна закривали фіранками, а двері щільно закривали. Під час грому треба стати перед іконою, запалити водохресну свічку і перехрестити не тільки себе, але і все навколо. І молитися, щоб Ілля позбавив родину від грому і летючої стріли. Обов'язкова умова, щоб на голові була хустка.
Як охорону від всякої нечисті для двору, худоби і жител, використовували обурювання ладаном за день до Дня Іллі.
До 20 грудня потрібно встигнути: хто має відвідати ТЦК
З 1 січня 2025 року отримуватимуть надбавку до пенсії: кому зі стареньких пощастить
Важливі зміни у субсидіях на 2025 рік
Абоненти Vodafone залишаться без зв'язку: кому потрібно терміново замінити SIM-картку
Не можна також і купатися, мається на увазі в водоймах. Всі трактують цю заборону по різному. Хтось каже, що Ілля впустив у воду лід, хтось - що підкова відвалилася від коня. А хтось вірив, що воду осквернив водяний або чорт. Якщо купатися в цій воді, то можна, як мінімум, захворіти і, як максимум, потонути. У цей день русалки і чорти поверталися в свої водойми. До цього вони жили на суші після Івана Купала. Хто порушував заборону на купання, того вони тягли разом з собою.
Працювати в полі заборонялося, навіть складати сіно в стіжки. Інакше пророк і стоги сіна підпалить блискавкою. Не можна було виходити і на город, інакше капуста зів'яне, а коріння огірків згниє.
Однак ці заборони не поширюються на роботу на пасіці. Можна чистити вулики, підрізати стільники. Ілля ніколи не направляє стріли в вулик, навіть якщо в бджілці зачаїлася нечисть.