У день Медового Спасу, з 14 по 28 серпня, в Україні починається Успенський піст – в християнському календарі він знаходиться між святами Преображення Господнього та Успіння Божої Матері.

Він наділений великою кількістю назв, в залежності від регіону - Спас на воді, Перший Спас, Маковей, Мокрий Спас, Маковий Спас. Цікаво, що саме у першій половині останнього місяця літа починаються Спасівки або Спаси, коли відзначають три Спаса і Обжинки.

Медовий Спас співвідноситься з православним святом Походження чесних древ Животворящого Хреста. Медовий Спас - перший Спас, він починається 14 серпня, другий Яблучний - 19, і третій Горіховий - 29 серпня.

Медовий спас: походження та значення назви

Охрестили його так не випадково: саме в цей день наші предки починали збирати мед з пасік, стільники у вуликах до цього часу зазвичай вже наповнені. Українці вірили, що якщо не заламали стільника, то сусідні бджоли "вкрадуть" весь мед. Через це виникало чимало забобонів та отримували популярність різні обряди.

З самого ранку бджолярі ретельно переглядали вулики, вибирали кілька з них, брали мед і несли до церкви освячувати просто у сотах. Частину освяченого меду обов'язково віддавали "злиденній братії" (біднякам), вітаючи з Медовим Спасом. А ввечері всі збиралися на свято біля річки. Діти обступали бджолярів, отримували свою частку, і на знак подяки співали пісні.

Популярні новини зараз

Летальність приблизно 52%: ВООЗ застеріг про спалах небезпечного вірусу

Твоєї бабусі потрібно лише 90 грн: найпростіші тарифи від Київстар, lifecell та Vodafone

Потрібно встигнути: українцям, з квитанціями за світло на руках, назвали важливу умову

Українцям 60+ нададуть грошову допомогу, можна запросити рідних: як подати заявку

Показати ще

Мед для українців був чи не найбільшою цінністю і навіть ліками, а вже потім – ласощами. Ним лікували рани, гострі і хронічні хвороби внутрішнього походження, і просто втому чи виснаження.

Мед містить велику кількість корисних для людини речовин: залізо, мідь, марганець, двоокис кремнію, хлор, кальцій, калій, натрій, фосфор, алюміній, магній.

Дивіться: Свято Маковія: віряни східного обряду несуть до храмів букети із квітів і трав

Спас на воді та Маковея

За слов'янською традицією люди йшли до храмів, де здійснювали мале освячення води. Звідси ще одна назва свята - Спас на воді. В цей день також наші предки освячували колодязі, перед тим їх добре вичистивши. Цей обряд сягає корінням ще в язичницьку Русь.

Дівчата плели вінки і прикрашали ними колодязі. У воду обов'язково кидали аїр і любисток: ці рослини відлякують всяку нечисть і допомагають оселитися добрим духам.

Нерідко Медовий Спас також називають Маковеєм. Господині печуть смачні млинці із маком та медом. Маковеєм цей день називають на честь пам'яті семи старозавітних мучеників Маккавеїв, які померли в 166 році до н. е. Їх мучеництво описується в Біблії у Другій і Четвертої книзі, які в біблійний канон не входять. Однак в народі етимологію свята переосмислили і зв'язали її з маком, який якраз дозріває до середини серпня.

Тому в церкві завжди святили макові квіти, додаючи до букету чебрець, руту, волошки та м'яту. У день Маковея молодь водила хороводи з піснею "Ой, на горі мак", дівчата обсипали хлопців маком.

Дивіться: свято Маковія або Медовий Спас

Як повідомляв портал "Знай.ua", синоптики поділилися точним прогнозом погоди на липень.