30 квітня православні християни вшановують пам'ять святого Зосима Соловецького, який народився у Новгородській єпархії, пізніше переселився в Помор'я, де зустрівся з ченцями Германом і Саватієм. У 1436 році вони разом побудували келію на Соловецькому острові. Незабаром до Зосима стали стікатися учні, які побудували тут храм і обитель — знаменитий Соловецький монастир.

Традиції свята

І Зосима, і Саватій вважаються покровителями заступниками бджіл і пасічників. До дня Зосими, як і до Пудову дня приурочували вивезення вуликів на пасіки. У цей час посеред пасіки ставили стіл, покритий чистою скатертиною, на нього викладали хліб і сіль, богоявленську воду і від пасхальної утрені свічку. Після цього молилися Зосиму і Саватієві і обходили навколо пасіки із запаленою свічкою, покропив територію освяченою водою. При цьому примовляли: «Рой роїться — Зосима веселиться».

Бджолярі уважно спостерігали за комахами, які облітали первоцвіти. Казали, наприклад: «На який хліб пішла бджола — той на зерно буде гарний». Дивилися, як бджоли пережили зиму: «Мало убутку бджіл — до врожаю гречки».

Бджіл у народі дуже шанували. Про них складено безліч приказок: «Без бджіл (тобто без воску) поп і обідні не служить»; «Мала-мала бджілка, а побільше великого знає»; «Щоб бджіл водити, треба серцем любити»; «Для доброго бджоляра немає поганого року»; «Доброї людини і бджола не жалить».

Популярні новини зараз

Тарифний "сюрприз" для мешканців багатоповерхівок: травневі платіжки заберуть ще більше грошей

Українським родинам виплатять 10800 грн: як подати заявку

Упаковка по 80 грн: в Україні супермаркети змінили ціни на цукор, вершкове масло та олію

Не дуже "стародавня", але безбожно дорога: як виглядає монета в 50 копійок, яка може озолотити

Показати ще

У цей день вважалося доброю справою скуштувати меду. На Русі, до речі, його їли не тільки в чистому вигляді, але і готували з них різноманітні страви. Мед додавали навіть у страви з м'яса, птиці і риби. Великою популярністю користувалися свинина або качка, запечені в меду. Не менше любили і медовуху — напій з меду і прянощів.

Нагадаємо, раніше інформаційний портал "Знай.uа" повідомляв про те, що на 28 квітня припадає народне свято Пудів день. Вірні православної церкви в цей день вшановують пам'ять апостола Пуда. Пуд був учнем і послідовником апостола Павла. Разом з ним він ходив проповідувати слово Боже. Його обрали до числа 70 апостолів-провісників, яких послали розповісти про швидкий прихід Ісуса Христа.