Великої п'ятницею здавна прийнято називати п'ятий день Страсного тижня. У християнській традиції – це час скорботи і жалоби. Згідно біблійної історії, саме в п'ятницю засудили і розіп'яли на хресті Ісуса Христа. Тому в цей день всі християни світу згадують про пережиті страждання Спасителя, описані в Біблії.
Коли страсна п'ятниця 2019?
Страсною називають п'ятницю останнього тижня Страсного тижня, шостого тижня Великого посту. Це час, що передує святу Великодня. Фіксованої дати немає, все залежить від дати святкування Великодня.
У цьому році в Україні Світле Христове Воскресіння відзначатимуть 28 квітня. Значить, Страсна п'ятниця буде напередодні цього дня, тобто 26 квітня.
Католики відзначають Великдень на один тиждень раніше, отже, Страсна п'ятниця у них буде 19 квітня. До слова, іноді свято Пасхи і у католиків, і у православних випадають на одні й ті ж дати. Так, наприклад, сталося в 2017 році, коли Христове воскресіння відзначали 16 квітня.
Страсний тиждень: що означає?
Слово «страсть» з церковнослов'янської перекладається як страждання. Під час Страсного тижня православні віруючі згадують про страждання, які довелося пережити Спасителю Ісусу Христу. Всі дні цього тижня прийнято називати Великими. Кожен з них присвячений певній події, описаній в Євангелії.
"Бусифікацію" обіцяють викорінити: ТЦК застосують новий підхід до мобілізації
Пенсіонерам "навісять" новий фінансовий тягар: ніяких пільг не чекайте
Штрафи за дрова: українцям підказали, як уникнути покарання за деревину на своєму подвір'ї
Мобілізацію урівняли для всіх: українцям оголосили вердикт щодо економічного бронювання
Що таке Страсна п'ятниця: історія
Згідно євангельської історії, саме в п'ятницю Христос, який був зраджений своїм же учнем Іудою за 30 срібних монет, був змушений постати перед судом. Прокурор Понтій Пілат звинуватив його в бунті і підбурюванні, засудив Ісуса до жорстокої страти – розп'яття на хресті.
Стратили Христа на горі Голгофа, а хрест, на якому його повісили, Спаситель сам ніс по вулицям міста. Разом з Ісусом в той день розіп'яли двох розбійників, причому один з них покаявся в гріхах.
Згідно з біблійною легендою, два дні Христос провисів на хресті. А на третій воскріс. Ця подія і стала головним торжеством в православній вірі і тепер носить назву Великдень.
Страсна п'ятниця у православних і католиків
У Велику п'ятницю традиційно проводиться православна літургія, під час якої розповідається про муки Ісуса.
Крім того, під час богослужіння прийнято співати особливий канон, а з вівтаря священнослужителі виносять так звану плащаницю – тканину, на якій зображений Ісус, що лежить в труні.
Католицька віра передбачає дещо інше дійство: влаштовується богослужіння Хресної дороги, яка покликана нагадати про всі муки, пережиті Спасителем по дорозі на Голгофу. Особлива служба Страстей Господніх відбувається після 15 години (біблійний час смерті Христа).
Страсна п'ятниця: що можна робити, а чого не можна
Вважається, що Страсна п'ятниця – найсуворіший день всього Великого посту і Страсного тижня зокрема. У цей день потрібно дотримуватися Великого посту. Більш того, до виносу плащаниці взагалі не можна вживати їжу, а після – тільки хліб і воду.
Страсна п'ятниця – час скорботи і жалоби. Тому в цей день категорично заборонено вдаватися до веселощів, влаштовувати вечірки, гуляння, танці або азартні ігри. Замість цього потрібно зосередитися на молитвах, каятті в гріхах, а також на допомозі іншим людям.
Страсна п'ятниця: народні прикмети
Крім православних традиції на Страсну п'ятницю існують і народні вірування, які нерідко мають спільне коріння з язичництвом. Так, наприклад, за часів Русі в цей день прийнято було палити багаття, які, згідно з віруваннями, мали захистити від нечистих сил і поганої енергії.
Також в Страсну п'ятницю заборонялося займатися землеробством і ковальськими роботами. Жінки не повинні були шити і в'язати, заборона стосувалася і роботи по дому. А ось піч навпаки дозволялося: за легендою, хліб, приготовлений в цей день, мав цілющу силу.
У деяких країнах влаштовують театралізовані ритуали, які не завжди схвалює церква. Так, наприклад, в селі Сутуд в Філіппінах практикують ритуал розп'яття і самобичування. Подивитися на нього приїжджають католики зі всього світу. А ось в Мексиці організовують карнавал-ходу за євангельськими мотивами.
Згідно з повір'ям, після смерті Христа і до його воскресіння вся нечисть виходить в наш світ і лякає праведних віруючих.
Страсна п'ятниця 2019: що не можна робити?
Як вже говорилося, на Страсну п'ятницю потрібно дотримуватися особливо суворого посту. Так, тим, хто поститься заборонено вживати їжу до того, як в храмах не винесуть Плащаницю. Після цього дозволено їсти тільки хліб, а пити – тільки чисту воду.
На Велику п'ятницю категорично заборонено займатися важкою працею, наприклад, прибирати, прати, рубати дрова, вишивати, шити і т.д. Всі справи по дому слід закінчити до Чистого четверга.
На згадку про муки, перенесені Христом, не можна нічого робити з землею. За віруваннями, якщо посіяти в цей день насіння, то врожаю не буде.
Також під забороною будь-які веселощі – вечірки, гуляння, дискотеки, танці тощо. Давня приказка говорить – «хто в Страсну п'ятницю веселиться, той весь рік буде плакати».
Існує вірування, що в Страсну п'ятницю не можна йти до церкви вагітним жінкам. Однак підтвердження цьому немає. На думку священнослужителів, жінка повинна покладатися виключно на свої відчуття і сили. Якщо вона відчуває потребу у відвідуванні храму – то можна йти. На пізніх термінах краще відвідувати церкву в супроводі або ж взагалі утриматися від походу.
Страсна п'ятниця – це, перш за все, день для молитви і внутрішніх роздумів. Кожен віруючий повинен задуматися про власне життя, зрозуміти що робить не так. Так що не забувайте, що в молитві кожен знайде розраду і допомогу.
Весь тиждень не можна забувати про суворість Великого посту, тобто займатися обжерливістю. Продовжуйте утримуватися від м'яса, солодощів, риби і молочних продуктів.
Під час Страсного тижня заборонено відмовляти в допомозі тому, хто просить. Вважається, що в цей період з проханням до людей звертається сам Бог.
Пам'ятайте, що в ці дні не можна сваритися і лихословити. Вважається, що вся негативна енергія повертається назад потрійний силою.
Також в цей час не проводяться весілля, хрещення і вінчання.
Страсний тиждень: назва та значення кожного дня
Кожен день на Страсному тижні називається Великим. У православних церквах проводять літургії, які здавна вважають найважливішими за весь рік. Всі церковні обряди під час Страсного тижня присвячуються тільки одному святому – Ісусу Христу.
Понеділок
У перший день згадують історію зі Старого завіту про те, як патріарх Йосип був проданий своїми братами в рабство, а також про прокляття Ісуса безплідної смоковниці, яка є символом грішної душі.
В цей день проводять ритуал, який носить назву – чин мироваріння. Так, в цей час виготовляють спеціальне масло (його називають світу), яке пізніше використовують під час помазання після хрещення.
Вівторок
У другий день тижня розповідається про те, як Ісус розмовляв з людьми в храмі Єрусалиму і про притчах Спасителя, а саме – про талант, воскресіння мертвих і Страшний суд.
Середа
На третій день згадують історію про те, як Іуда Іскаріот вирішив продати Ісуса Христа за 30 срібних монет.
У середу прийнято виносити з дому все сміття, купувати всі необхідні інгредієнти для фарбування яєць, приготування пасок тощо.
Четвер
Біблійний епізод – Таємна вечеря. Увечері четвертого дня починають одну з найдовших служб в році – «Дванадцять Євангелій» (12 частин з чотирьох Євангелій).
У четвер починаються приготування до Великої Великодня – печуть паски, фарбують яйця, прибирають будинок, перуть. Ще цей день називають Чистий четвер. За легендою, щоб змити з себе всі гріхи і погану енергію, потрібно купуватися до сходу сонця.
П'ятниця
П'ятий день Страсного тижня вважається самим траурним, адже саме в п'ятницю розіп'яли Христа. У церкві відбувається ритуал винесення плащаниці, на якій зображений Ісус, що лежить в труні.
Субота
Під час урочистої літургії розповідається про те, як хоронили Ісуса, про його перебування у гробі. В цей час священики переодягають святкове біле вбрання. Святять паски і фарбовані яйця.
Центральна служба усього тижня починається саме в суботу ввечері. А в Єрусалимі в храмі Воскресіння Христового сходить благодатний вогонь. Всі віруючі зустрічають Великдень.