Через повномасштабну війну Державна служба з надзвичайних ситуацій втратила майже 1,5 тисячі пожежної техніки.

Рятувальники вибухають на мінах, російські окупанти обстрілюють пожежні машини та знищують ракетними ударами цілі пожежні частини на території України. Тому працездатність і так бідного автопарку ДСНС стала критичною, пишуть Коментарі.

З близько 5 тисяч пожежних автомобілів, що перебувають на балансі ДСНС, за час війни знищено близько 700, а ще майже 3 тисячі мають знос 90%, тобто фактично непридатні.

Таким чином, повноцінно працювати та ліквідувати наслідки надзвичайних ситуацій здатна дуже маленька частина українських пожежних машин. А напруженість у роботі рятувальників із настанням війни лише збільшується.

Допомагає ДСНС майже весь світ: техніку передають Франція, Німеччина, Нідерланди, Люксембург та багато інших європейських країн. На закупівлю пожежних машин для рятувальників збирали гроші навіть волонтери.

Популярні новини зараз

Продавчині синьо-жовтих стрічок намагалися надурити військового: "Зараз втоплю у тому фонтані"

За ким будуть "полювати" для мобілізації: полковник ЗСУ визначив пріоритети на червень

Попит та ціни різко впали: українці не готові платити шалені гроші за полуницю, продавці у розпачі

Чекає небезпека: до чого готуватися вже 7 червня

Показати ще

Навіть самі пожежники відкривали рахунки для збирання грошей з українців на спорядження та техніку, якої постійно не вистачає для боротьби з військовою агресією Росії. Але все одно це лише одиниці техніки, додаткова допомога, яка не покриває всі потреби ДСНС: відновлювати свій рятувальний автопарк Україні необхідно самостійно. Інакше поки горітимуть українські міста та селища від російських обстрілів, гасити вогонь не буде чим.

Рятувальний фронт – не менш важливий та витратний, ніж основний. І якщо з пошуком бронетехніки та танків українцям більш-менш усе зрозуміло — про надання країнами-партнерами зброї Україні повідомляється майже щодня, чи захищено країну рятувальною технікою в умовах війни — незрозуміло.

Співробітник пожежної частини одного з прифронтових містечок, який побажав залишитися неназваним, розповів про те, що ситуація справді критична: крім знищеної техніки є ще багато пошкодженої від обстрілів, яка виходить з ладу та йде на ремонт.

Тож рятувальники постійно чекають, коли держава знайде можливість направити з інших регіонів машини на заміну. І вишукувати їх з кожним разом управлінцям ДСНС стає дедалі важче. Тим часом кількість викликів на допомогу від військових та населення не зменшується.

Тому ми часто можемо бачити відеозаписи з фронту, як у Бахмуті догоряють цілі будинки, які ніхто не гасить. Як пише видання Telegraf, на сьогоднішній день в Україні оновленню підлягає 73% усієї пожежної техніки. Але держава фінансує придбання нових пожежних машин лише на 2-3% від потреби.

У серпні 2022 року прес-служба ДСНС звітувала про закупівлю всього 24 нових пожежних машин. За даними електронної системи Prozzoro, за друге півріччя військового року було проведено тендери на покупку трохи більше двох десятків одиниць техніки. Але критичну ситуацію з нестачею техніки для порятунку громадян та військових такий рівень закупівлі не вирішує. При цьому на публіку ДСНС голосно звітує, що ”автопарк служби щодня поповнюється новими сучасними автомобілями, тягачами, пожежними цистернами та іншою технікою”.

Можна припустити, що у ДСНС немає грошей, проте система Prozzoro рясніє звітами про ремонти у службових кабінетах керівників ДСНС, адмінбудівель, сходових кліток, прилеглих територій і навіть туалетів. Під час коли більшість українських міст зупинили витрати на капітальні ремонти через високу ймовірність прильоту російської ракети, Державна служба з надзвичайних ситуацій витрачає на ремонти десятки мільйонів гривень.

Регіональні ЗМІ повідомляють про витрати рятувальників у воєнний час. ”Військовослужбовець Андріан Волгін звернув увагу на те, що перший державний пожежно-рятувальний загін ГУ ДСНС на Івано-Франківщині уклав договір на “капітальний ремонт туалету на 5 очок” на суму півмільйона гривень.

Ремонт передбачає встановлення нових умивальників, унітазів та пісуарів”, — пише франківське видання ”Галка”. У Кропивницькому ремонтують адмінбудівлю ГУ ДСНС за 2,5 млн грн, у Чернівцях 3 млн грн ”кинули” на покращення своїх приміщень та на капремонт будівлі пожежного загону.

У Львові терміново знадобилося замінити покриття прилеглої території на 1 млн. грн., благоустроєм території ще на 1 млн. грн. займаються рятувальники на Закарпатті. Виходить, що керівництво ДСНС замість термінової закупівлі на фронті пожежної техніки займається ремонтом своїх кабінетів та туалетів у будівлі ДСНС на вулиці Гончара 55А у Києві.

Так, уже майже 7 млн ​​грн витрачено на ремонт семи кабінетів керівництва ДСНС та коридору лівого крила цієї будівлі, на облаштування навісів та покрівель на входах до будівлі та на ремонт інших службових приміщень. З

а півмільйона гривень служба вирішила зробити капремонт системи доступу до контролю доступу. Ще мільйон прямо зараз витрачається на закупівлю нових меблів до кабінетів, і ще одразу 6,2 млн грн заплановано на березень 2023 року на поточний ремонт туалетних кімнат у головній будівлі ДСНС.

Ще далі пішли у Головному управлінні ДСНС у Києві, де також не потрібні пожежні машини, а 25 млн грн піде на утеплення фасадів та капітальний ремонт кабінетів. На цю суму, до речі, можна було придбати щонайменше дві нові пожежні машини. Але ремонти під час війни, на думку керівництва ДСНС, важливіші.

Причому слід зазначити, що більшість цих ”ремонтних” закупівель проходять за спрощеною процедурою без торгів. Рятувальники посилаються на постанову Кабінету міністрів України від 28 лютого 2022 року №169 ”Про деякі питання здійснення оборонних та публічних закупівель товарів, робіт та послуг в умовах військового стану”, якою Уряд дозволив державним замовникам у сфері оборони закуповувати необхідні для фронту товари та послуги без застосування закупівельних процедур, тобто торгів.

Яке відношення унітази до ДСНС та ремонтів у кабінетах його начальників мають до оборони країни — незрозуміло, але зрозуміло, що використання цієї постанови дозволило Держслужбі з надзвичайних ситуацій витратити бюджетні кошти на власний розсуд. Чи це законно сталося – питання до правоохоронних органів, які, у свою чергу, вже звернули увагу на двох із керівників ДСНС.

Як виявилося, крім витрачання грошей на ”вкрай необхідні” під час війни ремонти, ДСНС ”злила” майже 1 млрд гривень на закупівлю непрофільної техніки в рамках програми ”Велике будівництво”. Закупівлі в ДСНС відбуваються через заступника голови служби Сергія Трегубенка та начальника Департаменту матеріально-технічного забезпечення та логістики Костянтина Івлєва.

Саме ці дві особи зараз проходять у кримінальній справі екс-заступника міністра інфраструктури Василя Лозінського, якого в січні цього року затримало НАБУ при отриманні хабара у розмірі 400 тисяч доларів. За даними НАБУ, ці гроші Лозінський отримав за сприяння укладання договорів на закупівлю обладнання та техніки за завищеними цінами. Пізніше за колишнім заступником міністра суд заарештував дніпровського підприємця Сергія Кривого, який якраз і проводив переговори з Лозинським щодо постачання товарів та передачі неправомірної вигоди.

"У рамках цієї справи НАБУ виявив ще один епізод, за яким зараз проходять два керівники Державної служби з надзвичайних ситуацій — Трегубенко та Івлєв. За посередництвом того ж Кривого вони закупили у підприємств ТОВ ”Полікар” та ТОВ ”Спецкомсервіс” нібито за завищеними цінами на майже 1 млрд грн низка непрофільної техніки — самоскиди, тягачі, бензовози, завезені в Україну в рамках реалізації програми ”Велике будівництво”, — повідомив один із детективів НАБУ.

За його інформацією, бюро вже провело обшуки у ДСНС і зокрема у Сергія Трегубенка та Костянтина Івлєва, проводиться слідство за фактом нецільового використання та розтрати бюджетних коштів.

В інтернеті є підтвердження того, що ТОВ ”Полікар” та ТОВ ”Спецкомсервіс” дійсно на початку 2023 року постачали ДСНС понад десять паливозаправників. Чому замість необхідних пожежних машин та автоцистерн Трегубенко та Івлєв замовляють ремонти у своїх кабінетах та закуповують іншу непрофільну для служби техніку — питання, відповідь на яке ми маємо почути від НАБУ.