Це вдарить по кишені не лише олігарха, а і «газовщиків-намісників», які роками налагоджували схеми та заробляли надприбутки. Щоб залишитися «при справі», останні мітять в «Нафтогаз», якому перейдуть активи. Ми з’ясували, як Артем Компан, директор «ЙЕ Енергія» намагається виторгувати «хлібну» посаду в «Нафтогазі», у скільки його «діяльність» вже обійшлася державі та олігарху, і, звичайно, чого чекати простим українцям. Пише видання Антікор.

Компан – директор «ЙЕ Енергії», найбільшого постачальника газу для населення і водночас найбільшого «фінансового тягаря» для країни. За інформацією нашого джерела, Компан «під шумок» націоналізації планує пролізти до «Нафтогазу» та стати куратором державних облгазів. Редакція пильніше придивилася до особи цього «успішного топменеджера», (саме так себе в нещодавньому інтерв’ю рекомендує Компан) та виявила багато цікаво, що всіляко намагається приховати посадовець.

Біографія посадовця, на перший погляд, нагадує «американську мрію»: від звичайного слюсаря в облгазі до директора найбільшого постачальника газу в Україні. Насправді ж не все так райдужно - типовий «сімейний підряд». Щоб приховати статки та сімейні зв’язки, посадовець змінив своє прізвище (Френкель) на дружини (Компан).

Його батько і дядько – довгий час займали високі посади в газовій сфері. Дядько - ФРЕНКЕЛЬ ЮРІЙ ДАВИДОВИЧ з 2012 по 2014 рік очолював ПАТ «Дніпрогаз». Батько - ФРЕНКЕЛЬ ІГОР ДАВИДОВИЧ працював на ключових посадах в ПАТ «Житомиргаз» та «Сумигаз». Зазначимо, що у ті самі проміжки часу Компан працював в компаніях, де головували родичі. Що ще цікаво, так це те, що Компан у 2014 році, якраз під час каденції дядька, очолив «РГК-трейдинг», нинішня назва «ЙЕ Енергія».

Але, окрім всього, Компан виявляється, ще й «успішний» підприємець. Щоправда, свої активи від громадськості ретельно приховує. Родина Компана, за документами, володіє цегельними заводами, турагенствами, енергетичними компаніями, трастовим фондом, агентством з нерухомості, мережами АГЗС та автосалонами.

Популярні новини зараз

Серіал про чорну королеву "Венздей" від Netflix наздоганяє "Гру в Кальмара": Дженна Ортега збирає рекорди

Якій області приготуватись: астролог передбачив вже до кінця року

Солодкі рогалики до чаю за лічені хвилини: ідеальний рецепт, коли обмаль часу на приготування

83-річна пенсіонерка заборонила своєму 37-річному чоловікові інтим із нею: "Я не в такій формі, як раніше"

Показати ще

Цікаво, що більшість активів Компан придбав саме після отримання «солодкої» посади – директор «ЙЕ Енергія» (тодішня назва «РГК-трейдинг»). На паперах усі бізнеси збиткові. З відкритих держ.реєстрів відомо: на компанії «бізнесмена» оформлено з десяток земельних ділянок, елітні автомобілі та нерухомість.

Та ось, що широкому загалу точно не відомо, так це російське громадянство Компана та елітна комерційна нерухомість у центрі Москви (два поверхи бізнес-центру «Метрополіс») за кругленьку суму – понад 16 мільйонів доларів. Замітаючи за собою сліди, нерухомість була придбана торік через інвестиційний фонд PPF Real Estate Holding.

Звідки гроші на всю цю розкіш - Компан не коментує. Вочевидь, або Фірташ, або держава, не дораховується у своїх кишенях. Ми розібралися в цих корупційних схемах, які, імовірно, зацікавлять як правоохоронні органи, так і, безпосередньо, партнерів Компана.

Корупція в газовій сфері України, зазвичай, працює за однією простою схемою – купити «дешевий» газ у держави, начебто, для населення та збути промисловості вже за ринковими цінами, маніпулюючи з об’ємами газу. Різниця могла сягати до 5 гривень на кубометрі. Порахувати не складно, що це – десятки мільйонів доларів у «тіньовій» готівці!

У 2021 році на всю країну пролунав гучний скандал через, так званий, «газ подвійного призначення». Тоді «Нафтогаз», очолюваний Андрієм Коболєвим, продавав постачальникам газ за пільговою ціною. Мінус – компенсувала держава. Ціна та обсяги для кожного постачальника визначалися в індивідуальному порядку. Найбільш «цікаві» умови отримала «ЙЕ Енергія» - 7,42 тис. грн за тис куб м. Решта купували від 7,9 тис. грн до 8,8 тис. грн. Якимось «дивом» Компан отримав дуже вигідний контракт на постачання 6 млрд кубометрів газу для населення.

Та нюанс не тільки в ціні. Угода не забороняла продаж газу «наліво». Цим і скористалися вмілі ділки. Лише за перший місяць «ЙЕ Енергія» пустила 20 % дешевого газу промисловості.

Після оприлюднення схеми у пресі, «лавочку» довелося прикрити. В «Нафтогазі» провели службове розслідування і виявили, що дії «бізнесмена» Компана, могли коштувати державі 110 мільярдів гривень! Масові чистки в «Нафтогазі» і головувати поставили Юрія Вітренка. Він угоду анулював та запропонував нову: 7, 42 тис. грн за тисячу кубометрів усім постачальникам.

Любителям брудних схем і тут вдалося «перехитрити» державу та й надалі шикувати за рахунок українців. Про це свідчать наступні дані. Наприклад, у жовтні минулого року «ЙЕ Енергія» купувала аж занадто багато пільгового палива. Начебто, через аномальні холоди восени. Якщо порівняти старі і нові контракти, то населення стало споживати у жовтні аж на 140 млн кубометрів більше!

Реагувати належним чином на це держава ніяк не могла. Перевірити кількість газу, яке спожило населення неможливо, бо дані державі надає сам газзбут, тобто «ЙЕ Енергія». Тож, куди пішли 140 млн куб м блакитного палива, можна лише здогадуватися. Але чималі майнові статки родини Компана натякають, що схема спрацювала.

І таких підозрілих збігів у кар’єрі Компана більш, ніж достатньо. Це прізвище аж занадто часто фігурує в багатомільярдних газових оборудках.

Ми натрапили на судові документи по справі «ЙЕ Енергія», якою займається СБУ. І знову збитки. Тепер вже у понад 2,3 млрд грн. У 2016-2019 роки газова компанія вела бізнес з угорськими та австрійськими «дочками» «Газпрому». «ЙЕ Енергія» (тодішня назва «РГК-трейдинг») взяла передплату з облгазів на закупівлю блакитного палива для потреб ВТВ (Виробничо-технологічних витрат). Передплату отримали – і з кінцями. Гроші розчинилися у повітрі, а точніше залишилися на рахунках тих самих дочірніх компаній «Газпрому».

А тепер до найцікавішого. Після даного інциденту, облгази почали вимагати компенсації з державного «Укртрансгазу».

Ось в чому парадокс: комерційне підприємство (у даному випадку «ЙЕ Енергія») працює в мінус, а покривають збитки звичайні українці.

Боючись зриву опалювального сезону та захмарних цифр у платіжках, держава вимушена потакати «газовщикам» та щоразу списувати їм шалені борги, більшість з яких – наслідок фіктивних контрактів, маніпуляцій з об’ємами газу та розкрадання коштів. До речі, щодо останнього. «ЙЕ Енергія» обслуговується у банку-банкроту «Альянс», за допомогою якого роками успішно кошти розкрадаються та відмиваються - пише європейське видання Luxembourg Herald.

А далі все по колу. Борги списуються – люди платять. У 2021 році держава пробачила РГК та «ЙЕ Енергія» 55 мільярдів гривень (це вже вдруге за останні 10 років). Але, певно, совість у «газовиків» так і не прокинулася навіть у війну. За інформацією нашого джерела в «ЙЕ Енергія», обидві компанії так «плідно» попрацювали, що відзвітували про мінус у 20 млрд грн за рік!

В чиїх інтересах діє Компан? Зрозуміло, що явно не в національних. То, можливо, відстоює позицію головного акціонера – олігарха Фірташа? І теж промах.

Про це свідчить наступне. Наше джерело всередині «ЙЕ Енергія» розповіло, що Компан, в обхід інтересам головного акціонера, у 2017 році протягнув приватного трейдера "Енерджі Трейд Груп" на ринок природного газу. Відтоді лобіює прямого конкурента. Причина «лояльності» банальна - гроші отримані шляхом «відкатів». 300 гривень від продажу тисячі кубів газу. На перший погляд, небагато. Та якщо порахувати в масштабах країни, то загальні суми відкатів можуть рівнятися сотням тисяч доларів на місяць.

З цього виникають два логічних питання: чи дійсно Фірташ в курсі справ свого бізнесу та чому його топменеджмент діє так нахабно, не боячись отримати по руках від керівництва? Наш співрозмовник пояснив - насправді ж причини дві.

Після поразки у Земельному суду Відня у кримінальних справах у березні цього року, олігарх знаходиться за крок від екстрадиції до США. Тож, схоже, що бізнесмен зараз опікується більше питанням своєї свободи, аніж справами на Батьківщині. Це і розв’язує руки недобросовісному топменеджменту, який «під шумок» розтягує по кишенях майно олігарха, доки він за кордоном.

Інша причина - це наближення націоналізації газового бізнесу олігарха. Якщо попервах це здавалося чимось неможливим, то зараз голова «Нафтогазу» Вітренко вже відкрито заявляє – облгази перейдуть в управління держкомпанії. В той час, як олігарх втрачає свій вплив, топменеджмент втрачати доходи не збирається. Потрапити в правління «Нафтогазу» тепер чи не єдина ціль «газовиків-старожил». Хоча ані вакансій, ані відкритого конкурсу поки що офіційно немає, з охочих вже вишикувалася черга. Одним із фаворитів серед кандидатів, за словами нашого співрозмовника, є той самий любитель порожніх обіцянок Артем Компан. Він правдами і неправдами намагається залишитися у мегаприбутковій сфері: охоче ділиться з Банковою усіма таємницями та компроматами на інших кандидатів та свого керівника Фірташа.

Якщо ж план не спрацює, не вдасться Компану залишитися біля керма, наш інсайдер повідомив, - вдадуться до газового шантажу держави шляхом судової тяганини. Армія юристів з РГК та «Йе Енергія» вже працюють над позовом до суду, щоб оскаржити арешт облгазів або принаймні затягнути процес. При бажанні, можливість така є: сервери облгазів з усім програмним забезпеченням обліку і балансів газу, фінансів, ІТ безпекою, тобто, те, без чого не може функціонувати газотранспортна система, знаходяться під контролем нікого іншого, як РГК та «ЙЕ Енергія». Фактично, доки Компан та команда не «благословлять» націоналізації, одержавлення облгазів можливе лише на паперах. На це і розрахунок. А поки намагаються усіляко набити кишені, вимагаючи у населення та бізнесу негайно погасити борги погрожуючи судами. І це в умовах війни!

Тепер хід за державою: піти на поводу у «газовиків» і допустити реванш, або ж нарешті покласти край багаторічному газовому свавіллю і зупинити «викачку» грошей з населення.