Назінська трагедія - одна з найстрашніших сторінок російської історії ХХ століття, символ безглуздої жорстокості системи ГУЛАГу. Всього за кілька тижнів травня - червня 1933 року на острові посеред Обі померли від голоду п'ять тисяч спецпереселенців. Багато з них стали жертвами людоїдства. Зараз на пожертвування в Назинську будують церкву, присвячену безневинним жертвам ГУЛАГу.

На початку 1930-х в Радянському Союзі була відновлена ​​паспортна система, скасована після революції. Майже відразу в містах почалися масові арешти "порушників паспортного режиму". Кампанія була ініційована ОГПУ, керівництво якого планував таким способом збільшити чисельність населення Сибіру на три мільйони чоловік.

План Генріха Ягоди, схвалений Сталіним, був оформлений як постанова Політбюро про організацію нових трудових поселень в Сибіру, ​​Казахстані та на Далекому Сході. Виконання поклали на міліцію, яка хапала на вулиці кожного, хто не міг пред'явити оспівану Маяковським червоношкіру паспортину. Заарештованих вантажили в товарні вагони і везли в Новосибірськ, звідки на баржах вони відправлялися по Обі на північ. Одного разу в середині травня 1933 року жителі села Назиной побачили безліч городян в пошарпаному одязі, які скупчилися на острові навпроти села.

Популярні новини зараз

Пенсіонерам "навісять" новий фінансовий тягар: ніяких пільг не чекайте

Гороскоп на 21 листопада для всіх знаків Зодіаку: час покінчити з мотлохом у голові та справах настав

Мобілізацію урівняли для всіх: українцям оголосили вердикт щодо економічного бронювання

Пропрацював 40 років, а пенсія мізерна: у ПФУ звернулися до українців, сподобається не всім

Показати ще

"За що ви потрапили сюди?" - запитали ми хлопця. Він відповів: "А ні за що. Був студентом в Москві. На вихідних пішов в гості до тітки - москвичка. Дійшов до її дверей, стукав, але тітка не встигла відкрити двері, тому що мене тут же схопили. Я був заарештований як людина яка не має при собі паспорта".

Ось спогади селянки Феофіли Биліной

"Сальников Кузьма Антонович, 1911 року народження, з Новокузнецька, працював на шахті, був одружений, мав двох дітей. Одного разу він поїхав до Новосибірська, пішов на центральний ринок. У цей час ринок оточили, влаштували облаву і заарештували тих, хто не мав при собі документів. Всіх, в тому числі жінок і дітей, повантажили на баржу і відвезли на острів Назінскій. Їжі не було. Людей мучив голод. Охорона кидала хліб, коли їхала повз острів. Хто схопить, той і з'їсть, іншим нічого не діставалося. У тих, хто намагався втекти, стріляли. Невідомо, скільки Сальников пробув на острові, але йому вдалося втекти. Перепливши річку, він болотами вийшов до людей. Після втечі працював в колгоспах ".

Мешканка Усть-Тима Віра Панова розповідала таке:

"Люди там всякі були. Під час паспортизації їх облавою взяла міліція в Томську і на баржу. І закривали їх там. Навіть сам, цей, Томський прокурор приїжджав. У нього два сини забрали. Люди виходили на вулицю без документів, а їх раз - і забирала міліція облавою. Прокурор той своїх синів вивіз з острова ".

Спогади жителів Назиной і навколишніх сіл в кінці 1980-х років записали учасники експедиції томського товариства "Меморіал" - Микола Кандиба, Георгій Шахтарін і Вільгельм Фаст.

"У нашій хаті був в той час заїжджий двір. Колгосп зобов'язував нас приймати проїжджих. Цигани їдуть - циган брали. Потім я виписувала квитанцію, скільки людей було, скільки коней, і колгосп нам платив. На квартиру до нас потрапляли і вислані. Одного разу побувала у нас і старенька зі Смерть-Острова. Її везли етапом. у нас в хаті була передпокій, кімната і дві спальні. Жінку провели в далеку кімнату на нічліг, і я побачила, що у бабусі на ногах зрізані ікри. на моє запитання вона відповіла : "Це мені на Смерть-Острові відрізали і засмажили". Вся м'якоть на литках була зрізана. Ноги від цього мерзли, і жінка обгортала їх ганчірками. Вона самостійно рухалася. Виглядала старою, але в дійсності їй було 40 з невеликим років ".

Зі спогадів Феофілом билини, жительки с. Назино

- Як жителі села ставилися до сусідства з таким похмурим місцем?

- Абсолютно спокійно. Вони косили на острові сіно, а сільські корови плавали туди через річкову протоку на пасовище. Всі знали, що там відбувалося. Всюди нам розповідали про випадки людоїдства, але для місцевих жителів - це просто давня історія.

В інтерв'ю, записаному учасниками експедиції, селянка Марія Панова розповідала:

- Кажуть, на острові було людоїдство?

- Було, було. Прив'язували жінок до драбини, груди відрізали, ікрянкі ці ось відрізали.

- Вони смажили на багатті і їли. Ну, голод був, голод.

"Я не знаю, хто їх охороняв, нікуди не випускали і роботи їм не давали і нічим не забезпечували. А у нас заплот такий був з воротами високими. А закривати їх навіщо ми будемо? Три сім'ї нас оселилося, ще ні худоби, нічого немає ... вони і не закривалися у нас - ворота. Ось вранці вийдеш - ялинки зелені, повна огорожа небіжчиків, ступити ніде. Прямо лежали, як колоди. Ось сидимо ми, дітлахи, а вони, значить, лізуть у вікно: помираю, гину , опустився і - готовий ".

Крім ні в чому не винних людей без документів, випадково затриманих міліцією, серед спецпереселенців було чимало кримінальників-рецидивістів. Більш витривалі і менш педантичні, вони були першими, хто зважився спробувати людське м'ясо.

У фондах томського меморіального музею "Слідча в'язниця НКВД" збереглися машинописні спогади співробітника Олександрівського-Ваховської комендатури Андрія Карагодіна, який працював на острові охоронцем і через півстоліття записав по пам'яті сцену допиту одного з кримінальників:

"У сусідній кімнаті розмістилася комісія з Сиблага. Солідний голос сказав:" Сідайте! "І почався допит. Я відразу ж зрозумів, що допитують когось із тих, хто жив на острові".

- Скажіть, Гвоздьов, це правда, що ви вибивали зуби хворим і вмираючим?

- Правда.

- Навіщо?

- Щоб добути золоті коронки.

- Навіщо?

- Поміняти на махру. Курити ж хочеться. А у вахтерів за кожну коронку можна було б отримати сірникову коробку або цілих дві газети, шоб цигарки крутити.

- Так ... І багато ви вбивали зубів?

- Скільки треба, стільки й вибивав. У заначку не складав. Всі міняв на махру, сам курив і друзів пригощав.

- Ясно. А тепер ви, Углов. Це правда, що ви їли людське м'ясо?

- Нє, неправда. Я їв тільки печінку і серце.

- Розкажіть, як ви це робили, докладно.

- Дуже просто. Як шашлик роблять. З вербових прутиків робив шампурчікі, нарізав шматочками, нанизував на шампурчікі, смажив на вогнища.

- А у яких людей ви здобували собі м'ясо? У живих або у мертвих?

- Навіщо ж у мертвих. Це ж падло. Я вибирав таких, які вже не живі, але ще й не мертві. Видно ж, що доходить, через день-два все одно дуба дасть. Так йому ж легше померти буде ... Зараз, відразу, не мучитися ще два-три дні.

Назінський злочин ГПУ міг би залишитися нерозкритим - хто повірить розповідям селян? - якби не розслідування, яке за власною ініціативою провів Василь Величко, інструктор Наримського окружного комітету партії. У липні 1933 року, по гарячих слідах, він опитав десятки людей, які мали відношення до організації табору смерті на острові біля села Назиной, а також записав свідчення місцевих жителів. Потім Величко в трьох примірниках надрукував доповідь, який відправив: в Москву - Сталіну, в Новосибірськ - Роберту Ейхе, в Нарим - секретарю окружкому. Після чого на півроку зник в тайзі.

Одинадцять сторінок цього документа епохи, розсекречені в роки перебудови, вперше були опубліковані в збірнику "Спецпереселенці в Західному Сибіру" (Новосибірськ. 1994 г.)

"Люди почали вмирати. Вони заживо згоряли біля вогнищ під час сну, вмирали від виснаження і холоду, від опіків і вогкості, яка оточувала людей. Так важко переносився холод, що один з трудпоселенцев заліз в палаюче дупло і загинув там на очах людей, які не могли допомогти йому, не було ні сходів, ні сокир. У першу добу після сонячного дня бригада могильників змогла закопати тільки 295 трупів, неприбраних залишивши на другий день. Новий день дав нову смертність ".

Лист Василя Величко. 1933 р.

Відразу ж після снігу і морозу почалися дощі і холодні вітри, але люди все ще залишалися без харчування. І тільки на четвертий або п'ятий день прибула на острів житнє борошно, яку і почали роздавати працю поселенцям по кілька сот грам.

Отримавши борошно, люди бігли до води і в шапках, онучі, піджаках і штанах розводили бовтанку і їли її. При цьому величезна частина їх просто з'їдала борошно (так як вона була в порошку), падали і задихалися, вмираючи від задухи.

Комендант Сулейманов крім того, що бив людей, при видачі трудпоселенцев цукру поїдав його (на очах у всіх) в неймовірно великих кількостях і тепер, за його власною заявою, "втратив будь-який смак". В результаті всього - з 6100 чол. вибулих з Томська і плюс до них 500-600-700 чол. (Точно встановити не вдалося), перекинутих на назінскі ділянки з інших комендатур - на 20 серпня залишилося - 2200 чоловік. Все це, особливо острів, залишилося страшною міткою у всіх трудпоселенців. Навіть у запеклого рецидиву, який бачив види на своєму віку. Острів прозваний "островом смерті" або "смерть-острів" (рідше - острів людожерів). І місцеве населення засвоїло цю назву, а слух про те, що було на острові, пішов далеко вниз і вгору по річках.

Як повідомляв портал "Знай.uа", на служінні у гітлерівців були посібники з числа самих в'язнів. Вони часто лютували не менше за самих нацистів, а називали їх "капо". Що творили в концтаборах помічники нацистів.