На початку вересня 1949 року на стіл президента США Гаррі Трумена лігла доповідь розвідки. У ній повідомлялося, що аналіз проб повітря з району Камчатки показав наявність в них ізотопів, що вказують на проведення в СРСР випробування атомної бомби.
Для Америки це був шок. Аналітики переконували американське керівництво, що як мінімум в найближчі 5-6 років своєї "атомної кийки" у Рад не з'явиться.
Американці були впевнені, що СРСР змогли значно скоротити термін створення атомної зброї завдяки роботі своєї розвідки.
Про те, що радянська розвідка намагається підібратися до носіїв американських атомних секретів, спецслужби США знали ще до першого випробування радянської атомної бомби. Але американцям не було відомо, як далеко змогла просунутися радянська резидентура.
Штрафи від ТЦК зростуть вдвічі: ухилянтів добряче потрусять
Пенсіонерам приготували доплати: хто отримає надбавку до пенсії понад 2 тисячі гривень
Плюс 2361 грн на картку щомісяця: хтось із пенсіонерів у 2025 році отримає солідний бонус
Українцям приготували нові виплати: хто отримуватиме 4500 грн щомісяця
Як все починалося
У травні 1950 був заарештований Гаррі Голд, який багато років працював на радянську розвідку в якості зв'язкового. До моменту арешту Москва з Голдом вже не працювала, оскільки він неодноразово грубо порушував норми безпеки.
Голд визнав свою провину і вказав на Девіда Грінгласа як на людину, яка теж є зв'язковим радянської розвідки.
Грінгласс на допитах вперто мовчав, і тоді слідчі змінили тактику. У в'язницю відправили і дружину Грігласса Рут. Девіду дали зрозуміти - двоє його маленьких дітей, найімовірніше, залишаться сиротами, ніколи не побачать батька з матір'ю, і будуть виховуватися або в дитбудинку, або в прийомній сім'ї.
Така тактика спрацювала. Девід Грінгласс визнав провину і розповів, що в шпигунство його втягнули рідна сестра Етель і її чоловік Юліус Розенберг.
Так, Юліуса заарештували 17 липня 1950 року. Етель відправили до в'язниці в серпні 1950, після того, як вона відмовилася відповідати на питання великого журі, посилаючись на П'яту поправку до Конституції США.
Подружжя Розенберг, з точки зору настроїв, що панували в США на початку 1950-х, були ідеальними кандидатами в шпигуни.
Завзяті комуністи
Юліус народився в Нью-Йорку в 1918 році в сім'ї іммігрантів з Росії. Під час навчання в університеті він приєднався до місцевого кухоль комуністів, де познайомився з Етель Грінгласс. Дівчина була на три роки старша за Юліуса, але це не завадило Розенбергу закохатися в неї. У 1939 році вони одружилися.
Загальні погляди і симпатія до Радянського Союзу привели подружжя до лав Комуністичної партії США. У 1942 році, в розпал війни, американська влада дещо пом'якшила своє ставлення до комуністів, тому подібний вчинок не був чимось то незвичайним.
Але після закінчення Другої світової війни ситуація різко змінилася. Америка стала сприймати вчорашнього союзника як майбутнього супротивника в новій світовій війні, а комуністів і співчуваючих - як агентів ворога.
Незважаючи ні на що, подружжя Розенберг від своїх поглядів не відмовлялися.
Протягом декількох десятиліть Радянський Союз наполягав на тому, що подружжя Розенберг ніякого відношення до радянської розвідки не мали. Лише на початку 1990-х стало відомо, що Юліус Розенберг працював на Радянський Союз з початку 1940-х років. Працював за ідею, спираючись на таких же лівих ідеалістів, готових безкоштовно допомагали першому державі робітників і селян.
Розенберг був на зв'язку з Олександром Феклісовим, співробітником радянської зовнішньої розвідки, який в 1996 році став одним з тих, кому було присвоєно звання Героя Російської Федерації за роботу щодо "атомного проекту".
Немає ніяких сумнівів, що Юліус не тільки передав велику кількість військових секретів Радянському Союзу, а й проявив неабиякі організаторські здібності, створивши цілу мережу однодумців.
Але чи дійсно він розкрив "атомний секрет" Америки?
Не тільки російські, але й американські дослідники серйозно в цьому сумніваються. Юліус Розенберг був талановитим інженером-іелектротехніком, але в атомній фізиці не розбирався. Джерелом інформації по "атомного проекту" для Розенберга служив Грінгласс, який працював механіком на підприємстві, який входив в систему виготовлення американських атомних бомб.
Але коли схеми і креслення, які Грінгласс готував і передавав Розенбергу, показали американським фізикам, які працювали в рамках "атомного проекту", вчені назвали їх "карикатурою", пояснивши, що в них немає ключових речей, без яких розкрити секрет атомної зброї неможливо.
І зовсім вже неважливо йдуть справи з доказами провини Етель Розенберг. Вона була професійною друкаркою, і, на думку слідства, передруковувала на машинці секретні документи. При цьому немає ніяких свідоцтв того, що дружина Юліуса могла бути присвячена в таємниці атомної бомби. Деякі історики вважають, що її участь в роботі на радянську розвідку обмежувалося лише моральною підтримкою чоловіка.
Але 5 квітня 1951 року Суддя Ірвінг Кауфман, спираючись на обвинувальний вердикт присяжних, виніс смертний вирок подружжю.
"Я думаю, що скоєне вами, той факт, що ви вручили СРСР атомну бомбу за кілька років до того, як, згідно прогнозам кращих наших вчених, вони могли б довести її до кондиції самостійно, спричинив за собою, з моєї точки зору, комуністичну агресію в Кореї ", - заявив суддя.
"Я не здивований винесеним вердиктом - уряду так потрібен був хтось, хто відповість за всі його прорахунки: і за загибель наших солдатів в Кореї, і за загальну убогість, викликану надмірними оборонними витратами. Знову ж, всім незадоволеним потрібно було пояснити, що уряд тепер має право їх прикінчити. Схоже, нам судилося стати першими жертвами американського фашизму ", - так говорив в своєму останньому слові Юліус Розенберг.
19 червня 1953 року в камеру федеральної в'язниці Сінг-Сінг, де містилася Етель Розенберг, увійшов тюремний рабин.
"Юліус мертвий, - звернувся він до жінки, - але ти ще можеш врятуватися. Просто назви будь-яке ім'я. Подумай, адже ти залишаєш сиротами своїх синів!" У мене немає ніяких імен, - відповіла жінка, - я не винна. Я готова померти ".
Коли цю маленьку і тендітну жінку посадили на електричний стілець, навіть у бувалих тюремників стислося серце. Перший пуск струму не зміг вбити Етель Розенберг, її умертвили лише з другої спроби.
Страта Юліуса і Етель Розенберг стала єдиним випадком застосування в США подібної міри покарання за шпигунство до цивільних осіб в період "холодної війни".
Про справу подружжя Розенберг і сьогодні в Сполучених Штатах не люблять говорити, обмежуючись зауваженнями на кшталт "Вони вручили тирану Сталіну атомну бомбу".
Смертний вирок повинен був затвердити президент Гаррі Трумен, але він несподівано ухилився від цього, надавши право поставити крапку в справі наступного господареві Білого дому.
Вчинок Трумена продовжив життя Юліуса і Етель. Але новий президент Дуайт Ейзенхауер підписав вирок, зауваживши: "Страта двох осіб - сумне і важке справа, але ще більш жахлива і сумна думка про мільйони загиблих, чия смерть може бути прямо віднесена до того, що ці шпигуни зробили. Я не стану втручатися в це справа...".
До останнього моменту подружжю Розенберг пропонували угоду - вони повинні були видати імена своїх "подільників". Спецслужби цікавили люди з числа керівництва Компартії США. Юліуса і Етель не потрібно було навіть їх знати в обличчя - слідчі просто пропонували ткнути пальцем в уже приготований список. Тоді страту обіцяли помітити тюремним ув'язненням.
Решта заарештованих відбулися тривалими термінами ув'язнення. Девід Грінгласс вийшов на свободу через десять років, Гаррі Голд, засуджений на 30 років, вийшов на свободу, відбувши половину терміну.
Як повідомляв портал "Знай.uа", останньою жінкою, страченої в СРСР, виявилася... шкільна посудомийка. Її звали Тамара Іванютіна і на злочинну стежку її привело величезне бажання жити в достатку.