Понад 100 смертей і зниклих без вісти за шість років. Так мати двох дітей розправлялася з кріпаками за погане прибирання в будинку. Найжорстокіша поміщиця в історії Росії наводила непідробний жах на кріпаків.
Дар'я Миколаївна Іванова з'явилася на світ в 1730 р. Вона була третьою дочкою простого дворянина.
У 20 років вона вийшла заміж за Гліба Олексійовича Салтикова, ротмістра лейб-гвардії Кінного полку. Подружнє життя Салтикових нічим особливим не відрізнялася від життя інших родовитих сімейств тих часів. Дарина народила чоловікові двох синів - Федора та Миколу, яких, як тоді було заведено, відразу з народження записали на службу в гвардійські полки.
Що творила кривава бариня?
Чоловік Салтичихи помер через п'ять років після весілля при загадкових обставинах: зліг з гарячкою і "згорів" буквально за пару тижнів.
Всіх чоловіків змусять встановити "Резерв+": які зміни чекають мобілізацію
Долари можна продавати? Що буде з курсом в Україні після приходу Трампа
Індексація пенсій у 2025 році буде не для всіх: хто опиниться за бортом підвищень
Українців попередили про три місяці без пенсії: у кого будуть проблеми з ПФУ
Після смерті чоловіка вона жертвувала церкві величезні гроші: чи то через власну побожність, чи то намагаючись замолити гріхи.
Так, після смерті улюбленого остаточно "поїхав дах". Вона почала мучити своїх кріпаків: бити їх скалками, палицею, батогом, праскою, полінами. Палить волосся прямо на голові, брати розпеченими щипцями за вуха і лити окріп прямо на обличчя, - писали в журналі "Російський архів", зазначивши, що весь жах відбувався в маєтку Троїцьке, куди вона переїхала з синами. Діти, до речі, не були навіть в курсі того жаху, що відбувається.
Звірства почалися, як говорили на суді кріпаки, приблизно через півроку після смерті її чоловіка.
Найчастіше під руку поміщиці потрапляли дівчата: не так заправлене ліжко, "погано" помита підлога, плаття не ідеально випраті.
"Бийте до смерті. Я сама у відповіді і нікого не боюся, хоч вотчини свої віддати готова. І ніхто нічого зробити мені не може", - кричала вона конюхам.
Одного разу конюх Савелій Мартинов зважився поскаржитися дійсного статського радника Андрія Молчанову на те, що творить поміщиця. Той прийшов в гості. Розмови, подарунки, нагадування про знатності роду і про дурість селян. Савелія навіть не забрали з маєтку.
"Мене на вас не проміняють, скільки ви не доноси", - гордо говорила Салтикова.
З донощиками вона розправлялася жорстко: спочатку домовлялася з владою і випрошувала, щоб кріпаків не забирали, а після більшість "збігало".
Кріпосного Федора Богомолова, якого, як і інших чолобитників, повернули, вона в Троїцькому закувала в ланцюзі, приставила охорону і морила голодом.
Салтикова в 1762 році вбила кріпосну Текле Герасимову. Селяни пізніше розповідали, що у дівчини з рук, ніг буквально сходила шкіра, волосся не було.
Як виявилося, кріпосна "недостатньо чисто" вимила підлогу і випрала плаття поміщиці. За це Салтикова спочатку побила її качалкою, а після змусила все переробляти. Чи не сподобалося їй і вдруге - тоді вона наказала бити дівчину батогами, а після - все переробляти. До того моменту кріпаки не трималася на ногах.
Волосся у неї були висмикнуті, голова проломлена, а спина гнила, - говорили пізніше кріпаки.
Староста села Троїцького Іван Михайлов зважився відправити мертве тіло Герасимової в Москву на губернської канцелярії. Лекарь Федір Смирнов, оглянувши його, знайшов безліч синців і пухлин. Але справі не дали хід. Герасимову просто поховали в безіменній могилі.
З плином часу жорстокість Салтичихи прийняла ще більш патологічний характер. Прості побої і неодмінно слідували за ними вбивства кріпаків вже її не задовольняли, вона почала вигадувати більш витончені тортури: могла підпалити волосся, рвала вуха і ніздрі розпеченими щипцями, вирізала у завчасно пов'язаних чоловіків і жінок статеві органи, живими кидала в котли з киплячою водою маленьких дівчаток.
Один із селян, конюх Єрмолай Ільїн, який доніс на Салтичиха імператриці, так помстився їй за вбивство трьох його дружин: Ксенії Яковлєвої, Катерини Семенової і Федосьи Артамонової.
Так, Артамонову поміщиця до напівсмерті забила качалкою, а потім віддала своїм селянам - Петру Ульянову і Михайлу Мартинову - добивати бідну дівчину. Яковлєву та Семенову вона забила батогами і ошпарила окропом. Після кожної смерті вона підходила до Ільїна і говорила:
"Ну підеш ти донос писати, та нічого не знайдуть. А ти ще й битий будеш".
Пізніше він розповідав, що боявся найбільше, що його не відправлять у заслання, а повернуть поміщиці. Адже донощикам вона помстилася дуже жорстоко.
Коли вже під час суду у Салтикової питали про це, вона говорила:
"Чи не забивала до смерті. Всім вмираючим священика викликала".
На суді вона також запевняла, що одну з дружин не чіпала пальцем - взагалі в той час нібито в Москві перебувала. А повернулася - так дівка при смерті вже. Захворіла, видно. Правда, факти вказували на протилежне, і Салтиковій ніхто не повірив.
Серед убитих поміщицею більшість були жінками, проте були й винятки. Так, селянин Хрисанф Андрєєв нібито недогледів за дівчатами, які мили підлоги. Поміщиця побила його батогом до напівсмерті, а потім віддала на поталу гайдукові і конюху. Чоловік під охороною ніч простояв на морозі, але і цього поміщиці було мало.
Вона зажадала завести його в одну з кімнат і розжарити щипці. Вона била його палицею, лила на голову окріп, а вуха припікали щипцями. Коли це все розкрилося, сищики довго не могли повірити в те, що такий кошмар могла влаштувати жінка, якій ледь виповнилося 30 років і мати двох дітей.
Була спроба вбити дідуся Федора Тютчева. У поміщиці був роман з інженером Миколою Тютчевим. В результаті чоловік не витримав буйної вдачі кривавої барині і вирішив піти. Він посватався до Пелагеї Тютчевої, та відповіла згодою. Молоді стали замислюватися про весілля, а Салтикова - про вбивство. Салтичиха здійснювала замахи на життя Миколи Тютчева його дружини і на життя його дідуся. Але на щастя їх лихо обминуло. Хтось попередив молодих людей про засідку, і в підсумку вони втекли вночі манівцями.
Чутки про жахи, які кояться в Троїцькому і в Москві, доходили і до імператриці Єлизавети Петрівни, і до змінившого її на троні Петра III.
Нарешті, влітку 1762 року через Троїцького втекли двоє кріпаків - Савелій Мартинов і його друг Єрмолай Ільїн. Власне, втрачати їм було нічого: Мартинова дворянка наказала бити до смерті, і він дивом зміг втекти. А у його друга вона на смерть забила трьох дружин. Чому їх послухали в юстиц-колегії - до сих пір залишається загадкою. Однак їм допомогли скласти скаргу і довели її до Катерини II, яка тільки недавно зайняла престол. В папері вони благали не повертати їх, селян-кріпаків, поміщиці.
Імператриця дала хід справі: папір вирушила на розгляд в Правлячий Сенат, звідти - в юстиц-колегію в Москві. Розслідування вели надвірний радник Степан Волков і молодий князь Дмитро Цицианов.
Вона не зізналася в жодному діянні, хоча за документами давно померлі люди значилися або як селяни, або як зниклі безвісти. Та й бували у неї в гостях дворяни пізніше згадували: так, бачили битих кріпаків, але хто ж на це увагу звертає.
Вирок Салтичихи винесли тільки в 1768 році. В цілому зниклими без вести, померлими від хвороб і нібито втекли значилися 138 осіб. Фортечні говорили, що вона вбила не менше 75.
Довести вдалося 38 вбивств. Ще для 26 так і не вистачило свідчень, а по 11 її виправдали. Це за шість років!
Вирок оголошували 2 жовтня 1768 року. Салтикову називали мучителькою, душегубцею, виродком роду людського. Катерина навіть заборонила називати її жінкою і веліла звертатися тільки "він". Дворянського звання її, зрозуміло, позбавили теж.
На годину її прикували до ганебного стовпа з табличкою "мучителька і душегубця", а після - заслали в темницю Іванівського монастиря, де заборонили говорити з ким-небудь, крім охорони і черниці. Померла Дарина Салтикова 27 листопада 1801 в віці 71 року, провівши в ув'язненні більше 30 років.
Як повідомляв портал "Знай.uа", саджати ворогів і злочинців на палю любив не тільки Влад Цепеш, який відомий всім, як Влад Дракула. На Русі ця жахлива кара теж практикувалася. Кого і за що в давнину саджали на палю.
Також "Знай.uа" писав, 10 страшних фактів, про Графа Дракулу, про яких не напишуть у підручниках.