Жиль де Ре, він же Жиль де Монморансі-Лаваль, він же граф де Брієнн - алхімік, соратник Жанни д'Арк, людина, яка заслужено займає місце в списку найбільш жорстоких людей в історії людства. Саме він став прообразом відомого всім літературного персонажа - Синьої бороди.

Яка ж історія Жиля де Ре? У 1404 році в багатій родині французьких аристократів народився хлопчик, якого назвали Жиль. Батьки обожнювали сина і намагалися дати йому все найкраще. Жиль дуже полюбив читати і проніс цю пристрасть через все життя - він зібрав чудову бібліотеку, не шкодуючи на книги ніяких грошей. Ще йому подобалися старовинні речі, які також збирав усе життя.

На жаль, мати його померла дуже рано, а коли хлопчикові було одинадцять років - загинув його батько. І Жиль залишився з дідом, який почав прищеплювати дитині зовсім інші цінності. Він вважав, що справжньому чоловікові не потрібні знання мов і наук, йому необхідні володіння зброєю, полювання, скачки і сильний характер.

Як губка, Жиль вбирав всі настанови діда; протягом п'яти років він тільки те й робив, що ганявся по землях свого родового замку на коні і вчився фехтувати. Коли хлопчикові виповнилося 16 років, дід вирішив, що його пора одружити. Це не був шлюб по любові: наречену Жилю вибрали кузину, Катрін де Туар, у якій було відмінне придане і спорідненість з майбутнім королем Франції Карлом VII.

З 23 років Жиль постійно брав участь в різних бойових діях, а пізніше був охоронцем Жанни д'Арк. Незабаром на престол зійшов Карл VII і призначив Жиля де Ре маршалом Франції. Тоді тому було лише 25 років, але, очевидно, і в ті часи родинні зв'язки дуже багато значили. Незабаром Орлеанська діва була спалена, хоча Жиль з соратниками доклали масу зусиль для її порятунку. Все своє життя він був вірний Жанні, усюди пропагував її ідеї, замовив в театрі постановку "Орлеанської містерії" і всі роки повністю оплачував всі витрати.

Популярні новини зараз

Масштабне березневе підвищення пенсій: 2300 отримають не всі

Пенсіонерам приготували доплати: хто отримає надбавку до пенсії понад 2 тисячі гривень

Ощадбанк скасував обмеження для власників карток: що стане безкоштовним

Долари з "заначки" можуть розчарувати: почали діяти нові правила обміну валюти

Показати ще

Здавалося б, життя Жиля складається якнайкраще, але до Карла VII, колишнього людиною високоморальною, стали доходити чутки про розпусному поведінці його маршала. І в 1433 році Жиль де Ре був звільнений і був відправлений в свій маєток. Грошей у нього було багато, можливостей теж, тому Жиль міг повністю зайнятися своїми улюбленими справами - збором книг і рукописів. Однак у нього з'явилося і нове захоплення - алхімія і магія. Він оточив себе провісниками, чарівниками, які (за наказом Жиля де Ре) шукали філософський камінь, еліксир молодості, намагалися перетворити недорогоцінні метали в золото, а Жиль щедро фінансував ці божевільні ідеї.

1439 року чутки про щедрість і захоплення барона дійшли до ченця Франческо Прелат, який нібито вмів викликати духів померлих і навіть самого Демона. Наблизившись до Жилю, він став проводити різні спіритичні сеанси і всіляко переконував барона, що він самий незамінний. В результаті Жиль де Ре порвав з багатьма своїми союзниками і товаришами, став вірити тільки Прелат.

І ось тут-то хтось із залишених їм людей повідомив єпископу Жану де Малеструа про те, що Жиль де Ре здійснює вбивства дітей, попередньо насилуючи їх (причому не тільки дівчаток). Єпископ під час служби в церкві попросив парафіян розповісти все про це, не криючись, якщо кому-то что-то відомо. Результати не змусили себе довго чекати: багато людей підходили і розповідали, що знають про велику кількість випадків, коли хлопчики і дівчатка входили в замок (коли барон був там) і більше їх ніхто не бачив.

Єпископ передав всі відомості інквізиційному комітету, який звинуватив Жиля де Ре в сексуальних діях і звірячі вбивства дітей, розчленуванні їх тіл, чаклунстві і зв'язку з Дияволом. Також його звинуватили в людському жертвопринесенні: нібито барон в збоченій формі ґвалтував дітей, розпорював їм животи (а іноді сексуальний зв'язок була вже з вмираючими або з мертвими дітьми) - і все це на догоду Дияволу.

Почалося слідство, Жиль де Ре був відправлений до в'язниці, заарештовані були і люди, які знали про злочини і допомагали йому: в їх числі були чаклуни і стара, яка постачала йому хлопчиків і дівчаток.

Але єдине, в чому барон зізнався, - це в читанні книг по алхімії, він категорично відкинув звинувачення в інших тяжких злочинах. Більш того, він запропонував суддям випробувати себе розжареним залізом. Можливо, він думав, що судді вирішать: раз він пропонує таке - значить, не винен. Але судді погодилися, і Жиль де Ре з чотирма найближчими помічниками піддалися тортурам. Страх перед муками розв'язав їм язики, і вони визнали всі пред'явлені їм звинувачення. Справедливості заради, потрібно відзначити, що деякі історики досі вважають, що Жиль де Ре, можливо, і не робив усього приписаного йому, а просто зі страху готовий був зізнатися в чому завгодно.

Наближені слуги розповіли, що Жиль збирав відрізані дитячі голови і зберігав їх у замку, але коли відчув, що скоро буде викрито, наказав знищити їх.

Жиль де Ре не займався розпустою на самоті, йому потрібні були свідки. Вони і розповіли суду, що найбільше збудження барон відчував тоді, коли бачив муки і передсмертні конвульсії своїх маленьких жертв. Щоб діти не кричали, він трохи душив їх, а коли ті втрачали свідомість - ґвалтував. Наступні дії приводили чудовисько в справжнє захоплення - він починав відрізати дітям голови, причому поступово, насолоджуючись болем малюків і видом поточної крові.

Під страхом повторної тортури Жиль де Ре зізнався в содомії з дітьми, якою займався 15 років. Він сам сказав, що на його совісті близько 800 дитячих життів, але суд напевно знав приблизно про 200 загиблих, тому звинувачували барона у вбивстві і звірстві тільки цих дітей.

Незабаром було винесено вирок - Жиль де Ре і його помічники будуть спалені на багатті живими. Але злочинці попросили примирення з церквою: це означало, що їх спочатку задушать, а потім спалять тіла.

Так і трапилося 26 жовтня 1440 року. Перед стратою Жиль де Ре попросив прощення у батьків убитих ним дітей, і був задушений, як і його слуги.

Як би там не було, але він увійшов в історію як Синя борода - один з найжорстокіших людей в історії людства.

Як повідомляв портал "Знай.uа", Йозеф Менгеле - доктор, ім'я якого наганяло страх на ув'язнених у концтаборах.