Французькі вчені з Європейського синхротронного центру в Греноблі, з'ясували, що археоптерикси, які вважаються найдавнішими птахами на Землі, могли літати приблизно так само, як сучасні курки. Раніше багато хто дотримувався думки, що ці стародавні істоти злітати в повітря не вміли в принципі.
Дослідження було опубліковано в журналі Nature.
Археоптерикси жили 150 мільйонів років тому. А вчені всього світу продовжують сперечатися, до тварин або птахів вони були ближче.
У ході нового дослідження фахівці за допомогою синхротрона вивчили структуру кісток даних тварин. Як виявилося, за їх будовою археоптериксы були значно ближче до сучасних летючих птахів, ніж до динозаврів або тих птахів, які не вміють літати зовсім — наприклад, страусів.
Головною відмінністю є той факт, що у істот, "народжених літати", кістки значно більш тонкі і легкі, ніж у інших, і це дозволяє їм проводити багато часу в повітрі. Також фахівці, посилаючись на більш раннє дослідження, відзначають, що м'язи археоптериксів кріпилися до їх кісток так само, як у птахів.
Пенсіонери ВПО можуть отримати солідну надбавку: що для цього потрібно
Багатогодинні черги до ТЦК відміняються: у "Резерв+" запрацювала довгоочікувана функція
Штрафи за дрова: українцям підказали, як уникнути покарання за деревину на своєму подвір'ї
Є умова, вводять ліміт на 30 днів: що буде з тарифом на світло з 1 грудня
Фахівці не впевнені, що виявлені особливості робили археоптериксів здатними на тривалі польоти, але все ж перелетіти з гілки на гілку або просто подолати невелику відстань по повітрю вони могли.
На думку вчених, нові дані дозволяють краще зрозуміти, коли і з якої причини птахи навчилися літати. Здатність злітати в повітря, зокрема, могла спочатку служити захисним механізмом, що дозволяє сховатися від хижаків.
Як повідомляв портал "Знай.uа", група палеонтологів в британському селі Лилсток під час розкопок знайшла останки найбільшої вимерлої рептилії. Вченим вдалося виявити щелепну кістку, що належить превеликому іхтіозавру.
Фахівці сподіваються, що це далеко не останній знайдений ними скелет стародавнього ящера.
Останки найбільшої вимерлої тварини знайшли в 2016 році на узбережжі поселення Лілсток.
Знайдений фрагмент вчені визначили, як кістку нижньої щелепи. Фахівці порівняли її із зразками інших іхтіозаврів.
Завдяки дослідженням було встановлено, що кістка належала нового виду іхтіозаврів, що жили більше 250 млн років тому.
Палеонтологи стверджують, що новий вид був крупніше своїх родичів на 25 відсотків. Його довжина могла бути 26 метрів. За розмірами виявлений вид стародавньої рептилії можна зіставити з синім китом, який вважається найбільшою твариною на Землі.
Тому фахівці зробили висновок, що знайдені ними останки належать найбільшій вимерлій рептилії.