Він вип'є останню чашку саке, потім на лоб йому пов'яжуть хатімакі - білу стрічку, яка символізувала непохитність намірів. Потім молодий пілот пролетить на горою Каймон, попрощається зі своєю країною і відправиться на свій останній бойове завдання. Зараз нас уже не здивуєш атаками смертників, але камікадзе ніколи були терористами. А ось ким вони були - це окреме питання, який ми сьогодні і обговоримо.
Безвихідне положення
Уже до початок 1944 року стало зрозуміло, що маленькій Японії банально не вистачає ресурсів для війни проти США, могутньою індустріальною машини. Японці билися хоробро, але технічний перевага була на боці янкі. А в сучасній війні це вирішує багато, якщо не все. Особливо це було помітно в галузі авіації. Японські літаки поступалися новітнім американським, а постійна нестача палива і запасних частин перетворювала будь-яку повітряну операцію в величезну проблему.
А коли американці восени 1944 року висадилися на Філіппінах і отримали можливість наносити свої авіаудари в безпосередній близькості від японських позицій, стало зрозуміло, що для Країни висхідного сонця це або початок кінця, або потрібно щось міняти. 23 жовтня розпочався велика морська битва в затоці Лейте, японської авіації було наказано здійснювати підтримку флоту.
Плюс 2361 грн на картку щомісяця: хтось із пенсіонерів у 2025 році отримає солідний бонус
Хто не виконає вимоги ПФУ – залишиться без пенсії: кому призупинять виплати
Українцям виплатять по 4 500 гривень: кому пощастить отримати допомогу
В Україні 60-річні більше не зможуть вийти на пенсію: коли та як зміняться вимоги до стажу
Наказ-то їм віддали, а ось як саме вони повинні здійснювати підтримку, маючи всього 41 літак, не сказали. Адже у американців в розпорядженні були сотні літаків. І тоді віце-адмірала Такідзіро Онисі відвідала ідея.
Божественний вітер
У смертельні самогубні атаки японські льотчики ходили і раніше. Але, скажімо так, в індивідуальному порядку. Самурайські поняття про війну і специфічне ставлення до смерті, властиве японській культурі, іноді не дозволяли пілотам провалити завдання або, тим більше, потрапити в полон. Це покрило б ганьбою не тільки самого воїна, а й його сім'ю. Тому льотчики таранили ворожий корабель, гинучи при цьому самі.
Адмірал Онисі запропонував поставити готовність до самопожертви на потік. І вже через пару днів була створена «Камікадзе Токубецу Когекітай» - «Ескадрилья спеціальних атак Божественного вітру». Незважаючи на те, що слово «камікадзе» у нас вже давно вживають в побуті, часто жартома і з найрізноманітніших приводів, коректно так називати тільки пілотів-смертників. Адже камікадзе - це і є в перекладі «божественний вітер».
Коли японці прозвали так цунамі, яка знищила в XIII столітті майже весь флот хана Хубілая, який вирушив завойовувати острова. І тоді богиня Аматерасу, покровителька Японії, наслала сильний вітер і бурю, яка знищила сили загарбників. Тепер на сторожі безпеки Японії повинні були стати її кращі сини, готові віддати за це життя.
Від бажаючих померти за Японію не було відбою. Молоді студенти, бажаючи прославити себе і свій рід, масово записувалися в смертники. Всього за два роки, що війни в ряди бажаючих померти за праве діло записалося майже чотири тисячі осіб. Звичайно, в останній бойовий виліт вирушили далеко не всі, у Японії банально не було стільки літаків.
Але і ті, хто встиг сісти за штурвал, завдали США чимало шкоди, потопивши 81 корабель і серйозно пошкодивши ще пару сотень. Першим успішним «божественним вітром» став льотчик Юкіо Секі. Дивно, але Секі ні добровольцем. Більш того, тактику «камікадзе» він не поділяв і брати участь в цьому не збирався. Але і наказу командування не порушив. І навіть не став сперечатися, просто сів за штурвал і загинув, потопивши авіаносець «Сент-Ло». Перед вильотом пілот чесно зізнався військовому кореспондентові, що не послухатися наказу не може, але особливого сенсу посилати хороших льотчиків на вірну загибель не бачить.
Абсолютно протилежна історія сталася з деяким унтер-офіцером Ямамура. Він був добровольцем і збирався загинути за Японію і Імператора, але йому не вдавалося зробити це цілих три рази. Перший раз його збили до того, як він долетів до мети. Другий раз, коштувало йому вилетіти, як почалася гроза, і через погану видимість Ямамура повернувся на базу. Третій раз померти йому не дозволив технічний збій. Ямамура пережив війну і змирився з тим, що, по всій видимості, вищі сили не хотіли, щоб він помирав.
Іншим відомим камікадзе був високопоставлений віце-адмірал Матоме Угакі, який пішов в останній бій 15 серпня 1945 року, за пару тижнів до остаточної капітуляції Японії. Це була одна з останніх атак камікадзе.
Пелюстки хризантеми
Символом камікадзе стала квітка хризантеми. Для Японії це символ більш ніж характерний, його часто використовували у місцевої геральдики, а вищої національної нагородою є «Орден Хризантеми». Це символ Сонця, Імператорського двору і мужності, яке виявляють його захисники.
Самогубні атаки японських льотчиків не допомогли їм виграти війну. Хоча жаху на американців вони навели чимало. І продемонстрували всьому світу, що програвати теж можна по-різному. Японці завжди вміли робити це з честю. Примітно, що спроби інших країн у Другій світовій і наступних війнах створити загони, подібні камікадзе, найчастіше були приречені на провал.
Віце-адмірал Такідзіро Онисі в результаті розділив долю своїх льотчиків. Ні, він не сів за штурвал літака, перед обличчям неминучості капітуляції Японії в цьому вже не було нікого сенсу. 15 серпня 1945 року він зробив собі харакірі.