Як і багато інших винаходів, рюкзаки створювалися зовсім не для мирних цілей, перші мішки, схожі на рюкзак, з'явилися у військових. Їх призначення полягало в тому, щоб звільнити обидві руки марширування солдатів на випадок раптового нападу і полегшити транспортування спорядження в піших переходах. Хоча перші конструкції, що дозволяли переносити пожитки за спиною, з'явилися приблизно 5000 років тому, більшість сучасних моделей виникло в останні століття, коли рюкзаки взяли на озброєння більшість армій світу.
Тому, перші радянські туристи і альпіністи використовували в своїх походах саме військові заплічні мішки. З роками їх конструкція змінювалася, пристосовуючись під мирні цілі, породивши цілу серію легендарних рюкзаків для турпоходів.
Їх легендарну історію ми і розповімо далі.
Гороскоп на п'ятницю 22 листопада для всіх знаків Зодіаку: день для змін та простих радостей
Масштабне березневе підвищення пенсій: 2300 отримають не всі
Штрафи за дрова: українцям підказали, як уникнути покарання за деревину на своєму подвір'ї
Є умова, вводять ліміт на 30 днів: що буде з тарифом на світло з 1 грудня
Перші похідні рюкзаки в СРСР, які прозвали - колобок, почали виробляти в промислових масштабах в 30-х роках минулого століття, давши хоч якусь альтернативу кустарним виробам, що виготовляється в ту пору. Округлі безформні мішки, прозвані в народі колобки, зазнавши незначні зміни в конструкції, виробляються і до цього дня. Правда, користуються ними дачники, а не завзяті туристи, які віддають перевагу моделі зручнішій і більш великій.
Наступним в еволюції радянських похідних рюкзаків стала конструкція, створена альпіністом Абалакова - першою людиною, яка підкорила пік Комунізму. Абалаков не став винаходити велосипед, а просто перейняв і використовував досвід європейських альпіністів, в довоєнний час, які часто бували на Кавказі. Так чи інакше, ця модель, поставлена на широке виробництво, досить довго користувалася популярністю у туристів.
Воістину, легендарний похідний рюкзак, названий на честь А. В. Ярова. Це була досить-таки сучасна конструкція з бічним шнуруванням і правильною системою лямок. Єдиним мінусом даного рюкзака була відсутність поясних ременів. Загальним для всіх перерахованих вище моделей недоліком було те, що вони були м'якими, безкаркасними, тобто не мали ніяких елементів жорсткості.
Тому, коли з'явився рюкзак, який на рівень перевершував своїх попередників, мав раму з алюмінієвих труб і поясний бандаж - це справило фурор серед любителів пішого туризму. Але не обійшлося і без проколів: при падінні назад, турист ризикував зламати собі шию об верхню перекладину рами рюкзака-Єрмака, що і відбувалося з гнітючою регулярністю.
У 70-80-х роках невеликий асортимент доступних у продажу моделей та недоліки в їх конструкціях привели до того, що кожен поважаючий себе турист вважав своїм обов'язком створити власну модель в домашніх умовах. Що породило безліч оригінальних дизайнерських і конструктивних нововведень. Найвідомішою конструкцією того періоду стала так звана американка.
Головним її плюсом і характерною рисою була спеціальна система лямок, що не дозволяє повному рюкзаку відтягатися від спини. Ця обставина, а також зручні широкі поясні ремені і можливість регулювання обсягу за допомогою бічних стяжок зробили цю хенд-мейд модель популярною серед досвідчених радянських мандрівників.
У 90-х люди, які шили рюкзаки на дому і під замовлення майстра стали об'єднуватися в кооперативи по виробництву і продажу туристичного обладнання. Часто такі об'єднання ставали успішними підприємствами, а вироблену ними продукцію можна і сьогодні знайти в магазинах, що спеціалізуються на спортивних товарах.
Портал "Знай.uа" писав, яким було життя в Радянському Союзі. Не всі пам'ятають і знають ті часи. Пропонуємо переглянути добірку колоритних фото про життя в СРСР.