Олександр Стефанович Гриневський, всім відомий як Олександр Грін - приголомшливий письменник, якому ніколи не жилося добре в матеріальному світі. І який зумів створити свій власний дивовижний і блискучий світ, світ ірреальної мрії.

23 серпня виповнюється 138 років від дня народження талановитого фантаста й романтика Олександра Гріна. Ми підготували цікаві факти з життя письменника.

Навряд чи знайдеться представник середнього або старшого покоління, який із захопленням не читав твори А. Гріна. Його повість " Алые паруса", романи " Блистающий мир" і " Бегущая по волнам " завжди заворожували юні серця, пробуджували мрії про мандри, подвиги, відкриття.

Перу Гріна належить багато цікавих повістей, оповідань і для людей старшого покоління. У них, знову ж таки, йдеться про мужніх, сильних духом людей. Розповіді часто з несподіваним романтичним фіналом.

Популярні новини зараз

"Майбутній асталавіста, бейбі" : у мережі показали позашлюбного 24-річного сина Арнольда Шварценеггера

Ольга Сумська не запросила сестру Наталію на день народження матері: "Розставити всі крапки"

"Гузнолизів достатньо...": українська медсестра розповіла про несправедливість, одні отримали - 10 тис. грн, а "улюбленці" 40 тис. грн

Зірку серіалу "Моя прекрасна няня" поховали: донька ридала над труною, а Сергій Жигунов навіть не приїхав

Показати ще

Його ранні оповідання досить похмурі, виконані з гіркою іронією, і це не дивно - життя часто оберталася до письменника похмурою, суворою стороною. І тим більше дивно, що Гріну вдалося зберегти в собі здатність не тільки вірити в світле, але і передавати цю віру іншим.

Читати Грін навчився в 6 років, а першою книгою, яку він прочитав, були "Пригоди Гуллівера" Свіфта.

У другому класі майбутній літератор був відрахований з училища за вірші, образливі для викладачів.

Грін був ідеалістом і мрійником, не здатним жити за вказівкою. Першу свою втечу він зробив в 16 років, виїхавши з рідної Вятки до Одеси. Величезні кораблі, вільне морське повітря і безкрає море манили його. Він мріяв бути капітаном далекого плавання. Але капітана з Олександра Гріневського не вийшло. Та й матроса - теж. Жорстока морська хвороба звалила його і не відпускала до самого кінця подорожі.

Протягом життя Грін встиг освоїти безліч різних професій. Він побув лісорубом, золотошукачем, рибалкою, залізничним службовцем і матросом.

Потрапивши за допомогою "люблячого" батька в солдати, Грін і тут не знаходить собі місця. Він біжить з армії. Допомагають в цьому його нові друзі - есери. Так починається в житті Гріна період захоплення революційними ідеями.

Кілька разів Гріна заарештовували і ув'язнювали за втечі з військової частини і за пропаганду революційних ідей серед моряків. На засланні в Тобольську він повинен був провести 4 роки, але втік через три дні, напоївши охоронців. Подробиці описав в книзі "Подорожі по середньому Уралу".

На засланні він написав перші свої романтичні революційні розповіді. Прочитавши їх сусідам по камері, з подивом виявив сльози на їхніх брудних щоках. "Так у тебе талант, Гриневський!" - вигукували вони. І це перше визнання, яке отримав хронічний невдаха Олександр Гриневський, яке зробило його письменником. Свої розповіді він став підписувати хлоп'ячою кличкою - Грін.

У 1906 році, коли з підробленими документами після втечі з Туринська Грін прибуває в Москву, починається його письменницька кар'єра, але за радикальні думки в творах тиражі конфіскують і спалюють, а автора засилають в Архангельськ, де він продовжує писати.

Грін одружений був два рази. Перша дружина Віра Павлівна, дочка багатого чиновника, залишалася його єдиною все життя, хоча разом вони були тільки три роки. Портрети її та батька письменника завжди знаходилися на почесному місці в домі Гриневських, а після смерті письменника Віра Павлівна допомагала другій дружині Гріна, коли та відбувала 10-річне ув'язнення в таборах "за зраду батьківщині". Другий раз письменник одружився в 1921 році на 26-річній вдові, медсестрі Ніні Миронової.

На жаль, радянська влада не прийняла письменника Гріна з його дивакуватим модерністським стилем, фантазіями і казковими мотивами, далекими від життя. Він не відгукувався на заклик епохи, і епоха помстилася йому. "Дайте щось на теми дня!" - просили видавці. Але на теми дня він писати більше не вмів, тільки на теми душі, яка була не цікава радянській владі. Працював багато, але друкувати перестали.

М. Шагінян писала тоді: "Несчастье и беда Грина в том, что он пишет не о подлинной романтике социализма, а о романтике сказки, да еще с капиталистическим уклоном". А Грин признавался другу: "Я пишу о бурях, кораблях, любви, о судьбе, тайных путях души и смысле случая. И о карнавалах, дуэлях. К весне я кончу "Бегущую по волнам"".

Незважаючи на свій революційний настрій, Олександр Грін не схвалював більшовиків, які прийшли до влади, стверджуючи, що знищити одне насильство іншим не можна.

В кінці 20-х років минулого століття Грін був оголошений радянською владою "ідеологічним ворогом", і його твори потрапили в чорний список.

Важке життя не могло не накласти відбитку на зовнішній вигляд письменника. На вигляд А. Грін був похмурий, але його сучасники відзначали усмішливість і дитячість душі, характерні для людей з чистими помислами. Сам Грін в зрілі роки говорив, що "дитинство живе в людині до сивого волосся". Немов мав на увазі себе. Його дружина Ніна Миколаївна згадувала, що в роки їх щасливого життя в Феодосії біля моря письменник вдома, у колі близьких людей часто бував веселим.

У 1923 році вийшла в світ "повість-феєрія" "Алые паруса", яка згодом стала візитною карткою письменника. Вважається, що прообразом головної героїні повісті з фантастичним ім'ям Ассоль стала дружина Гріна, Ніна Миколаївна. У чергову річницю їхнього весілля письменник говорив їй: "Ты мне дала столько радости, смеха, нежности и даже поводов иначе относиться к жизни, чем было у меня раньше, что я стою, как в цветах и волнах, а над головой птичья стая. На сердце у меня весело и светло".

У 1929 році Олександр Грін все літо провів у Старому Криму, працюючи над романом "Дорога никуда", а в 1930 році повністю переїхав до міста Старий Крим. В кінці квітня 1931, будучи вже серйозно хворим, Грін ходив у Коктебель в гості до Волошина. Цей маршрут до цих пір відомий і популярний серед туристів як "стежка Гріна".

З 1930 року радянська цензура, з мотивуванням "ви не зливаєтеся з епохою", заборонила перевидання Гріна і ввела обмеження на нові книги: по одній на рік. Грін з дружиною відчайдушно голодували і часто хворіли. Грін намагався полювати на навколишніх птахів з луком і стрілами, але безуспішно. Роман "Недотрога", розпочатий Гріном в цей час, так і не був закінчений, хоча деякі критики вважають його кращим в його творчості.

Останній романтик помер від швидкоплинного раку 8 липня 1932 року.

Іменем Гріна названа одна з малих планет, відкритих в 1985 році - "Гриньова", йому присвячені 4 музеї і 10 вулиць в різних містах Росії.

"Плекайте мрії", - любив повторювати Грін. Адже "забороняти мрію - значить не вірити в щастя, а не вірити в щастя - значить не жити". І "нехай вам в житті доведеться бачити багато не червоних, а брудних і хижих вітрил", не переставайте мріяти. А краще "навчиться робити чудеса своїми руками".

Нагадаємо, дивні факти з життя Франца Кафки.

Як повідомляв портал "Знай.uа", на відміну від будь-якого іншого письменника, Кнут Гамсун, здається, виник зовсім сформованим, вільним від будь-якої літературної традиції і навіть явного впливу.

Також "Знай.uа" писав, цікаві факти з життя Бернарда Шоу.