Аркадій і Борис Стругацькі - брати-письменники, які зазирнули в майбутнє. Вони прославили наукову радянську фантастику на весь світ і подарували безліч прекрасних творів.
Давайте дізнаємося деякі цікаві факти з життя та творчості братів АБС.
1. Одні з найзнаменитіших вітчизняних письменників за кордоном
На початку 1991-х рр. в 27 різних країнах було видано близько 320 їх творів. Всього ж їх роботи були видані на 42 мовах в 33 країнах світу.
Нові правила бронювання від мобілізації: що зміниться з 1 грудня
Пенсіонерам приготували доплати: хто отримає надбавку до пенсії понад 2 тисячі гривень
Долари з "заначки" можуть розчарувати: почали діяти нові правила обміну валюти
Пенсіонери також отримають свою "тисячу" на карту: кому адресовано надбавку
2. Стругацькі - єдині російські письменники, чиї романи на батьківщині читачі позначають абревіатурами
За однією з версій, причиною стало негативне ставлення радянської влади до творчості братів Стругацьких після публікації роману "Бридкі лебеді". За допомогою такого нехитрого шифру шанувальники творчості фантастів уникали можливих неприємностей з владою.
За іншою - це пов'язано з тим, що імена письменників після появи їх перших творів читачі для зручності позначення скоротили до АБС, а потім перенесли цей принцип на назви романів. Наприклад, "Страна багровых туч" - СБТ.
3. Деякі сучасні реалії були передбачені Стругацкими в їхніх творах
- Екстремальний спорт - "рибалки" з їх стрибками через високовольтні дроти і іншими розвагами.
- Вікіпедія - Всесвітнє книгосховище в "Понеділок починається в суботу" і Великий всепланетний інформаторій в циклі XXII століття, хоча останній виконував також функції глобальної телефонно-адресної бази даних.
- 5-D кінотеатри - "Массовые обонялища и массовые осязалища", бвільно взяті з антиутопії "О дивний новий світ!" Олдоса Хакслі (1932 р н.е.), в полуденному світі;
- Рушниця для пейнтбола - "ляпнік", описаний за 17 років до першої пейнтбольної битви в "Хижі речі століття", 1964 рік та інші.
4. Система Каспаров-Карпова була згадана в повісті Стругацьких задовго до того, як світові стали відомі ці винахідники
У повісті "Полудень, XXII століття" є згадки про систему Каспаров-Карпова - метод, який використовували для зняття "копії" мозку і побудові його математичної моделі. Повість була опублікована в 1962 році - Анатолію Карпову тоді було тільки 11 років, а Гаррі Каспаров ще не народився.
5. Вираз "И ежу понятно" став популярним завдяки братам АБС
Джерело виразу "И ежу понятно" - вірш Маяковського ( "Ясно даже и ежу — / Этот Петя был буржуй"). Широке поширення воно отримало спочатку в повісті Стругацьких "Страна багровых туч", а потім в радянських інтернатах для обдарованих дітей. У них набирали підлітків, яким залишилося вчитися два роки (класи А, Б, В, Г, Д) або один рік (класи Е, Ж, І).
6. Аркадій Стругацький прекрасно знав японський
Письменник навчався у Військовому інституті іноземних мов, а пізніше служив дивізійним перекладачем на Далекому Сході. Його спеціалізацією були англійська та японська мови.
7. Фантаст без комп'ютера
За спогадами рідних і близьких Аркадій Стругацький був дуже консервативний в техніці. Навіть коли у брата Бориса з'явився свій ПК, старший не спокусився електронною новинкою і до кінця днів друкував свої твори на друкарській машинці.
8. Братський жереб вирішував долю сюжетної лінії
Часто братів Стругацьких запитували: "Як же ви пишете разом?" Мало того, що вони жили в різних містах, так ще і брати, і гонору у кожного хоч відбавляй.
Секрет простий - брати спочатку знайшли схему відходу від конфліктів, якщо сюжети одного твору у Аркадія і Бориса, так би мовити, не сходяться. Просто вони кидали жереб. Хто перемагав - того і тапки.
9. За сюжетом їх романів знято 17 фільмів
У числі яких - "Сталкер" Тарковського, "Дні затемнення" Олександра Сокурова, "Бридкі лебеді" Костянтина Лопушанського, "Залюднений острів" Федора Бондарчука.
10. Обох братів після смерті, згідно з їх заповітом, не просто кремували, а й розвіяли їх прах з вертольота над Пулковської обсерваторією, де колись працював Борис.
Нагадаємо, яким був розпорядок дня найбільших геніїв.
Як повідомляв портал "Знай.uа", Бернард Шоу - видатний критик свого часу і найбільш прославлений – після Шекспіра – драматург, який писав англійською мовою. Цікаві факти з життя Шоу.
Також "Знай.uа" писав, як спиртне породило шедеври і забрала творців в могилу.