Русалки - набагато більш широко поширені персонажі античної, ранньохристиянської та середньовічної літератури, легенд і міфів, ніж хто небудь. Їх образами насичений весь світовий фольклор, а розповіді про русалок мають двох - і більш тисячолітню давність.

У Стародавній Греції існували два види міфічних жінок - жінки з риб'ячими хвостами, і жінки з пташиним тілом і курячими ногами.

Русалки, тобто жінки-риби називалися "нереїдами".

Нереїди, за грецькою міфологією морські німфи, божества морської стихії, п'ятдесят дочок Нерея і Доріди. Найбільш відомі нереїди Амфітріта, дружина Посейдона; Галатея, в яку закохався Полифем; Фетіда, мати Ахілла; Немертея, що представляє морську Істину, а також Главку, Каліпсо, Панопея, Псамата, Талія і інші, імена яких вказують на мінливість, глибину, стрімкість і примхливість моря.

Популярні новини зараз

Пенсіонерів змусять повернути частину виплат державі

Всіх чоловіків змусять встановити "Резерв+": які зміни чекають мобілізацію

Українцям дозволили не сплачувати за комунальні послуги: коли рахунки можна "заморозити"

"Допекли за 4 години": українці, які оплатили послуги "Київстар", залишаються без зв'язку

Показати ще

Вони живуть у "внутрішньому морі", в срібних печерах на морському дні, прядуть на золотих прялках, займаються музикою і танцями, а в місячні ночі виходять на берег, де співають, танцюють і змагаються в музиці з тритонами. Символом їх вважається дельфін. Нереїди доброзичливо ставляться до людей, протегують мореплавцям. Так, вони допомогли аргонавтам минути Планкти. Нереїд в античності дуже шанували прибережні жителі і остров'яни і зберігали про них оповіді. Віра в нереіїд збереглася в Греції навіть до нашого часу, хоча нереїди пізньої грецької міфології стали змішуватися з наядами і вважатися загальними німфами водної стихії.

Давньогрецькі міфи оповідають ще і про особливих жінок з прекрасними голосами, які заманювали кораблі на гостре каміння і пожирали довірливих моряків.

Сирени - одні з найвідоміших і популярних персонажів грецької міфології. Найчастіше вони описувалися як полуптахи-полужінки, інколи з риб'ячим хвостом(переважно з V ст н.е.).

З приводу походження сирен існує кілька варіантів. Софокл (бл. 496-406 до н. Е.) називав батьком сирен морського бога Форкіс (ФОРКОМ), покровитель безодні і бурі. Це хаотичне і шкідливий божество, що управляє морськими вітрами на свій розсуд, що створює небезпечних чудовиськ, в тому числі Троянського морського звіра. Саме від тата сирени успадкували специфічний характер і жагу крові.

За іншим варіантом солодкоголосі діви походять від Ахелоя (грец. Ἀχελῷος), покровителя річок, який в минулому сильно не ладнав з Гераклом.

Отже, від кого б не народилися Сирени, їх рідним домом вважаються острова між Цирцеєю і Сціллою. Земля сирен була покрита кістками невинних жертв і гнилим деревом, які залишилися після корабельних аварій. Адже, згідно з міфами Одіссея, варто тільки мореплавцям проплисти повз острів сирен і не спокуситься їх співом, діви будуть приречені на загибель. Знаєте історію Аргонавтів? Ту саму, згідно з якою Одіссей заліпив воском вуха своїй команді, а себе велів прив'язати до щогли? Саме так корабель уникнув зіткнення з гострими скелями. Після цього сирени кинулися в море з крутих скель і перетворилися в скелі.

Як повідомляв портал "Знай.uа", у кожного народу в світі існують міфи і легенди про русалок. Ми розповімо про давньослов'янських міфах і християнських.