Хто б міг подумати, що такі видатні українські класики як Леся Українка, Михайло Коцюбинський та Іван Франко любили найпопулярніші місця відпочинку сучасних українців.
Леся Українка і Єгипет
У листуванні з сім'єю Леся писала, що подорожує не як туристка, а як пацієнтка: ще в дитинстві у відомої поетеси діагностували туберкульоз кісток, через що вона була змушена постійно проводити час в країнах з жарким і сухим кліматом. Так, поетеса часто їздила відновлюватися до Криму, на Кавказу або Єгипету. На батьківщині фараонів, наприклад, вона побувала тричі, провівши там останні роки життя.
У той час в Єгипет добиралися морем - з Грузії часто ходили кораблі, квитки на які коштували не так вже й багато. У свою першу поїздку в 1909 році Українка відвідала містечко Гелуан поблизу Каїра. Знову ж з листування Лесі з матір'ю відомо, що Єгипет уже в той час активно залучав на свої курорти вихідців з Російської імперії.
Сама ж Леся займалася тут вивченням місцевої історії, перекладами, давала приватні уроки дітям і, звичайно ж, писала - відома історична драма «Бояриня» була створена тут під час першої поїздки всього за три дні.
Індексація пенсій у 2025 році буде не для всіх: хто опиниться за бортом підвищень
Надіються всі, але мало хто відчує: чого чекати від індексації пенсій у 2025 році
Перевірки від газовиків вийшли на новий рівень: українцям розповіли про документ, який треба підписати
Українців попередили про три місяці без пенсії: у кого будуть проблеми з ПФУ
Михайло Коцюбинський та Італія
Михайло Коцюбинський дуже любив подорожувати. Незважаючи на те, що в його родині росло четверо дітей, дружина письменника, Віра, завжди ставила інтереси чоловіка, як людину з воістину творчими і непересічними здібностями, вище інших. Завдяки їй знаходилися гроші на поїздки в Грецію, Туреччину, Австрію.
Але найбільшою любов'ю Коцюбинського стала Італія, а саме - острів Капрі. Він відвідував ці місця тричі - як і Леся Українка, був слабкий здоров'ям і потребував сухого і теплого клімату.
Під час однієї з поїздок Михайло почав тісне спілкування з Максимом Горьким, на віллі якого пізніше проживав. Після відвідин Капрі Коцюбинський напише свої кращі новели - «Подарунок на іменини», «Цвіт яблуні», «Коні не винні», «Сон».
Іван Франко і Австрія
За все своє життя Франко неодноразово побував у столиці Австрії Відні. Вона манила його ще зі студентських років. Єдине, що утримувало його від сьогочасної покупки квитка - відсутність коштів для існування. Уже в 13 років Франко залишився без батьків і був змушений повністю забезпечувати себе сам.
Про віденський період життя класика відомо не так вже й багато - хіба, що в атмосфері цього міста він нарешті зміг повністю присвятити себе науці і літературі.
Тільки в період з 1895 по 1902 рік Франко був у Відні близько 5 разів. Але найбільш пам'ятною виявилася наукова поїздка з Михайлом Грушевським через Австрію та Італію.
І сьогодні, прогулюючись Віднем, можна зустріти меморіальні таблички, про те, що тут жив і працював один із найбільш харизматичних українських класиків.
Як повідомляв портал "Знай.ua", історик Ярослав Грицак розповів про ставлення відомого українського поета і письменника Івана Франка до євреїв.