Древній народ хунну, який жив на північному заході сучасного Китаю і Монголії, вмів робити трепанацію черепа. Це вдалося з'ясувати петербурзьким археологам з Інституту історії матеріальної культури РАН.

На розкопках в Туві вони знайшли останки жінки, яка жила в I столітті до нашої ери. Її череп виявився трепанированным — в ньому є отвір діаметром 6 сантиметрів.

"У цьому польовому сезоні ми продовжуємо розпочаті в минулому році розкопки могильника Алатей, — розповіла керівник Тувинської експедиції Марина Килуновська. — Серед кількох уже розкопаних поховань хунну експедиція виявила одне жіноче, де череп піддався трепанації, причому значної. Похоронний набір цього поховання не відрізняється від тих, що знаходили раніше, тому ми схильні думати, що трепанація носила скоріше медичний, ніж ритуальний характер, причому це було серйозне лікування".

По всій видимості, похована жінка не відрізнялася особливим багатством, тим не менш на ній був красивий одяг, покритий прикрасами, — пояс, розшитий бісером, цікава пряжка.

Популярні новини зараз

Дощі, грози і навіть заморозки: шашлик на Великдень доведеться відкласти, синоптики попередили про негоду

Виплати ніхто не чіпатиме: переселенців порадували доброю звісткою

Отримали зарплату, зробили заначку та залишилися без грошей: українців попередили про неприємності вдома

Гречку, соняшникову олію та борошно будемо купувати за новими цінами: скільки доведеться викласти

Показати ще

"Версій, ким могла бути ця жінка, у нас поки немає", — додала Килуновська.

Ця археологічна знахідка дуже важлива для науки, так як ніхто досі не знаходив черепа з отворами, зробленими медиками з метою лікування хворої людини, в тій місцевості.

Звичайно, історикам траплялися черепа з пробоїнами, але вони були зроблені від удару зброєю.

Це ж — свідоцтво рівня розвитку медицини в давніх кочівників хунну, від яких, до речі, на думку вчених, відбулися гуни, згодом підкорили всю Європу і дали початок багатьом сучасним народам.

В Інституті уточнили, що знахідка представляє більше наукову, ніж музейну цінність, тому її продовжать докладно вивчати.

Як повідомляв портал "Знай.uа", вчені з Університету Майамі з'ясували, що в часи існування інків було набагато більше успішно проведених операцій з трепанації черепа, ніж в XIX столітті. До такого висновку вони прийшли після того, як дослідили 800 черепів людей, які зазнали трепанації за часів імперії інків у Перу в період з IV століття до нашої ери по XVI століття нашої ери, і таким чином встановили, що відсоток тих, що вижили після операції був вище, ніж у часи Громадянської війни в США.

Група фахівців під керівництвом Девіда Кушнера досліджувала 160 черепів, які були знайдені археологами в Куско (Перу), де знаходилася столиця цивілізації інків. Результати досліджень їх вразили. Деякі зразки свідчили про те, що деяких хворих оперували не один раз.