За роки розкопок у Перу було знайдено понад 800 стародавніх черепів зі слідами трепанації (свердління отворів в кістках черепа). Це процедура не була унікальною в ті часи, але ніде її не виробляли так майстерно, як в Перу.

В ході нового дослідження, підсумки якого були опубліковані нещодавно в журналі "World Neurosurgery", з'ясувалося, що відсоток смертності після трепанацій в стародавньому Перу був всього 17-25%, в той час як у роки Громадянської війни в США (1861-1865 років) цей відсоток становив 46-56%. Це відзначає майстерність стародавніх лікарів.

Деяким з перуанських черепів з трепанацією було більше 2 тисяч років, таким чином ще в ті роки місцеві хірурги володіли високоякісними медичними знаннями в цій області, при цьому проводили свої операції без точних інструментів і цілком можливо без наркозу.

Популярні новини зараз

Пенсіонери ВПО можуть отримати солідну надбавку: що для цього потрібно

Пенсіонерам "навісять" новий фінансовий тягар: ніяких пільг не чекайте

Є умова, вводять ліміт на 30 днів: що буде з тарифом на світло з 1 грудня

Мобілізацію урівняли для всіх: українцям оголосили вердикт щодо економічного бронювання

Показати ще

Вчені впевнені, що трепанація в ті роки вважалася необхідною для боротьби з головними болями і для лікування психічних захворювань.

"Нам ще багато чого невідомо про те як і чому людям робили трепанацію в Перу, але коли подібні трепанації були зроблені пораненим під час американської Громадянської війни, люди від них вмирали куди частіше, порівняно з древніми інками", - говорить професор Девід Кушнер з університету Майамі.

Раніше портал "Знай.uа" повідомив, що в Італії археологи виявили останки чоловіка, який, імовірно, був розіп'ятий на хресті, а потім похований без почестей на півночі країни.

Цю інформацію повідомляє науковий журнал Archaeological and Anthropological Sciences.

Під час вивчення останків, археологи виявили сліди-отвори у п'ятій кістки. Експерти вважають, що це свідоцтво розп'яття, "оскільки параметри діри вказують на те, що через неї пройшов цвях".

"Римляни винайшли розп'яття, але використовували його досить довго - до того, як у четвертому столітті цей вид кари заборонив імператор Костянтин. Записів про страти через розп'яття на хресті збереглося безліч, а от археологічних матеріалів - дуже мало; нова знахідка може бути лише другим відомим свідченням існування цієї жорстокої практики", - йдеться в матеріалі.