Імперії не існують вічно. Рано чи пізно приходить їхній час розвалитися і залишитися в історії. І чим більша та потужніша імперія, тим довше і болючіше її розвал. Історія Римської імперії багато в чому визначила розвиток Європи на століття вперед. А її розвал став найбільшою геополітичним подією епохи занепаду античності і початку раннього середньовіччя. Втім, розвалювалася вона досить довго. Але про все по порядку.

Християнин і язичник

В кінці III століття римський імператор Діоклетіан ввів нову систему правління, досить оригінальну. За його задумом імперією повинен управляти не один монарх, а чотири. Двоє були старшими імператорами (августами), і мали більше повноважень, ніж двоє молодших (цезарів). Через якийсь час, августи передавали цезарям свої повноваження і йшли на спокій, а нові старші імператори вибирали собі молодших.

Попутно Діоклетіан розділив Римську імперію на західну і східну. Для зручності, адже на той час вона стала така гігантська, що одна людина просто не могла утримати в голові всі проблеми та події.

Популярні новини зараз

Головне за 24 квітня: бунт українців у Польщі, трагедія Каті Репяхової, важливий день та різке підвищення цін

"Іди в Україну, ти, бл**ь, служи": розлючені українці накинулися на працівників паспортного столу в Польщі

Що насправді роблять контролери з вашими лічильниками: чого боятися, а чого не варто

Українцям вказали на два обов'язкові платежі, які не можна ігнорувати

Показати ще

Мудрий імператор не врахував головного. Люди хочуть абсолютної влади прямо зараз, а не коли-небудь в майбутньому. Тому в 305 році, після того як сам Діоклетіан, як і обіцяв, «пішов на пенсію», між сином августа Максиміана Максенцієм і сином цезаря Галерія Костянтином почалася війна за владу .

Війна ця була ще й культурною, адже Максенцій був переконаним язичником, а Костянтин - християнином. У 312 році Костянтин розбив війська Максенция під стінами Риму і став імператором. Період його правління був досить мирними, якщо не брати до уваги масштабну християнізацію країни. Але після його смерті у 337 році знову завирували міжусобиці.

Три брати

Костянтин розділив Римську імперію між своїми синами на три частини. Констанцій сіл в Константинополі і отримав східні землі. Костянтин II - Галію і Африку. А Констант - Італію. Але, як це зазвичай і буває, ніхто із синів не хотів залишатися імператором тільки частини імперії. Адже юридично вона залишалася єдина, а брати вважалися співправителя, кожен зі своєю зоною відповідальності.

Спочатку війну затіяли Костянтин і Констант, але в підсумку так вийшло, що убивши Костянтина, Констант опинився під владою третього брата. Констанцій же розумно виждав, поки брати розберуться, попутно фізично усунувши двох своїх дядьком і сімох кузенів. А коли в 350 році Констант був повалений і убитий в результаті змови, Констанцій об'єднав в своїх руках владу над усім трьома частинами імперії.

Юліан Відступник

Але правління удачливого Констанція теж не тривало довго. У 360 році римські легіони Галлії в Парижі проголосили новим імператором Юліана, який припадав Констанцію двоюрідним братом. За п'ять років до цього імператор сам обрав Юліана цезарем - молодшим імператором. Але тепер його становище ставало хитким, адже якщо Юліан твердо вирішив зайняти його місце, то це пахло черговою міжусобицею.

Констанцій спробував вчинити хитро. Юридично Юліан продовжував бути його підлеглим, тому він наказав легіонам з Галлії негайно виступити проти персів, тобто перетнути всю Європу і почати бойові дії в Азії. Юліан не поспішав, обдумуючи наступний крок, але трапилось несподіване. Констанцій помер в тому ж 360 році від лихоманки. Юліан прибув до Константинополя, як повновладний імператор і зайняв трон по праву.

В історію він увійшов під прізвиськом Відступник, так як був язичником і намагався відмінити реформи Костянтина. Довгі роки він приховував свої релігійні погляди від імператора, але коли сам ним став, то почав відновлювати язичницькі храми і влаштовувати диспути між представниками різних конфесій. Християни, таким чином, втратили домінуюче становище в імперії.

Але довести реформи до кінця Юліан так і не зміг. На початку 363 року виявилося, що воювати з персами все-таки доведеться. На цій війні він і загинув при досить загадкових обставинах. Хтось говорив, що імператор сам кинувся на ворожий спис, але є версія, що він був убитий власними солдатами під час відступу. Так закінчилася перша, але не остання спроба повернути язичництво в Римську імперію.

Останній імператор

Після смерті Юліана імператором був обраний коміт Валентиніан, який раніше був чимось на зразок прем'єр-міністра. Він заснував власну коротку династію. Його брат Валент в результаті отримав східну частину імперії, а сини Граціан та Валентиніан II - західну. Але гармонійного спільного управління державою знову не вийшло. Валент загинув у битві з вестготами, після чого правити Східної імперією Граіиан призначив полководця Феодосія.

У 383 році сам Граціан був убитий змовниками, після чого західна частина імперії п'ять років переходила з рук в руки різних тимчасових діячів. У 388 році Феодосій помстився за Граціана і відновив на троні Валентиніана II, як законного спадкоємця. Три роки Феодосій стежив за життям і здоров'ям нового імператора. І варто було йому відлучитися з Західної імперії буквально на рік, як нові змовники повісили Валентиниана і спробували захопити владу. Феодосій знову відправився на захід, в 393 році розгромив війська змовників та об'єднав в своїх руках владу над обома частинами держави. Ставши, таким чином, останнім імператором єдиної Римської імперії. Помер він через два роки, в 395 році, знову поділивши країну між синами Аркадієм і Гонорієм.

Доля імперії

Юридично Римська імперія вважалася єдиною державою до самого 476 року, але це єдність існувала лише на папері. Між Західною і Східною частинами було все менше і менше спільного. Східна міцніла і багатіла, перетворюючись в могутню Візантію. А Західна страждала від повстань, війн з варварами і в підсумку проіснувала менше століття.

Історія падіння Римської імперії наочно показує нам, що за велич в результаті часто доводиться платити занадто високу ціну. Так, Риму вдалося сконцентрувати під своєю владою величезні землі від Лондона до Ієрусалима. Але така величезна держава опинилася банально нежиттєздатною і в підсумку розкололася під натиском воєн, смут, змов і міжусобиць.