Дмитро Васильович Фірташ - один з найбагатших людей в Україні, довгий час контролював весь український газовий бізнес. Скандально відомий за зв'язки з «РоcУкрЕнерго». Головний ворог Юлії Тимошенко та кращий друг відомого кримінального авторитета Семена Могілевіча. За оцінками «Форбс» його статки становлять 792 млн. $.

Біографія

Батьківщиною Дмитра Васильовича Фірташа вважається село Богданівка, розташоване у Заліщицькому районі Тернопільської області. Нині населений пункт перейменований в Синьків.

  • дата народження - 2 травня 1965 року.

  • знак зодіаку - Телець;

  • знак за східним календарем - Дерев'яна змія;

  • національність - Україна;

  • освіта - вища;

  • мови - українська, російська, німецька, англійська;

  • особисте життя - одружений, має трьох дітей;

Сім'я

Виріс майбутній мультимільйонер у простій родині, батько Дмитра був водієм та давав уроки у місцевій автошколі, а мати обіймала посаду бухгалтера на цукровому заводі. Основним джерелом доходу сім'ї став тепличний бізнес. Сім'я Фірташів облаштувала кілька власних теплиць, у яких вирощували на продаж помідори. Вже з ранніх років Дмитро Васильович працював на ринку та допомагав батькам торгувати.

Пізніше сім'я розширила кордони продажів, та вони почали возити товар у Білорусь та країни Прибалтики. За сезон Фірташам вдавалося отримувати більше 5 тис. рублів чистого доходу, що на ті часи вважалося надзвичайною сумою. Уже в кінці 1980 року за рахунок продажів сім'ї вдалося накопичити більше 40 тис. рублів. Напевно саме тоді молодий Дмитро зрозумів, що добре заробляти можна тільки власним бізнесом.

Дмитро Васильович був 3 рази одружений. Перший шлюб з Людмилою Грабовецькою, однокласницею Фірташа, було укладено відразу після повернення з армії у 1986 році. У них у 1988 році народилася спільна донька Іванна.

Укладення шлюбу з другою дружиною Марією Михайлівною Калинівської відбулося у 2001 році. Багато журналістів називало союз фіктивним, тому як перед цим Дмитро та Марія мали спільний бізнес і разом зі своїми сім'ями за часів перебудови перебралися до Німеччини. Спільних дітей у пари не було, але ось пасинок Фірташа Сергій Калиновський, був засуджений за порушення правил дорожнього руху, в результаті якого у 2007 році загинуло 2 людини. Сергій 8 років переховувався від правосуддя та був затриманий лише у 2015 році.

Третя дружина бізнесмена Лада Павлівна. Союз був укладений у 2002 році. Нова дружина народила в шлюбі двох дітей: дочка Ганна Дмитрівна - 2005 рік та син Дмитро Дмитрович - 2007 рік. Діти мають російське громадянство. Інформації про Ладу Фірташ не так і багато, відомо тільки те, що вона була засновником благодійного фонду FIRTASH Foundation, та очолює Раду девелоперських проектів та інвестицій.

Освіта

Диплом про повну загальну середню освіту Дмитро Васильович отримав у 1982 р. у місцевій середній школі, після чого вступив до Краснолиманского ПТУ № 119. Сам Фірташ стверджував, що він навчався у Донецькому залізничному технікумі за спеціальністю «машиніст локомотива», але не всі журналісти впевнені у правдивості його слів.

З 1984 до 1986 рік Дмитро Васильович проходив строкову службу в Радянській армії у місті Котовськ Одеської області. Після року служби був переведений до 19-ї ракетної дивізії у місто Хмельницький, де його призначили помічником командира взводу. Це дозволило йому залишити армійську лаву зі званням старший сержант.

Особистий сайт стверджує, що за час несення військової служби Дмитро був нагороджений Бронзовою медаллю та Орденом за заслуги перед народним господарством СРСР, але розслідування журналістів довели, що таких високих нагород заслуговували тільки наукові співробітники, керівники партій та передовики виробництва. Як Фірташ, будучи солдатом строкової служби, спромігся такої шани, не зрозуміло.

Вищу освіту Дмитро Васильович отримав у Києві у Національній академії внутрішніх справ України, але у якому році це відбулося, невідомо.

Кар'єра і бізнес

Після повернення зі строкової служби Дмитро влаштувався на роботу у пожежну частину Чернівців, де працював в якості водія. Через те, що батько Фірташа був у хороших дружніх стосунках з начальником пожежної охорони Костянтином Гулєєм, майбутній мільйонер мав гарне становище в структурі. Пізніше саме Гулей відмазав Дмитра від порушення кримінальної справи за незаконну торгівлю валянками, та долучив юного підприємця до торгівлі пального та цукру.

Швидше за все, саме у цей період Фірташ познайомився з Зіновієм Калиновським, тодішнім чоловіком Марини Калиновської, колишнім цеховиком Чернівецького побуткомбінату. У той час сім'я Калиновських займалася торгівлею консервами та соками, а Дмитро допомагав їм у бізнесі і часто підробляв особистим водієм Марини, на якій він згодом і одружується.

У середині 80-х Марина спільно з подругою Любов'ю Свиняко відкрила фірму «КМІЛ», а Дмитро став їх незамінним помічником. Вже у 1988 році компанія молодих підприємців змогла провернути угоду з Узбекистаном по продажу 4 тис. тонн сухого молока. Частка Фірташа за продаж склала 50 тис. $, що на ті часи величезна сума. Після цього партнери купили консервний завод та стали власниками елітного ресторану «Європейський» у Чернівцях.

З 1992 року Дмитро Васильович став часто відвідувати Москву з метою пошуку нових клієнтів. Найчастіше бізнесмен зупинявся у готелі «Росія», яку могли собі дозволити тільки заможні люди. Саме там у 1993 р Фірташ познайомився з власником великої газової компанії з Туркменістану, в якому після розпаду СРСР був надлишок запасів природного газу.

У той же рік член правління Полтавського ГЗК Володимир Миколайович Галаздра допоміг фірмі «КМІЛ» провернути великий газовий контракт на суму 1 млн. $. До слова сказати, у той час Володимир був учасником групи «Фінанси та Кредит», яка була невеликою частиною імперії «Інтергаз», що належить Ігорю Бакаю.

Саме через Бакая Фірташ здійснював схеми постачання газу з Туркменії в Україну у обмін на продукти. Пізніше у 1998 році Ігор став засновником найбільшого підприємства країни НАК «Нафтогаз України» - посередника всіх газових угод в Україні. При цьому державний бюджет практично нічого не отримував від поставок, а основні суми за оформлення контракти лягали у кишеню Бакая та Фірташа.

У 2000 році фірма Калинівської та Фірташа «КМІЛ» якимось чином отримала ліцензію, що дозволяє підприємству здійснювати поставки газу за нерегульованим тарифом. Всього через півроку фірма отримує пропозицію про співпрацю від Ігоря Макарова, президента російської компанії «Ітера».

Але коли Туркменістан почав вимагати за поставлений газ не тільки продукти, а й гроші, відносини з Макаровим припинилися, і у 2002 році Фірташ відкрив власну фірму Eural TransGas, що уклала ексклюзивний договір на постачання газу з Туркменії в Україну. В цьому ж році Дмитро купує більше половини акцій хімічного заводу «ТаджикАзот», який займається виготовленням та продажем мінеральних добрив по Середній Азії. Пізніше відкриває у Австрії фірму Centragas Holding AG.

У 2004 році Дмитро Васильович домовляється з керівництвом «Газпрому» та з'являється легендарна фірма «РосУкрЕнерго», що здійснює транзит газу через Україну до Європи. Компанія проіснувала 10 років та припинила існування лише 7 липня 2017 року.

У 2011 році Фірташ став головним акціонером сумнозвісного банку «Надра», а також Головою Ради Федерації роботодавців України, яке зараз об'єднує 10000 підприємств.

У 2013 група компаній Дмитра Васильовича купляє холдинг UA Inter Media Group Limited, який об'єднує головні телевізійні канали України.

У 2014 році компанія Фірташа Group DF підписує контракт з групою Intesa Sanpaolo та стає власником «Правекс-Банку. Через 3 місяці після цього Дмитра затримує віденська поліція на вимогу ФБР. Однак пізніше австрійський уряд відмовилося екстрадувати мільйонера в США, коли вони бачили політичні мотиви арешту.

Компромат і чутки

У 2014 році агентство «Рейтерс» публікує статтю,в якій пояснюють, як Фірташ завдяки грошової допомоги російського президента Путіна у 11 млн. $ за дисконтною вартістю купує 20 млрд. кубів газу. Причому виділення грошей відбулося незабаром після того, як до влади прийшов Віктор Янукович.

WikiLeaks у 2008 році оприлюднили документи, в яких розкривається зв'язок Фірташа та Могилевича, всесвітньо відомого російського злодія у законі. Сам мільйонер пояснив зв'язок тим, що він просто колись купив фірми, засновані Могилевичем.

У середині 2011 депутат Сергій Соболєв висловив,що схема Фірташа про постачання газу була підтримана особисто Віктором Ющенком, і продовжила своє існування при Януковичі. На парламентських виборах 2012 року Фірташ підтримував саме президентську «Партію Регіонів». Хоча у період майдану по чутками Фірташ був спонсором відомої трійки Яценюк-Кличко-Тягнибок.

Відомо, що у 2014 році австрійські власті відпустили Фірташа з під арешту за рекордну заставну суму 125 млн. євро, яку коли-небудь отримував Відень.

У 2015 році міністр Арсен Аваков заявив про заведення кримінальної справі на Дмитра, ініційовану Мін'юстом США. У цьому ж році по всій території України була заарештована практично вся нерухомість, що належить великому холдингу Group DF, засновник якої є Дмитро Фірташ. Також його звинуватили в нанесенні збитку українському бюджету на загальну суму 546 млн. $.

З 2016 у австрійському будинку мільйонера пройшли обшуки за запитом правоохоронних органів Німеччини. На той момент влада США завела величезне досьє та звинувачувала Дмитра у дачі великого хабара за отримання дозволу на видобуток титану в Індії.

Крім того в Україні досі тривають суди вкладників з банком «Надра», який належав Фірташу, і був збанкручен у 2015 році, після того, як керівництво вивело з рахунків 1,3 млн. доларів. Дмитро на сьогоднішній день регулює роботу всіх Облгазів країни. Останні новини свідчать про те, що структури заборгували країні понад 400 млн. грн.

Фотографії

Дмитрий Фирташ, скрин из видео

Дмитро Фірташ, скрін з відео

Дмитро Фірташ, скрін з відео

Дмитро Фірташ, скрін з відео

Дмитро Фірташ, скрін з відео

Відео

Посилання

Особистої сторінки Фейсбук у мільйонера немає, але є особистий сайт.