Проаналізувавши шість мільйонів генів з 355 родин генів, вчені отримали "портрет" предка всіх живих істот на нашій планеті, повідомляє The New York Times.
Назвали цього "універсального предка" ЛУКА – його ім'я є абревіатурою терміну "останній універсальний загальний предок" (Last Universal Common Ancestor).
Родинні гени для аналізу вчені обирали не випадково. Вони відбирали лише ті, які в ході еволюції передавалися "вертикально" - послідовно переходили від організму до організму й мали спільне походження. Крім того, вчені обирали з-поміж генів лише ті, які підходили б для виживання й еволюції в умовах гейзерів та вулканів.
Вчені припускають, що предок всіх живих істот жив близько чотирьох мільярдів років тому, коли Землі було всього 560 мільйонів років. Так, зокрема, генетик з Дюссельдорфського університету Мартін Генріх, який займався дослідженням, припустив, що "універсальний предок" з'явився на суші, в гейзерах і вулканічних озерах, а не в океані, або, як його ще називають, "первинному супі". Вчений пов'язав це з тим, що на суші знаходилося набагато більше критично важливих мікроелементів для виживання перших організмів.
Читайте також: На "українській" кометі знайшли компоненти життя
ЛУКА, на думку вчених, міг обходитися без повітря. Харчувався він, синтезуючи корисні елементи з навколишнього середовища, але при цьому, за словами вчених, у ньому все-таки не вистачало великої кількості генів для того, щоб назвати його повноцінним живим організмом. За словами Генріха, Луці більше б підійшов термін "напівживий".
При цьому вчені додають, що ЛУКА не був найпершим предком життя на Землі, а був продуктом тисячоліть еволюції. Крім нього існували й інші організми, які можна було б назвати "живими". Але конкретно ЛУКА дав початок майбутнім живим організмам.
Опонентом генетика Мартіна Генріха виступив хімік Джон Сазерленд із Кембриджського університету. Сазерленд докорив Генріха, що той не проводив під час своєї роботи хімічні дослідження, хоча й не став критикувати "портрет" Луки.
За словами опонента, цікава теорія Мартіна Генріха ще не доводить, що життя зародилося саме в гейзерах і взагалі на суші. Сазерленд заявив, що дані хімічних досліджень живих організмів показують: життя дійсно могло з'явитися в будь-якому місці планети. Але розвинулося воно все таки в океані, де йому простіше було пережити стародавні катаклізми, вважає генетик.