З 1 липня підприємства торгівлі і сфери послуг в разі відсутності монет дрібних номіналів будуть проводити округлення сум в чеку при розрахунках готівкою.
Про це повідомив директор департаменту грошового обігу Національного банку Віктор Зайвенко.
"НБУ впевнений, що правила округлення будуть застосовуватися справедливо і прозоро для обох сторін розрахунків, – підкреслив він. – Застосування правил округлення загальних сум розрахунків готівкою спростить щоденні розрахунки громадян і дасть можливість скоротити витрати держави на карбування і забезпечення грошового обігу понад 90 млн грн на рік". Зокрема, це вдасться зробити завдяки припиненню з 1 липня карбування і випуску в готівковий обіг монет номіналами 1, 2, 5 і 25 копійок і продовження карбування і випуску лише монет номіналами 10 і 50 копійок.
Монети номіналами 1, 2, 5 і 25 копійок, введені в обіг раніше, і надалі будуть використовуватися як засіб платежу. Регулятор спеціально не вилучатиме з обігу ці монети і вони будуть перебувати в обігу необмежений період часу до окремого рішення правління НБУ.
Разом з тим варто зазначити, що так зване округлення буде застосовуватися лише в разі відсутності монет дрібних номіналів при розрахунках готівкою. У разі наявності у покупця монет дрібних номіналів, він і надалі може ними розраховуватися, а в разі наявності таких монет у продавця, він може видати покупцеві здачу цими номіналами. Тільки в разі відсутності монет зазначених номіналів, і у покупця, і у продавця буде застосовуватися правило округлення загальної суми покупки в чеку.
"Бусифікацію" обіцяють викорінити: ТЦК застосують новий підхід до мобілізації
Не наплутайте з показниками лічильників цього місяця: Нафтогаз звернувся до українців
Мобілізацію урівняли для всіх: українцям оголосили вердикт щодо економічного бронювання
Долари з "заначки" можуть розчарувати: почали діяти нові правила обміну валюти
"Банки повинні приймати у громадян монети дрібних номіналів без будь-яких обмежень, обмінювати на монети і банкноти інших номіналів, а також видавати клієнтам монети дрібних номіналів при наявності їх в залишку операційної каси", – додав Віктор Зайвенко.
Проте у НБУ відразу ж додали, що округлення не здійснюватиметься під час безготівкових розрахунків. Округлення торкнеться тільки загальних сум розрахунків готівкою в чеку і розрахунків в акті про видачу коштів або іншому документі, який оформляється при поверненні коштів у разі повернення товару.
Округлення відбуватиметься за такими правилами:
– сума, що закінчується від 1 до 4 копійок, округляється в бік зменшення до найближчої суми, яка закінчується на 0 копійок;
– сума, що закінчується від 5 до 9 копійок, округляється в бік збільшення до найближчої суми, яка закінчується на 0 копійок.
Підприємства торгівлі та сфери послуг, які застосовують касові апарати, під час проведення готівкових розрахунків повинні вказувати в чеках загальні суми до округлення і після округлення.
Крім того у Нацбанку відзначили, що округлення не є знижкою або надбавкою.
Нацбанк планує вилучити з обігу більшість копійок