До кінця травня цього року в Україні анонсують прийняти масштабну пенсійну реформу - про це заявив прем'єр-міністр Володимир Гройсман. Урядовий проект пенсійної реформи передбачатиме підвищення мінімального страхового стажу для отримання пенсії до 25 років.

«З 1 жовтня 5 млн. 620 тис. українських пенсіонерів отримають підвищену пенсію і досить істотну.Якщо я це не виконаю, будь ласка, я готовий тоді піти у відставку, але я знаю, що я це зроблю спільно з коаліцією та Президентом, узгодимо ці рішення, які підпише Президент і ми впровадимо їх в життя», - відповідально заявив Гройсман.



За його словами, збільшення пенсійного стажу до 25 років - абсолютно нормальний крок.

Знай.ua спробував розібратися - чого ж чекати від пенсійної реформи.

Застава майбутнього траншу

Прем'єр-міністр злегка лукавить і не уточнює, що пенсійна реформа - це не ініціатива теперішньої влади, а вимоги МВФ. Так як підвищення пенсійного віку, обов'язкові умови кредиторів для отримання нового траншу. Директор європейського департаменту МВФ Пол Томсен, ще кілька місяців тому заявив, що пенсійну реформу запустити доведеться негайно, щоб уникнути колапсу.

«Пенсійна реформа була частиною програми з самого початку і відкладалася кілька разів. Україна має серйозні проблеми з пенсійною системою - на сьогодні ситуація в країні друга в світі з дефіциту пенсійного фонду. В Україні дуже велика кількість пенсіонерів по відношенню до кількості людей, що платять внески в пенсійний фонд, це співвідношення 1 до 1», - повідомив Томсен.

Дійсно, в 2017 році дефіцит пенсійного фонду - 141 млрд. грн. І заповнювати цей дефіцит чимось доведеться. Способів є два - або взяти гроші з бюджету, тобто з траншу МВФ - але сам МВФ цього не дозволить. Або загвинтити гайки і покласти нову реформу цілком на плечі народу.



Навіть самому далекому від реформ українцю, ясно одне, щоб проводити будь-яку реформу, необхідно створити відповідні умови. А це значить, потрібні гроші. Без відповідного фінансування жодна реформа неможлива.

«Пенсійну реформу можна правильно і красиво написати, але в реальному житті, в тих умовах, в яких зараз знаходиться наша держава, вона не буде життєздатною. Механічне скорочення пенсіонерів за рахунок підвищення страхового стажу або пенсійного віку - шлях в нікуди», - вважає директор Агентства моделювання ситуацій Віталій Бала.

З часів Союзу Україні дісталася пенсійна система. Вона передбачала, що з зарплати кожної офіційно працюючої людини йдуть відрахування до Пенсійного фонду, а людині налічується пенсійний стаж. Далі Пенсійний фонд за ці кошти виплачує пенсії пенсіонерам.

«Реформа - це зміна відносин, зміни самої структури, в даному випадку пенсійного фонду. Для цього гроші не потрібні. Навпаки, головні реформи, які зараз можна було б провести якраз під час війни, користуючись тим становищем, яке зараз є, це скоротити неефективні витрати бюджету. У нас 66 млрд. Грн. на даний час витрачаються на економічну діяльність, з яких 20 млрд. - на дороги, а все інше - це допомога вугільній галузі, сільському господарству», - переконаний Леонід Рубаненко, президент«Союзу податкових консультантів України».

Популярні новини зараз

Мобілізацію урівняли для всіх: українцям оголосили вердикт щодо економічного бронювання

Плюс 2361 грн на картку щомісяця: хтось із пенсіонерів у 2025 році отримає солідний бонус

Долари з "заначки" можуть розчарувати: почали діяти нові правила обміну валюти

Пропрацював 40 років, а пенсія мізерна: у ПФУ звернулися до українців, сподобається не всім

Показати ще

Місія нездійсненна

Головна мета реформи - зменшити витрати з державної скарбниці на пенсіонерів. МВФ вимагає від України досягти цього за рахунок збільшення пенсійного віку. Але в Кабміні запевняють, що підвищувати пенсійний вік не збираються.

Пенсійний фонд - банкрут. Так як людей, які сплачують пенсійні внески, менше ніж тих, хто отримує пенсії.



«У нас 8 млн. працюючих, при цьому офіційно з них отримує зарплату тільки близько половини. А пенсіонерів у нас 12 млн. І зрозуміло, що при таких розкладах молоді люди не хочуть утримувати стільки пенсіонерів - вони просто емігрують, і все», - зазначає директор центру соціально-економічних досліджень«CASE-Україна»Дмитро Боярчук.

Заощадити на виплати пенсіонерам уряду вдасться за рахунок збільшення обов'язкового стажу для отримання пенсії, кажуть експерти.

Так, право на достроковий вихід на пенсію можуть відняти у представників шкідливих і небезпечних професій, а також скасувати соцпенсії для тих, хто не має трудового стажу в 35 років, а для жінок - 30 років. Пенсійний вік при цьому не підвищується.

Підсумок таких нововведень - працювати легально доведеться так з 16 років.З 2018 року пенсія за віком для 60-річних призначатиметься при наявності у них страхового стажу не менше 25 років, протягом яких вони платили ЄСВ до Пенсійного фонду. Далі кожні 12 місяців вимога до розміру страхового стажу буде збільшуватися на рік. І в 2028 році, щоб отримати пенсію за віком, необхідно буде мати 35 років страхового стажу. Якщо такого немає, його доведеться купувати.

Також уряд планує змусити всіх платити в Пенсійний фонд і імовірно зніме в рахунок стажу декрети, навчання на курсах або отримання вищої освіти.

«Ми зробимо осучаснення пенсій для 5,62 мільйонів пенсіонерів з 12,2 млн. Приблизно 1,3 млн осіб отримають підвищення пенсії до 200 грн, 1,2 млн - на 200-500 грн, 1,9 млн - на 500-1000 грн. більше І нарешті, 1,1 млн - понад 1000 грн», - роз'яснив Гройсман.

Звідки в Україні гроші на підвищення пенсій - не ясно. Можливо це лише піар прем'єра, у якого 14 квітня закінчився імунітет від відставки і який намагається зараз отримати імунітет ще на рік вперед, переконавши депутатів проголосувати за програму уряду.

Як правильно вчинити і яка ж повинна бути пенсійна реформа в Україні сперечаються фахівці, а прості пенсіонери і українці які на порозі пенсії в паніці. Так як Україна - країна, де є демографічні проблеми, зокрема, скорочення робочої сили і старіння населення. Невисокий пенсійний вік і можливість дострокового виходу на пенсію, доступна для багатьох громадян - одна з характерних рис цієї системи. Українці виходять на пенсію в середньому набагато раніше, ніж в інших країнах.

Середній вік виходу на пенсію для чоловіків становить близько 58,5 років, для жінок - не менше 56 років. Для порівняння: середні показники в ЄС складають 63,6 роки для чоловіків і 62,6 роки для жінок.

Як вижити на копійки?

З огляду на сучасні пенсії, жити на них просто не реально. Багато українців реально цікавляться, як можна забезпечити власну старість - адже стаж і соціальні внески в пенсійний фонд - це далеко не гарантія, що в майбутньому людина отримає пенсію при нинішній системі. Що вже й казати про тих, хто працює неофіційно або їздить на заробітки за кордон.



З нинішньою банківською системою – відкладати гроші на депозит - практично нереально. Деякі українці не довіряють валюті, хтось втратив великі заощадження ще на початку 90-х, хтось інвестував в банк, який «лопнув».

Ніхто з експертів не береться прогнозувати, що буде з доларом або євро через 30 років, золото чи коштовності також далеко не вихід - занадто ризикований інструмент вкладення. Багато хто намагається інвестувати в нерухомість, однак коливання на ринку і останні події з агресією сусідів також не дають гарантій про правильне вкладення коштів. Хто міг ще кілька років тому припустити, що квартира в Донецьку чи Луганську обернеться справжньою проблемою, а не вдалим вкладанням коштів?

Пенсійне страхування - також не панацея, адже за кілька десятків років заощадження просто з'їсть інфляція, та й довіри до таких страховиків у населення немає.

Українці давно не вірять владі, і на це є безліч причин. Не варто сподіватися, що завтра все зміниться в кращу сторону, а все ж намагатися збирати на майбутню пенсію самостійно.

За словами Людмили Супрун, Кабмін з 1 липня 2017 року планує впровадити так звану трирівневу систему пенсійного забезпечення.

«Перший рівень - це звичайний платіж, який був і раніше, в ПФУ, і ці гроші будуть йти на виплату так званої солідарної пенсії. Другий платіж, починаючи з наступного року, 2% в рік на накопичувальний рахунок. І цей внесок буде сплачуватися протягом п'яти років, виросте до 7%. Планується, що ці гроші будуть перераховуватися на приватний державний фонд. тобто 50% у фонді буде належати державі, а 50% - приватним особам. І також третій рівень - це безпосередньо приватні фонди», - вважає Супрун.

Реформи в світі

Не тільки в нашій країні не все так гладко з пенсійними реформами. У Бразилії цієї весни кілька тисяч людей взяли участь у демонстраціях протесту проти пенсійної реформи. Протестуючі захопили будівлю міністерства фінансів. Уряд країни планував підвищити пенсійний вік до 65 років і скоротити пільги деяким категоріям громадян. Це рішення викликало невдоволення серед громадян, оскільки багато хто з них зараз можуть розраховувати на пенсію з 54 років.

«Ніхто не буде позбавлений прав. Відмова від пенсійної реформи стала причиною кризи в Іспанії, Португалії та Греції», - заявив Президент Мішель Темера.

Звичайно, є країни які можна ставити в приклад, але нам явно до них далеко.Так в Австралії середня пенсія 1100 дол., А пенсійний вік з 67 років.Австралійська пенсійна система дозволяє будь-якому охочому зареєструвати особистий пенсійний фонд і управляти пенсійними грошима самостійно. Ну а хто зробив хибний вибір, все одно отримає гарантовану державну пенсію.Розмір залежить від доходу і вартості активів. Держава, витрачає на виплату пенсій близько 10% бюджету, більше розраховує на розвиток приватних пенсійних фондів, участь в яких обов'язкова. Роботодавець повинен вносити до фонду 9% зарплати кожного найманого працівника, чий заробіток до оподаткування перевищує 450 дол. Доступ до накопичених коштів австралійці отримують тільки після досягнення 65 років. За останні десять років прибутковість фондів досягала 3-5% в рік в залежності від інвестиційної стратегії.



У сусідній Польщі середня пенсія: 450 дол. Пенсійний вік з 65 років для чоловіків і з 60 років для жінок.

Пенсійне забезпечення в Польщі ґрунтується на системі індивідуальних пенсійних рахунків з 1999 року. Реформи, які були проведені показали позитивні результати. Зараз роботодавець і найманий працівник відраховують до пенсійної системи в рівній пропорції 19,5% зарплати. 12% внеску надходить в систему соціального страхування, 7,5% працівник переводить на накопичувальний рахунок відкритих пенсійних фондів, якими управляють приватні компанії. 75% пенсійних

виплат забезпечує система соціального страхування, але через деякий час цей показник має знизитися до 50%.

У Фінляндії на пенсію виходять з 65 років, розмір пенсії 1900 дол. Тут пенсіонери не знають максимуму в розмірі пенсії, так як її розмір залежить від того, скільки років людина працювала і скільки заробляла. Якщо до мінімуму не дотягнув - держава йому доплатить.

В Ізраїлі пенсійний вік починається в 60-62 роки, середня пенсія - 1500 доларів, після відрахування грошей в пенсійний фонд протягом 30 років. В Ізраїлі є кілька пенсійних фондів. З ростом кількості вкладників в 90-х утворився дефіцит, який до початку нового століття досяг 25 мільярдів доларів. Держава вкладникам підвищили пенсійний вік до 64-67 років, так в 2000-х роках стали з'являтися нові фонди, гроші в які можуть вкладати як працівники, так і компанії. Середній розмір внеску в такі фонди - 11% від зарплати.

У Франції пенсійний вік - 62 роки, розмір пенсії 1 тис. Євро. Пенсію вправі отримувати всі французи, але бажано при цьому відпрацювати більше 40 років. Якщо стажу не вистачає, людині виплачують пенсію солідарності.Зазвичай же пенсія розраховується виходячи з виплат до пенсійного фонду та балів, набраних за рахунок додаткових відрахувань. При цьому у пенсійної системи розподільний характер: гроші пенсіонерам виплачуються з надходжень працюючих громадян.

Чи вийде щось схоже організувати в Україні - покаже тільки час. Але громадянам вже необхідно готуватися до гіршого і затягувати ремені.