Російські ЗМІ не втомлюються "радувати" і самих росіян, і весь світ красивою картинкою з Криму. Мовляв, живе Крим добре, а кримчани ще краще. Перевірити, що ж там відбувається насправді, українцям не надається можливості. Але все частіше в соціальні мережі потрапляють скромні картинки розрухи, порожніх пляжів, та й вчорашня пряма лінія з Володимиром Путіним багатьох кримчан розчарувала: за кілька годин бесіди глава держави-агресора про Крим навіть не згадав.
"Знай.ua" з'ясував - чим і як живе окупована територія.
Свобода слова
У соціальних мережах багато кримчан зізнаються, що за останні пару років почали прозрівати. Ейфорія закінчилася навіть у самих затятих прихильників "русского мира". Втім, майже всі говорять про свої власні спостереження з побоюванням і тільки на умовах анонімності.
Вся справа в тому, що це в Україні кожен другий і кожне ЗМІ може обговорити костюм президента, його офшори або бізнес. У Росії ж це заборонено, інакше загрожує наслідками. Російським ЗМІ заборонено критикувати президента і його оточення, владу на місцях - така ж норма поширюється і на пересічних громадян.
"І в Росії, і в Криму практично немає активістів. Пересічний громадянин може написати звернення до влади, але майже завжди такі звернення залишаються без уваги або на них приходять стандартні відписки. Протестувати проти незаконних рішень, збиратися на мітинги, відстоювати свої права - заборонено. Влада може творити будь-яке свавілля, всі повинні мовчати - інакше починається цькування. До людини можуть прийти серед ночі і просто забрати, загрожують депортацією в Україну, можуть перевірити сплату податків і офіційне працевлаштування. Поскаржитись нікуди", - каже Тетяна, мешканка Сімферополя.
"Бусифікацію" обіцяють викорінити: ТЦК застосують новий підхід до мобілізації
Штрафи від ТЦК зростуть вдвічі: ухилянтів добряче потрусять
Масштабне березневе підвищення пенсій: 2300 отримають не всі
Українцям виплатять по 4 500 гривень: кому пощастить отримати допомогу
Директор парку левів "Тайган" Олег Зубков був у числі тих, хто активно підтримав анексію. Правда, вже незабаром чоловік розчарувався в російській владі і навіть виступив проти свавілля. Нині Олега Зубкова просто виживають.
"Мене штрафують за тінь будівлі, що падає в степу на сусіднє поле, на 100 000 рублів, знищують недооформлену автостоянку перед парком "Тайган", зносять всі знаки, борди, які стоять у степу, зараз намагаються знести букви "Парк левів Тайган", судять за що треба і за що не треба", - пише в своєму блозі Зубков.
Така помста незгодним - типова для Росії.
З грязі в князі
Зрозумівши, що влада безкарна і недоторканна, багато кримських царів і князьків взялися за справу. Та з таким запалом, що самі кримчани шоковані. Виявляється, поки жителям Криму розповідали про скрєпи і духовну спадщину Росії, вищі чиновники ще з 2014 року зайнялися дерибаном землі.
Один з тих, хто ще не боїться розкривати злочинні схеми, - кримський правозахисник Олександр Таліпов. Правда, робить він це на своїй сторінці в соціальній мережі: доступ у ЗМІ він отримує не часто, хоча і оприлюднює сенсаційні документи.
Так, тільки недавно Таліпов виклав на своїй сторінці документи, які підтверджують, що "права рука" Сергія Аксьонова і "лідер російської весни" Михайло Шеремет підробляли документи, щоб захопити землю в елітному районі Криму недалеко від Ялти.
Найближчими сусідами сім'ї Шеремета в числі інших політичних діячів Криму є депутат Держради республіки Сергій Бородкін, з яким Сергія Аксьонова, за чутками, пов'язують давні ділові і дружні стосунки, колишній помічник Шеремета Едуард Надонян і соратник колишнього віце-прем'єра Ігор Бурмістров. На тещу Шеремета та дружину Бурмістрова була оформлена загальна компанія "Патріот Криму", яка з успіхом вигравала державні тендери.
"В зазначених ділянках співробітники поліції, прокуратури, ну і, звичайно, дружина Шеремета Оксана, і ділянки його "друзів". У Шеремета шикарна, рівна ділянка, з чудовим сусідом, Бородкіним С. В., ще чотири ділянки - на мамі, дружині, дочці друга Шеремета Бурмістрова Ігоря, чисто випадково, напевно, є ділянка з прізвищем помічника Шеремета Надоняна! А подивіться на робочу схему, як хтось любовно вивів на ділянці букву М - Міша!" - з сарказмом коментує Олександр Таліпов.
Така ж ситуація склалася в багатьох районах Криму.
Наприклад, 14 березня 2014 року Добровська рада Сімферопольського району, поки патріоти займалися організацією референдуму, видала понад 400 дозволів на землю за один день.
"Чому скрізь 14 березня 2014-го? Відповідь очевидна: мабуть, це остання вільна робоча дата рад, призначили референдум, провели, перейшли в російське правове поле, всі книги реєстрації до 14 березня заповнені, переписувати книги обліку не варіант, і почали клепати вільною датою", - пояснює Таліпов.
Самі кримчани вже прощаються з Лівадійським, Місхорським, Масандровським, Приморським парками. Під загрозою нині опинилися всі природні об'єкти Криму.
Депутат Ігор Буданов, який нині голова цілого комітету в Держраді, підготував зміни до закону про природні території, які особливо охороняються. І спрямовані ці зміни аж ніяк не на поліпшення об'єктів.
Комітет з питань аграрної політики, екології та природних ресурсів розробив поправки до Закону республіки "Про природні території РК, які особливо охороняються". Згідно із запропонованими нововведеннями, з користувачів парків-пам'яток знімається обов'язок за збереження довірених їм територій. Тобто три кримських парки - Лівадійський, Місхорський і Масандрівський - можуть позбутися правового статусу особливих територій. На практиці, попереджають експерти, це означає, що в них можна буде здійснювати будівництво без проведення держекспертизи.
Багато депутатів тільки за. Наприклад, спікер Кримського парламенту Володимир Константінов уже забудував Місхорський парк житловими будинками - залишилося всю цю справу тільки узаконити.
Вже забудована зона рекреації з пляжем на Чорноморській набережній в Феодосії - забудовники просто побудували висотки в 100-метровій зоні, перші будівлі в 50 метрах від моря, і вже продають квартири.
На черзі - кримські палаци. У Криму задумали зробити платним вхід у парки і захистити територію двох ключових культурних об'єктів Ялти: Воронцовського і Лівадійського палаців. Навколо них уже почалося будівництво паркану, незважаючи на масові протести місцевих жителів.
І таких фактів по Криму - сила-силенна. Місцеві князьки не соромляться своїх амбіцій, і апетити ростуть з кожним роком. У Москві унікальний півострів просто віддали на відкуп Аксьонову і його зграї. "Зграя гоблінів" - так звуть кримчани свою нову владу.
Тільки днями управління телебачення по республіці Крим проводило на півострові зйомки передачі "Поки всі вдома".
На цей раз в гостях передача побувала в будинку, в якому проживає Анатолій Биков - керівник Фороського територіального органу адміністрації Ялти. Привітний господар показав своє скромне житло на 1000 кв. м, 24 кімнати, басейн всередині будинку, більярдну, спортивний куточок, іконостас. Похвалився кілограмом ювелірних прикрас, які люб'язно віддав співробітникам телеканалу для подальших зйомок. Будинок розташований у Форосі.
Багато кримчан задалися питанням - як можна утримувати таку розкіш на дохід в 628 тисяч рублів за 2016 рік?
Але відповідь і так для багатьох очевидна.
Красуня, активістка і комсомолка...
Ще в 2014 році багато росіян і кримчан були зачаровані прокурором Наталією Поклонською. Поклонську називають мало не символом анексії півострова.
Зараз вона заступник голови комітету Держдуми з безпеки та протидії корупції в Держдумі РФ.
Але час минув, і маски зняті. Зараз до титулу Кримської прокурорші кримчани додають термін "злодюга".
"Історія з землею на ПБК показала, мізки є тільки у Наташі, інші від жадібності все на себе оформили. Але нехай буде в тонусі, я знаю, де її..." - пише правозахисник Таліпов, стверджуючи, що шматочок землі в Криму встигла собі відхопити і Поклонська.
Також спливли факти зі службовою квартирою Наталії в Сімферополі, яку жадібна прокурорша просто привласнила.
В кінці травня партія "Яблуко" направила запит в прокуратуру з вимогою перевірити, чому Поклонська не вказала у своїй декларації відомості про доходи чоловіка і автомобіль.
20 травня розслідування щодо парламентарія анонсував глава російського відділення міжнародної антикорупційної організації Transparency International Ілля Шуманов.
Згідно з декларацією, у Поклонської немає у власності нерухомості та автотранспорту. Раніше вона розповідала, що дуже задоволена наданою їй службовою квартирою в Москві.
Як виявилося, Наталя Поклонська розлучилася з мужчиною, якого раніше називала своїм чоловіком. Таким чином, вона пояснила відсутність даних про чоловіка в декларації та про доходи за минулий рік.
"Дійсно, я говорила раніше в пресі, що у мене чудова сім'я: є чоловік, дитина. І коли я це говорила, у мене були стосунки з чоловіком, з яким ми мали намір їх оформити. Але, на жаль, так уже склалося, що ми розлучилися", - сказала Поклонська, підкресливши, що інформація в звітному документі відповідає істині.
Депутат зазначила, що вважає за краще не розголошувати подробиці свого особистого життя. У той же час вона зізналася, що іноді представлялася заміжньою, щоб уникнути небажаних знайомств із представниками протилежної статі.
"Дуже багато було людей, які жадали з якоюсь надією зі мною зустрітися, налагодити відносини, познайомитися. Тому, щоб людей не травмувати і відразу геть вбивати всі бажання, я і говорила, що заміжня, у мене прекрасна сім'я", - додала парламентарій.
Крім того, вона повідомила, що два роки тому подарувала машину своєму батькові, яку також не стала вказувати в декларації, оскільки не володіла автомобілем на кінець 2015 року і, відповідно, не мала прибутку.
Такі вислови звучать в Москві. Але в Криму все виглядає трохи інакше. Хитра прокурорша обзавелася тут нерухомістю та землею, переписала на найближчих родичів, а тепер вважає за краще не афішувати цю інформацію, склеюючи на ходу легенду про заміжжя і розставання.
Забудькуватий Путін
"Путін забув про Крим? Чому Путін замовчує очевидні проблеми Криму? Одні кримчани в пенатах судів, у чиновницьких палатах закликають і вимагають працювати закони, інші самоорганізовуються в правозахисні організації, мітингують.
Крим, як живий організм, болісно реагує на бюрократичне свавілля паразитів-чиновніків. Багато кримчан, віруючи в силу і чистоту російської державності, з підвищеною активністю в різних варіантах "задавали свої питання" Путіну, в надії почути або отримати відповідь.
Однак Путін згадав про півострів лише двома словами — Кримський міст — і підкреслив: "Це гостре питання".
Таким чином, у Криму всього одне гостре питання, а масове знищення лісового багатства, а масове відбирання земельної та іншої власності в Севастополі, в Коктебелі, в Ялті і на всьому Південному Березі, а дискримінація кримських пенсіонерів, у зв'язку з відсутністю індексації пенсій, а провал медичної реформи і зниження якості й кількості медичних послуг і медичного персоналу в 5 разів - невже все це вирішено?" - написала в соціальних мережах кримчанка Оксана Кравченко-Стігореско.
У коментарях жінці порадили не нав'язувати людям свої припущення.
"Ваші майданні настрої дуже сильно кидаються в очі", - написала Влада Миронова.
"Якщо ти з чимось не згоден, критикуєш владу - ти прихильник Майдану, бандерівець і взагалі каратель. Деякі навіть радять забиратися в Україну і там качати свої права. Правда, з кожним роком таких людей все менше. Навіть самі зазомбовані і патріотичні розуміють, що відбувається щось не те", - каже Олена з Алупки.
Ігор з Джанкоя каже, що при Україні було легше боротися зі свавіллям і чиновників, і силовиків.
"Сів в автобус, і через 10 годин ти в Києві. Пішов по держустановам, поскаржився, і був результат. Чиновники з Києва трохи давали по шиї місцевим, що зарвалися. Зараз же місцеві чиновники сміються нам в обличчя - мовляв, їдьте в Москву скаржитися. А як туди доїхати, якщо мосту немає? Літаком летіти дуже дорого, не кожен зможе купити квиток. Та й користі від скарг у Москву - нуль. Там на нас просто не реагують", - каже Ігор.
Кримські будні
Прості кримчани російськими буднями розчаровані. Ціни на продукти в деяких районах - вище, ніж в Москві, зарплати невеликі, з відпочиваючими проблема.
"Раніше приїжджали українці, білоруси, молдавани, були з Європи туристи. Зараз їх одиниці. Росіяни теж їдуть неохоче - кажуть, що з такими цінами поїдуть у Туреччину або Єгипет на відпочинок. А у нас ціни високі, сервісу ніякого", - розповідає Віра Миколаївна, власниця двоповерхового будиночка в Ялті.
З відпочиваючими в останні три роки - не густо. Ті росіяни, які зважилися відпочити в Криму, вимагають комфорту і шику. У Віри Миколаївни - невеликий будиночок, хоч і зі зручностями. Про такі кажуть - курник.
"При Україні жилося заможніше. Якщо б знала, що при Росії так буде, в 2014-му з голими руками вийшла б проти зелених чоловічків", - сумно зазначає жінка.
Реальна ситуація по півострову навмисно замовчується в ЗМІ. Взяти хоча б тарифи.
Голова Держкомітету по цінам повідомила, що зростання тарифів по республіці з 1 липня складе 9,32% на послуги водопостачання, 15% - на теплопостачання, 15% - на електропостачання, 2% - на газопостачання.
Однак вартість водопостачання, наприклад, для населення Ялти з кінця 2016 року по липень 2017-го збільшилася з 33,16 руб. до 43,89 руб., а до кінця року збільшиться до 59,67 руб. Таким чином, зростання тарифів на воду для Ялти за 2017 рік складе 80%.
У всіх кримчан виникають питання: чому замовчуються справжні відсотки підвищення тарифів, чи населення вважають дурним? Чому не підвищуються на ці ж відсотки зарплати, пенсії, допомога? Чому не проводять індексацію? Хто безпосередньо несе відповідальність за суттєве погіршення рівня життя жителів Криму за останні два роки, коли стрімко зростають ціни, але не доходи?" - запитує Оксана Кравченко-Стігореско з Ялти.
"Жителі Ялти масово звертаються до адміністрації міста з проханням про збільшення цін на продукти!" - жартує в соціальних мережах на злобу дня пенсіонер Євген Жуков.
Якщо брати ситуацію по Криму в цілому - ніколи ще кримчани не були настільки розчаровані. Багато з них з сумом згадують світлі часи, коли Крим був українським. "Спасибі, що допомогли повернути Крим. До зустрічі і гарного вам настрою!" - каже жителям окупованого півострова Москва.