Вчора вночі на 84-му році життя померла Кіра Муратова. Серед найбільш помітних її робіт - "Довгі проводи" (1971), "Зміна долі" (1987) і "Астенічний синдром" (1989), стрічки, що залучили до себе значну увагу критики і суспільства. "Астенічний синдром" був удостоєний Спеціального призу журі "Срібний ведмідь" 40-го Берлінського кінофестивалю і кінопремії "Ніка" за кращий ігровий фільм. За останній свій фільм "Вічне повернення" Муратова отримала кінопремію "Ніка" в номінації "Кращий фільм країн СНД і Балтії" (2013). Після його виходу режисер заявила про те, що йде з кінематографа.
Муратова відома тим, що у неї нарівні з популярними акторами могли зніматися звичайні люди, а також тим, що вона ставала в деякій мірі хрещеною матір'ю для багатьох акторів. Наприклад, саме вона першою вирішила зняти лідера комік-трупи "Маски-шоу" Георгія Делієва в новому для нього драматичному амплуа. А для Ренати Литвинової вона взагалі придумала образ, який тепер актриса використовує постійно - манірної і часто невпевненої в собі жінки з характерними голосовими інтонаціями. У фільмах Муратової знімалися Володимир Висоцький, Богдан Ступка, Олег Табаков, Зінаїда Шарко, Ніна Русланова, Алла Демидова і Наталя Бузько.
Одне з останніх інтерв'ю, яке дала режисер Кіра Муратова було для Радіо "Вести".
Про війну
"Я пацифіст, і будь-яка війна, вбивство людини людиною не в афекті, а навмисно - це табу і людоїдство. Але більша частина людства знаходить в цьому героїзм і багато інших красивих речей. Так повелося у нас споконвіку, так і буде вічно. Захиститися від мерзоти неможливо, вона залазить в усі щілини ".
Масштабне березневе підвищення пенсій: 2300 отримають не всі
Гороскоп на 21 листопада для всіх знаків Зодіаку: час покінчити з мотлохом у голові та справах настав
Хто не виконає вимоги ПФУ – залишиться без пенсії: кому призупинять виплати
В Україні 60-річні більше не зможуть вийти на пенсію: коли та як зміняться вимоги до стажу
Про готовність вбити
"Заради кіно я готова практично на все, крім вбивства. Хіба що начальника якогось вбити. Принаймні, мені так здавалося - ось у мене зараз рука за спиною, а якби у мене в цей момент в руці був пістолет, я б зараз стрельнула ".
Про владу грошей
"Найкращий для мене період був - це Перебудова і деякий час після неї - гроші на кіно давали і нічого не забороняли. Тоді були зняті" Зміна долі "(1987) і" Астенічний синдром "(1989). Якщо до цього мені говорили: - Ви перекручуєте реальність, то в цей період мені почали говорити: - Геніально! Давайте свій сценарій, навіть якщо дасте білий аркуш - знімайте! А на актрису, яку я хотіла знімати, говорили: - Уродина! А потім говорили: - Красуня! Поки не наступила беззастережна влада грошей. Прийшов капіталізм і почався натуральний хід речей - порвався зв'язок часів ".
Про мистецтво
"Мистецтво - це втіха, відрада і опіум. Воно лакують. Навіть найжахливіше і похмуре мистецтво не може бути таким, як життя і реальність, які воно відбиває. Мистецтво все одно прикрашає і гармонізує реальність. Справжній витвір мистецтва, навіть найпохмуріший, приносить задоволення ".
Про поезії Шевченка
"Українською мовою я володію настільки, щоб розуміти, але розмовляти не наважуся. Але я люблю Шевченко, тому що це чудово і красиво - мені подобається його українську мову. Я вважаю, що його поезія неперекладна".
Про Одесу і гумор
"Я не корінна одеситка, оскільки приїхала жити сюди після ВДІКу. Одесити люблять Одесу, а я - ні. Мене багато дратує. Наприклад, самозакоханість і самовпевненість в тому, що все найкраще з Одеси. Чого ж ви тоді їдете звідси? Одесити не бачать свого бруду і недоліків міста і архітектури, вважаючи, що це красиво. начебто в них очі закриті або в тумані. Одеський гумор вважаю черговим і повторюваним. Загалом, до Одеси я ставлюся критично ".
Про самотність
"Я - людина, схильна до аутизму і дуже нетовариська. Але моя професія передбачає багато спілкування. Тому раніше, коли працювала, мені не вистачало самотності".
Як раніше повідомляв портал "Знай.ua", в середу, 6 червня, на 84-му році життя померла українська режисерка Кіра Муратова.