Андерс Сандберг, Ерік Дрекслер та Тобі Орд з Оксфордського університету дійшли висновку, що людство цілком може бути самотнім у Всесвіті.
Про це повідомляють російські ЗМІ.
Шанси на це, за їхніми підрахунками, засновані на безлічі наукових робіт попередників, що в песимістичному варіанті складають 85%.
Методика визначення імовірності життя у Всесвіті вчені обраховували за допомогою звичайної формули. У 1960-і роки астроном Френк Дрейк запропонував формулу для розрахунку числа цивілізацій в Чумацькому Шляху, які могли б вступити в контакт з людством. Ця формула надзвичайно проста: з усіх математичних операцій вона використовує лише множення.
Рівняння має наступний вигляд:
Долари з "заначки" можуть розчарувати: почали діяти нові правила обміну валюти
Змінили умови для "броні" від мобілізації: деталі масштабних змін
Якщо ви принесете це до ПФУ, то залишитеся без пенсій: фахівці попередили українців
Доведеться відпрацювати диплом: студентам оголосили нові правила
N = R* × fp × ne × fl × fi × fc × L
Тут N - число готових до контакту цивілізацій в даний момент часу;
R* - швидкість зміни числа зірок в Галактиці;
fp - частка світил, що мають планетні системи;
ne - середнє число планет з фізичними умовами, придатними для розвитку життя, в одній такій системі;
fl - частка придатних для життя світів, на яких в дійсності зародилося життя;
fi - частка населених планет, на яких виникли розумні істоти;
fc - частка позаземних цивілізацій, готових до контакту технологічно;
L - час, протягом якого спільнота зберігає можливість і бажання поговорити з інопланетянами.
Формула проста і красива. Проблема, звичайно, в тому, що ми не знаємо, які значення приймають перераховані в ній множники.
Автори нової роботи підійшли до питання більш відповідально. Для кожного множника вони оцінили невизначеність, з якою він відомий, тобто різницю між мінімальними і максимальними оцінками, які зустрічаються в науковій літературі. Цю похибку зручно характеризувати коефіцієнтом. Наприклад, найоптимістичніші оцінки числа зірок, що мають планетні системи, перевищують найпесимістичніші в десять разів. Значить, коефіцієнт дорівнює 10. Приблизно така ж невизначеність існує в середньому числі придатних для життя тіл, і так далі.
Але оцінити похибки - це ще не все. Дослідники наводять такий приклад.
Стандартний підхід полягає в тому, щоб в кожному випадку взяти середнє значення, рівне 0,1. Тоді вийде, що в середньому одна зірка на мільйон має готову до контакту цивілізацію. Тобто в Галактиці їх повинно бути в середньому сто тисяч, а ймовірність випадкового відхилення від такого середнього до нуля неймовірно мала (порядку 10-44).
Однак якщо врахувати, що кожен множник випадково вибирається в діапазоні від 0 до 0,2, а не дорівнює в точності середнього між цими числами, все стає складніше. Застосувавши статистичний метод Монте-Карло, автори підрахували, що в цьому випадку ймовірність отримати мляву Галактику дорівнює 22%!
Такий же підхід дослідники застосували і до своїх оцінок членів формули Дрейка з урахуванням невизначеності в них. Висновки вийшли вкрай невтішні. Згідно з розрахунками, з імовірністю 53-99,6% ми одні в Чумацькому Шляху, а з ймовірністю 39-85% і у всій видимій нам частині Всесвіту.
Однак це не привід впадати у відчай. До подібних оцінок привела в основному величезна невизначеність в знанні коефіцієнтів рівняння Дрейка.
Висновок авторів роботи полягає не в тому, що космос нібито заселений. Мова, скоріше, про те, що на сьогоднішній день рано говорити про "парадоксі Фермі". Ми просто не знаємо, скільки навколо нас повинно бути тих, хто шукає контакту цивілізацій.
Кожна п'ята зірка нашої галактики може бути домом для позаземного життя