Рівно два роки тому, 29 червня 2016-го на Донбасі обірвалося життя 42-річного Василя Сліпака, відомого за позивним "Міф". Соліст Паризької національної опери, волонтер, боєць 1-ї штурмової роти Добровольчого українського корпусу "Правий сектор" став першим в історії добровольцем, якого офіційно визнала і нагородила влада зіркою Героя України.
Сліпак і Україна
Народився майбутній герой у Львові, у сім'ї Надії Василівни та Ярослава Володимировича Сліпаків.Вже з шести років виступав на сільських весіллях і співав українських пісень, а через 4 роки старший брат Орест відвів хлопця до хорової капели "Дударики".
У 1994 році на міжнародному конкурсі у Франції 20-річний студент Львівської консерваторії отримав гран-прі, а в 1996-му підписав контракт з "Опера Бастилія". Партію чотирьох дияволів з опери Оффенбаха "Казки Гофмана" він співав так, що глядачі прозвали його Мефістофелем.
Рік потому закінчив львівську консерваторію (зараз - Музична академія ім. М. Лисенка – Gazeta.ua) і отримав запрошення до Паризької опери. Голос у Василя справді був рідкісним: контратенор - найвищий із чоловічих оперних голосів.
Саме тому на міжнародному фестивалі оперних співаків в Армеле арію "Тореадор" у його виконанні визнали найкращим чоловічим виступом. Улюбленою партією співака була арія Мефістофеля з "Фауста". Тому і вибрав позивний "Міф".
Не наплутайте з показниками лічильників цього місяця: Нафтогаз звернувся до українців
Ощадбанк скасував обмеження для власників карток: що стане безкоштовним
Плюс 2361 грн на картку щомісяця: хтось із пенсіонерів у 2025 році отримає солідний бонус
Пропрацював 40 років, а пенсія мізерна: у ПФУ звернулися до українців, сподобається не всім
Волонтерська діяльність
"Міф" підтримав обидві революції – 2004-го, Помаранчевої, та 2014-го: Революції Гідності, але особисто в Україну приїхати не міг через підписаний контракт із оперою. Як альтернативу організував Майдан у Парижі, українці збиралися просто біля фонтану Сан-Мішель. Знакове місце, адже там колись убили діяча УНР Симона Петлюру.
5 березня 2014 року провів у Парижі маніфестацію проти агресії Росії. За ініціативи активістів "Об'єднання Євромайдан Париж", українці пікетували Міністерство закордонних справ Франції із закликами до дипломатів, спонукати світову спільноту, задіяти всі можливі дипломатичні, економічні, інформаційні та інші засоби для припинення загарбницького втручання Росії у внутрішні справи України.
Після початку збройної агресії на Донбасі почав займатися волонтерством. Для бійців ДУК "Правий Сектор" купив автомобіль "Форд".
"Все почалося з волонтерства, "ДУК ПС" були перші наші хрещеники, ми їх так називаємо. Ми їм допомагали всією нашою волонтерською організацією "Fraternité Ukrainienne/Українське братство". Перші, кому ми допомогли був 7-й батальйон, я знав цих людей і так сталося, що я тут, але це міг бути й інший якийсь батальйон. Ось так волонтерство природно переросло в активну участь", - розповідав Сліпак.
Дивіться: "Справжній син України" - яким був Василь Сліпак
Війна на Донбасі
На фронт Сліпак відправився весною 2014 року, влаштувався кулеметником ДУК "Правий сектор", згодом брав участь у боях за Піски поблизу Донецького аеропорту та Авдіївку в складі 1-ї окремої штурмової роти 7-го окремого батальйону ДУК "Правий Сектор". Отримав поранення і повернувся до Парижа.
Вдруге поїхав на фронт у вересні 2015 року, усело Водяне під Маріуполем, на лінію зіткнення, але вже у жовтні повернувся до Парижа. Улітку 18 червня 2016 року втретє поїхав на Донбас, щоб доправити зібрану допомогу захисникам-добровольцям. Планував залишитися там на півроку.
"Ми з ним воювали на передовій наприкінці весни і влітку 2015-го під Песками. Він брав участь у боях, відлучався на концерти і потім знову повертався на фронт. І не тільки воював, а й хлопцям надсилав багато допомоги. Це нічого, що Вася був не професійний військовий, а артист - навчитися воювати, коли любиш свою країну, не складно, головне бажання і віра", - згадували про нього побратими.
Фатальна куля
Смертельне поранення він отримав о 6 ранку в бою під містом Лисичанськ Бахмутського району: снайпер поцілив у бійца, коли той стріляв із кулемета.
Василя Сліпака поховали на Личаківському цвинтарі на полі почесних поховань № 76. 19 вересня 2015-го Святійший Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет нагородив його медаллю "За жертовність і любов до України". 30 червня 2016 року Василя Сліпака нагородили орденом "За мужність" І ступеня (посмертно).
20 лютого 2017-го Президент України Петро Порошенко присвоїв йому звання Героя України. Нагороди з рук президента отримали батьки загиблого воїна. 14 березня 2018 року загиблого воїна удостоїли відзнаки УК ПС "Бойовий Хрест Корпусу", яка засвідчує довічне перебування в лавах добровольчого українського корпусу "Правий сектор".
Дивіться: Герої не вмирають, документальний фільм
Як повідомляв портал "Знай.ua", на Донеччині в результаті ворожого обстрілу смертельні поранення отримали троє військовослужбовців 93-ї окремої механізованої бригади ЗСУ.