В Україні офіційно дозволили проводити трансплантацію органів, але тільки за згодою донора.
Відповідний законопроект глава України Петро Порошенко підписав у вівторок, 19 червня, його опубліковано на сайті Верховної Ради.
Відтепер після того, коли людина дала письмову згоду на те, щоб її органи могли використовувати для пересадки, їй видають карту потенційного донора, а інформацію про неї вносять в Єдину державну інформаційну систему трансплантації. Документ повністю конфіденційний.
Інформаційна система плануються складати з наступних реєстрів:
- волевиявлення щодо посмертного донорства;
- "Довірених" осіб, які згодні на посмертне донорство тих, кого вони представляють;
- анатомічних матеріалів людини, призначених для трансплантації та / або виготовлення біоімплантатів;
- живих донорів;
- живих донорів гемопоетичних стовбурових клітин;
- реципієнтів;
- людей з трансплантованою анатомічним матеріалом;
- медустанов, уповноважених на трансплантірованіе;
- транспланто-координаторів.
Крім цього, пропонується передбачити, що дозвіл на трансплантацію потенційний донор може відкликати.
Також тепер при кожному закладі охорони здоров'я (акредитованому міністерством) з'являться спеціалізовані об'єднання трансплантології, а також введуть обов'язкове функціонування в цих закладах етичних комітетів.
Десятки тисяч українців залишилися без "броні" від мобілізації: за які порушення призиватимуть
Дають лише 3 дні: в Україні змінилися правила повісток поштою, що це змінює для чоловіків
Зміни в правилах обміну валюти: заначка може перетворитися на розчарування
Українцям виплатять по 4 500 гривень: кому пощастить отримати допомогу
Закон передбачає "презумпцію незгоди" і визначає ряд категорій населення, у яких не можна вилучати органи ні за яких обставин - це діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, а також особи, які загинули під час бойових дій або від насильницької смерті.
Люди, які за життя надали свої анатомічні матеріали одному з родичів, мають право на підтримку держави: безкоштовне медобстеження, медичну допомогу в разі хвороб або погіршення здоров'я (якщо це пов'язано з донорством).
Донору після операції по вилученню органу надаються 3 дні оплачуваної відпустки (їх можна об'єднати з плановою відпусткою), а також відшкодовуються збитки з урахуванням додаткових витрат на лікування, посилене харчування тощо.
У свою чергу порушення встановленого законом порядку трансплантації органів та інших анатомічних матеріалів людини і тварини буде каратися штрафом до 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до 2 років, або позбавленням волі на строк до 3 років з позбавленням права обіймати посади та займатися відповідною діяльністю на строк до 3 років або без такого.
У той же час вилучення органів у людини шляхом примушування або обману з метою трансплантації каратиметься позбавленням волі до 5 років. За ті самі дії, вчинені щодо особи в безпорадному стані або в матеріальній чи іншій залежності, пропонується карати позбавленням волі на термін від 5 до 7 років.
Крім цього, законом передбачається, що за незаконну торгівлю органами та іншими анатомічними матеріалами каратимуть позбавленням волі на строк 5 років.
Ті самі дії, вчинені за попередньою змовою групою осіб, або участь в транснаціональних організаціях, які займаються такою діяльністю, караються позбавленням волі на строк від 5 до 8 років з позбавленням права обіймати певні посади та займатися певною діяльністю на строк до трьох років.
В Україні узаконили трансплантацію органів
Нагадаємо, раніше інформаційний портал "Знай.ua" писав про те, що в Раду з позначкою "невідкладно" внесли законопроект про антикорупційне суді.