Успенський піст має свої особливості. Дізнайся, якого числа він починається і закінчується. Скільки днів триває? Як варто харчуватися: що можна їсти і чого не можна? Як правильно треба постити? Знайди відповіді на більшість із запитань, що цікавлять тебе.

Історія поста

Успенський піст 2018. Початок Успенського посту: вівторок, 14 серпня. Пост триває всього лише два тижні. Закінчується в понеділок, 27-го числа.

Цей піст - єдиний з усіх, який присвячується Божій Матері. Ось чому він починається за чотирнадцять днів до Успіння Пресвятої Богородиці.

У 2018 році це православне свято відзначається у вівторок. Якщо інші пости і їхні дати непостійні, то Успенський відрізняється тим, що починається і закінчується виключно в ці числа.

Популярні новини зараз

Гороскоп на п'ятницю 22 листопада для всіх знаків Зодіаку: день для змін та простих радостей

Пенсіонерам "навісять" новий фінансовий тягар: ніяких пільг не чекайте

Є умова, вводять ліміт на 30 днів: що буде з тарифом на світло з 1 грудня

Пропрацював 40 років, а пенсія мізерна: у ПФУ звернулися до українців, сподобається не всім

Показати ще

Люди дотримувалися його з давніх часів християнства. Самі перші згадки, які з'явилися про нього, датуються чотириста п'ятдесятим роком. Виявляється, Діва Марія під час життя на землі постійно дотримувалася суворої помірності в їжі.

За три дні до свого Успіння і зовсім припинила вживати будь-яку їжу. Пила тільки воду. І якщо ти станеш поститися, покладатимеш на себе обмеження цього поста, то будеш наслідувати саму Святу Богородицю.

Початок посту і закінчення збігається з церковними святами. У перший день - Медовий Спас. На наступний день після закінчення - свято Успіння Богородиці. На Успенсьі пісні дні доводиться і Яблучний Спас.

В Успенський піст риба дозволяється тільки в святкові дні церковних свят: Преображення Господнього та Успіння Богородиці. Але за однієї умови: вони припадають на середу або п'ятницю. У 2018 році Преображення Господнє - девятнадцатое серпня, в неділю. А церковне свято Успіння - двадцять восьме серпня, вівторок. Так що в цьому році в Успенський піст їсти рибу не доведеться.

Отже, попереду два тижні духовно-тілесного очищення. Але що можна їсти, а чого не можна? Дізнайся, які плоди є винятком. І що їсти, щоб правильно поститися?

Що можна і чого не можна їсти в піст?

Успенський піст, як і Великий, суворий за своїм церковним статутом. Як християни дотримуються обмеження вживання деяких продуктів харчування перед Світлим Вознесінням Христовим, так і тут, перед Успінням Пресвятої Богородиці, люди повинні враховувати і дотримуватися певного самообмеження.

Але, на відміну від того поста, цей набагато коротший. І при цьому влітку вдосталь свіжих овочів та фруктів. Ось чому цей піст називають ще й легким. Адже природа дарує баклажани, огірки, перець, молоду картоплю, помідори. Можна їсти гриби, повно фруктів: персики, сливи, груші. Є дині й кавуни.

Виняток становлять тільки яблука й виноград. Їх можна включати до раціону лише після Преображення Господнього, яке православні святкують в серпні 19-го числа. У народі це свято називають ще Яблучний Спас.

Під забороною в Успенський піст м'ясо, яйця, молоко, спиртне. Виключи їх із раціону. Дізнайся, яким має бути розклад календаря харчування в ці пісні дні. І не забувай, що покаяння і молитви - найважливіший етап духовного очищення.

Меню на кожен день

14 серпня, вівторок. Дозволяється гаряча їжа без олії. Можна варити овочеві супи, каші, картоплю, гриби, запікати овочі в духовці.

15 серпня, среда. Перевага віддається сирим фруктам і овочам. У цей день має бути сухоядіння. Тобто дозволяється вживати в раціон сирі продукти харчування. У цей день їдять сухофрукти, сухарики, мед, горіхи, хліб.

16 серпня, четвер. Можеш варити й запікати овочі, в тому числі гриби, але без олії. Їж супи, каші, роби пюре, запікай у духовці. Раціон пісних гарячих страв без олії різноманітний.

17 серпня, п'ятниця. Знову сухоядіння - чергується через день. Вживай сирі продукти харчування, наприклад, огірки, помідори, сливи, персики, кавуни, дині тощо. Салати - без олії. Можна, наприклад, приготувати салат зі свіжої капусти з морквою і скропити соком лимона. Дозволяються хліб, мед, сухарики, горіхи.

18 серпня, субота. Готуй гарячі страви з олією. Раціон може бути різноманітним: тушковані овочі, смажену картоплю, кабачкові або картопляні оладки тощо. Дозволяється червоне вино в розумних кількостях.

19 серпня, неділя. Велике свято - Преображення Господнього або Яблучний Спас. Тільки тепер можна починати їсти виноград і яблука. Люди віруючі кажуть, що яблука в цей день - чарівні. Якщо ти очистився духовно, ці ласощі допоможуть здійснити загадані бажання. У цей день, крім гарячої їжі з олією, допускається вживання вина в невеликій кількості.

20 серпня, понеділок. У день сухоядіння не можна заварювати морси, компоти. Можна пити тільки сік і воду. Їх вживати з горіхами, чорносливом, курагою та іншими сухофруктами. Не забувай про мед, хліб і пророщене зерно.

21 серпня, вівторок. У день вживання гарячої їжі без олії варто запарювати гречку. Її можна їсти з буряковим або морквяним салатом із горіхами. Можна робити гарбузове пюре з рисом і яблуками. І вживати іншу варену/тушковану гарячу їжу без оліїі.

22 серпня, среда. Трапеза сухоядіння. Заміни суп свіжовіджатим соком. Монастирський статут передбачає вживання в цей день у раціон неварених рослинних продуктів харчування.

23 серпня, четвер. У дні вживання гарячої їжі без олії рекомендується запарювати вівсяну кашу з мюслі та медом - ситно і корисно. Можеш приготувати перловку з морквою і грибами або пісні голубці. Відмінний варіант - варена спаржева квасоля з кукурудзою.

24 серпня, п'ятниця. У день сухоядіння їж сиру рослинну їжу. Підійдуть фініки, інжир, волоські горіхи, арахіс, родзинки, барбарис та інші сухофрукти, мед, сухарики, хліб.

25 серпня, субота. Можна приготувати смажені, варені, печені страви з олією. Відмінна альтернатива м'ясу і сосикам - овочеві запіканки і закуски. Такі страви малокалорійні. Але при цьому насичені вітамінами й мікроелементами. Дозволяється трохи вина.

26 серпня, неділя. У день вживання гарячої їжі з олією можеш приготувати вінегрет. Як варіант - тушкована капуста з грибами, лобіо зі стручкової квасолі. Щоб вже зовсім не було нудно, приготуй пиріжки (на дріжджовому тісті й воді) або вареники з вишнею, картоплею, капустою. Знайти сьогодні пісні рецепти онлайн легко й просто.

27 серпня, понеділок. Останній день посту - дотримуйся сухоядіння. Пий воду, соки, їж сирі овочі/фрукти, вживай сухофрукти, сухарики, мед, хліб.

Якщо ти цілеспрямовано бажаєш постити, дізнайся, які справи дозволено в ці дні робити, а від яких варто утриматися. Читай, кому дозоляється не поститися. І які існують повір'я, що стосуються Успенського посту.

Що потрібно робити, а чого не можна?

Є категорія людей, яким не обов'язково дотримуватися посту. До них відносяться: вагітні, які годують груддю. Крім цього, важко хворі люди, діти віком до 7 років. А також ті, хто займається важкою фізичною працею.

Під час посту не можна влаштовувати весілля, вінчатися, святкувати будь-які свята. Забороняється вживання спиртного. Заборонено участь у різноманітних розважальних заходах.

Якщо хтось усе ж таки вирішить порушити ці правила і, наприклад, повінчатися, то є повір'я, що молоді ніколи не будуть щасливими. Два тижні - не такий уже великий термін. Так що краще почекати. І провести весілля після закінчення посту.

Не можна палити, заздрити, брехати, лихословити, лаятися. Необхідно щиро каятися в своїх гріхах, молитися, ходити до церкви і відвідувати церковні служби. Здійснювати якомога більше добрих справ і вчинків.

Якщо ти не знаєш, що таке суцільні седмиці, тоді скоріше дізнайся! Адже існують не тільки церковні заборони. Є дні, коли народ може гуляти цілий тиждень. Познайомся з поняттями суцільних седмиці. Можливо, в очікуванні великих православних свят, тобі буде легше пережити піснеий час.

Що таке суцільні седмиці?

Поняття «суцільна седмиця» в церковно-слов'янському календарі - тиждень. Тобто це дні з понеділка по неділю, коли немає посту в середу і п'ятницю.

Ці спеціальні дні, встановлені Церквою. Вони дозволяють трохи розслабитися перед багатоденним постом або відпочити після нього. Особливі дні суцільний седмиці наступні:

  • • Святки з 7.01 по 18.01 (з Різдва Христового до Хрещення).
  • • Митаря і Фарисея - «плаваючі» дати, за два тижні до Великого посту.
  • • Масляна - також «плаваючий» тиждень по датах, перед Великим постом. Але м'ясо в ці дні вже під забороною. А ось яйця, риба і молочні продукти харчування ще дозволяються.
  • • Пасхальна (Світла) - «плаваючий» по датах тиждень після Великодня.
  • • Троїцька - сім днів перед Петровим постом після Трійці.

Як гадаєш, піст - це виключно утримання від їжі або щось іще? Дізнайся, що таке справжній піст? Чого варто дотримуватися і як себе вести? Читай все найцікавіше прямо зараз!

У чому істина поста?

Піст - це не тільки виключення з раціону певних продуктів харчування і утримання від звичного меню. Справжній піст - це очищення, викорінення з себе зла, агресії, приборкання свого язика, виключення гніву, приборкання своїх пристрастей і похотей. Дуже важливо в ці дні не брехати, припинити наклепи, осуди йі обговорення.

Стань чистіше духовно! Пам'ятай, що в піст не можна лаятися. Бажано ні з ким не сваритися, не дратуватися з приводу і без, не "їсти" в піст інших людей, не огризатися, не дратуватися і не вчиняти будь-яких мерзенних вчинків, за які може бути соромно. Стань чистішим, добрішим, Не руйнуй мир між людьми!

Успенський піст називають ще ласуном, тому що в ці дні дуже багато свіжих плодів і вітамінів. Не бракує й городини. Незважаючи на обмеження, раціон може бути поживним і насиченим.

Дратівливість і нетерплячість варто виключити. Визнач свою міру поведінки і вживання їжі. Зведи все до мінімуму, необхідного для нормального життя. Адже в серпневі пісні дні - широкий діапазон можливостей фруктово-овочевого раціону. Погодься, в літню пору дотримуватися посту набагато простіше, ніж навесні-взимку.

Оскільки Успенський піст - це час покаяння і молитви, то утримайся від вживання спиртного. Червоне вино дозволяється тільки в суботу та неділю в помірній кількості. Виключи також всілякі розваги, відвідування розважальних закладів і розважальних заходів.

Деякі люди асоціюють піст із дієтою. Цього в жодному разі не можна робити! Адже піст не є дієтою. Це час, коли потрібно читати молитви, піклуватися про душу. Не забувай, що в цей піст ти виконуєш усі обмеження заради Божої Матері. Важливо наблизити свою душу до святості.

Духовне і харчове обмеження - відмінна можливість очистити свою душу і стати ближче до Бога! Істина посту - в очищенні. Не потрібно обтяжуватися переїданням і пияцтвом. Стань терплячим і подбай про душу!

Найближчий із наступних постів – Різдвяний. Дата його початку - 28 листопада. Закінчиться вже в наступному, 2019 році, 6 січня.