За даними Міністерства сім'ї, праці і соціальної політики Польщі, тільки за минулий рік у сусідній Посполитій "осіло" понад мільйон українців. Заробітчанами-гастарбайтерами нині нікого не здивуєш, але за даними заступника директора Департаменту ринку праці Міністерства Магдалени Буряк, сьогодні в Польщі можна спостерігати і зворотну сторону заробітчанства - багато українців намагаються тут пустити коріння і вже обживаються.

З української сторони говорять про зворотні тренди: нинішні заробітчани не поспішають шукати посередників або звертатися в агентства з працевлаштування з тим, щоб облаштуватися в Польщі. Замість цього їдуть прямо по безвізу до польського роботодавця на запрошення. Але роботодавець найманого працівника так і не отримує - ледь перейшовши кордон, українці масово їдуть далі, в Європу.

Бракує робочих рук

У Міністерстві сім'ї, праці і соціальної політики підрахували, що в цьому році в Польщі буде найменший рівень безробіття з 1991 року. Тільки за серпень рівень безробіття зменшився з 7 до 6,9%, і у вересні в країні налічувалося трохи більше 117 тисяч безробітних.

Популярні новини зараз

Штрафи від ТЦК зростуть вдвічі: ухилянтів добряче потрусять

Мобілізацію урівняли для всіх: українцям оголосили вердикт щодо економічного бронювання

Долари з "заначки" можуть розчарувати: почали діяти нові правила обміну валюти

Пропрацював 40 років, а пенсія мізерна: у ПФУ звернулися до українців, сподобається не всім

Показати ще

Польські компанії не приховують, що наймають іноземців - цим займається близько 40% польського бізнесу. 60% компаній готові працевлаштовувати робітників з інших країн через відсутність кваліфікованої робочої сили серед місцевого населення.

З Польщі українці регулярно щорічно перераховують в Україну понад 5 млрд євро. Але лише 15% з наших співгромадян, котрі перебувають там, мають соціальні гарантії, порівняно з громадянами Польщі.

Дмитро Барилюк, керівник агентства з працевлаштування "Умань-Персонал", говорить про те, що на сьогодні в Польщі не вистачає співробітників на всіх рівнях, і цей брак поки країна перекриває за рахунок мігрантів.

У більшості випадків - українських. Хтось їде на кілька місяців на чорнову роботу, а хтось перевозить туди сім'ю.

"У Польщі на сьогодні дуже низька народжуваність - трохи більше 1 дитини на сім'ю, хоча для країни, що розвивається, необхідно хоча б трохи більше 2 дітей на одну сім'ю. Польща навіть впровадила програму, за якою доплачує за кожну другу або третю дитину. Можливо, в перспективі ситуація покращиться. Плюс позначається той факт, що після вступу Польщі в ЄС з країни виїхало кілька мільйонів працездатних осіб. Звичайно, уряд намагається їх всіляко мотивувати повернутися назад - але поки це не приносить відчутних результатів. Є і третій фактор, що впливає на брак працівників усіх рівнів - зниження пенсійного віку, що в майбутньому ще позначиться. Тому Польщі зараз не вистачає робочих рук", - каже Барилюк.

За твердженням Дмитра Барилюка, зараз усі агентства з працевлаштування людей в Польщі відчувають проблеми з набором співробітників - все через безвіз.

"Коли Україні дали безвіз, українці отримали можливість перетинати кордон без візи. І пішли в обхід офіційних агентств - досить страховки, номера телефону польського роботодавця і біометричного паспорта. Хороша половина тих, хто вирішив скористатися безвізом з метою працевлаштування, просто "кинула" польських роботодавців. Заздалегідь домовлялися, роботодавець у Польщі чекав, а людина, переправившись через кордон, нелегально їхала далі - в ту ж Німеччину чи Італію, просто тому, що там заробітки вище", - розповів керівник агентства з працевлаштування.

Так що мрії поляків про дешеву робочу силу розбиваються в пух і прах.

Безвіз не для всіх

Людина, що поїхала працювати за біометричним паспортом - природно, ніяких податків не платить. Як і роботодавець, який бере таку людину на роботу.

"Мені здається, ще рік-півтора, і країни ЄС підрахують, скільки податків вони недоотримали через таких нелегальних працівників", - зазначає Барилюк.

Разом з цим у поляків з'явилася і нова тенденція - вони готові навчати майбутні кадри.

"Є чимало пропозицій, коли поляки запрошують працювати до себе і одночасно освоювати нові професії, підвищувати кваліфікацію. Нерідкі випадки, коли польські представники або посередники приїжджають в українські школи і роблять пропозицію випускникам - вчитися у них, а потім і залишитися. Таке навчання для негромадян Польщі, зазвичай, безкоштовне, хоча батьки несуть витрати за житло, харчування і купують підручники своєму чаду. Головне, знати польську мову", - зазначає Дмитро.

За його словами, зараз поляки шукають лікарів, медсестер, ветеринарів, є великий попит на агроспеціальності.

"Українці в Польщі не рідкість. По-перше, в Польщу можна дістатися без проблем, вона зовсім поруч. По-друге, мова не особливо відрізняється від української, навіть не знаючи ні слова по-польськи, можна зрозуміти, що говорять поляки. По-третє, країна багата на робочі місця, дуже поступово, але тут створюються певні умови для заробітчан всіх категорій і тих, хто намагається переїхати до Польщі назовсім. Велика частина українців, які хоч раз бували в Польщі на заробітках, замислюється про те, щоб почати свій бізнес і залишитися жити в Польщі. В Україні зараз і малий, і середній бізнес поставлений у жорсткі рамки. А в Польщі з цим простіше. Польща від України відрізняється стабільною економікою, хорошими умовами праці, високими соціальними стандартами і, що найважливіше, зарплатами. Отримати дозвіл на проживання тут нескладно, а ось із ПМП можливі труднощі. Але багатьох цілком влаштовує вид на проживання з подальшими перспективами", - каже Анастасія Камінська, рекрутер із Вроцлава.

Міняю Росію на Польщу

Після України Польща багатьом здається просто безпроблемною країною.

"Але це на перший погляд. Так, жити тут комфортніше, поляки дуже відрізняються від українців, рівень життя вищий, інфраструктура краща. Але, хто хоч місяць проживе в цій країні, зрозуміє, що легко тут тільки при певному рівні доходу, який середньостатистичному емігрантові або заробітчанину і не снився. Ціни тут не дешеві, а податки великі. Не всі справляються з труднощами, які долають перший час. Одного разу українка, яка прожила у Варшаві 6 років, сказала, що простіше, коли нікуди повертатися. Тобто тим, хто втратив будинок. Насправді, якщо рішення по-справжньому прийнято - назад дороги немає. Тому багато хто шукає тут альтернативу Україні і осідають, а згодом обживаються", - розповідає Анастасія.

Насамперед українець, який приїжджає до Польщі, шукає роботу. Звичайно ж, зарплати українських фахівців у Польщі перевищують 10 тис. гривень, а в деяких випадках і 20 тис. гривень на місяць. Доходи іноземців у Польщі істотно залежать від сфери зайнятості. У польських роботодавців часто виникають проблеми з пошуком співробітників, тому що поляки не особливо охоче йдуть на роботу, де потрібно виконувати некваліфіковану працю. Тому 40% польських підприємців із сектора продаж і сфери послуг воліють наймати українців.

"Якщо розглянути основні сфери зайнятості українців у Польщі, то за підсумками 2016 року, найменше вони заробляли в секторі надання послуг на дому - близько тисячі вісімсот злотих (410 євро). Працівники торгової галузі отримували в середньому 2000 злотих (450 євро), а середні доходи українців, які знайшли роботу в будівельній сфері, склали 2729 злотих (613 євро)", - каже Анастасія.

Експерт також зазначає, що українці цікавляться німецьким ринком, де можуть заробити в чотири рази більше, ніж у Польщі. Тому польські роботодавці тепер часто пропонують українцям різні форми заохочення. Наприклад, надають працівникам житло, за яке вони не будуть платити, а це вже заощадить від 300 до 500 злотих.

На порталах пошуку роботи з'являється все більше оголошень про набір українсько- та російськомовного персоналу. Це безліч вакансій, від сантехніків і кухарів до ріелторів і програмістів. Все лише для того, щоб задовольнити потребу клієнтів з України, число яких постійно зростає.

"До подій на сході країни і в Криму, для українців найпопулярнішим напрямком для роботяг була Росія. Останні роки більшість трудових мігрантів вибирають Польщу. І це очікувано. Українці по суті піднімають польську економіку. За інформацією газети Rzeczpospolita, понад 80% всіх дозволів на роботу видали українцям. Наших в основному беруть на будівництва, збір врожаю, в прислуги і доглядальниці. За останній час тенденція змінюється. Зараз беруть не тільки чорноробів, а й кваліфікованих співробітників - програмістів, медиків, лікарів, які обживаються тут", - говорить директор компанії Work Service Мацей Вітуцький.

5 мільйонів робочих місць

Міжнародна організація з міграції з'ясувала, що кожен п'ятий українець, що працює в Польщі, не має договору і працює нелегально. А це понад 200 тисяч осіб.

22% українців, які виїхали в Польщу на заробітки, вже стали жертвами нечесних роботодавців.

Саме тому українська діаспора, яка допомагає мігрантам з України на всіх рівнях, з 1 січня цього року створила Міжгалузеву профспілку українських заробітчан у Польщі.

"Наші представництва вже працюють у всіх великих містах Польщі - Варшаві, Лодзі, Катовіце, Вроцлаві. Допомагаємо студентам, заробітчанам і тим, хто приїхав сюди на постійне місце проживання. Співпрацюємо з посольством України, профспілками, багатьма організаціями. Що цікаво, звертаються і дзвонять українці з інших країн - Німеччини, Португалії, Італії, Канади, США. Просять, щоб розширювалися і також допомагали українцям, не тільки в Польщі, але і по всьому світу", - каже голова профспілки Юрій Карягін.

У профспілці підрахували, що зараз в Польщі приблизно один мільйон українців, але в найближчі роки країна готова прийняти ще 5 мільйонів працівників різних спеціальностей - від самих низькокваліфікованих до топ-менеджерів вищої ланки. Чи будуть це українці, покаже час. Але, швидше за все, що більшість вакансій буде заповнено все-таки українцями.

Президент Союзу підприємців і роботодавців Польщі Цезарій Казмерчак також упевнений, що в найближчі роки Польщі знадобитися кілька мільйонів додаткових робочих рук.

"Ми зацікавлені в мігрантах з України, Білорусі та В'єтнаму - працівники з цих країн добре себе показали, з ними майже немає проблем, вони законослухняні, добре інтегруються в Польщі. Польща не зацікавлена ​​приймати мігрантів з Африки, які в свою чергу не працюють і розраховують на допомогу", - підкреслює Казмерчак.