З 12 червня в силу вступить безвізовий режим України з ЄС. Поки пересічні українці штурмують держустанови за новим біометричним паспортом, «Знай» дізнався - як громадяни готуються до безвізу і куди б поїхати вже з червня.
Куди поїхати?
Після введення безвізового режиму громадяни України зможуть поїхати без віз в усі держави-члени ЄС, крім Великобританії та Ірландії, а також в 4 держави-асоційованих члена ЄС. Таким чином, з 12 червня без візи можна відвідати: Австрію, Бельгію, Болгарію, Грецію, Данію, Естонію, Ісландію, Іспанію, Італію, Кіпр, Латвію, Литву, Ліхтенштейн, Люксембург, Мальту, Нідерланди, Норвегію, Польщу, Португалію, Румунію, Словаччину, Словенію, Угорщину, Фінляндію, Францію, Хорватію, Чехію, Швейцарію і Швецію.
Безвізовий режим дозволяє короткострокове перебування в державах-членах ЄС та інших державах-учасницях Шенгенської угоди до 90 днів протягом 180 днів. Так що подивитися і погостювати - реально. А ось працювати і вчитися - ні.
Для виїзду в Європу громадянину України потрібен новий закордонний біометричний паспорт. Якщо паспорт старий і відкрита Шенгенська віза - потрібно буде знову стояти в посольстві за візою.
Для поїздки в безвізовому режимі громадянин України повинен бути готовий до надання службовцям прикордонних служб європейських країн інформації, в тому числі документально підтвердженої, про мету поїздки, наявності місця проживання, достатніх фінансових коштах на планований період перебування, а також підтвердження наміру повернутися в Україну (наприклад , зворотний квиток).
Громадянам України також необхідно буде придбати поліс медичного страхування і страхування цивільної відповідальності власника транспортного засобу (у разі подорожі на автомобілі).
Пенсіонерам "навісять" новий фінансовий тягар: ніяких пільг не чекайте
Масштабне березневе підвищення пенсій: 2300 отримають не всі
Багатогодинні черги до ТЦК відміняються: у "Резерв+" запрацювала довгоочікувана функція
Штрафи за дрова: українцям підказали, як уникнути покарання за деревину на своєму подвір'ї
Де мій паспорт?
Біометричний паспорт сьогодні можна отримати в трьох установах - в підрозділах Державної міграційної служби, в ЦНАП, і в філії Державного підприємства «Документ» (це українське державне комерційне підприємство, що входить в сферу управління Державної міграційної служби України).
Закордонний паспорт громадянам України видається з 16 років. Термін дії закордонного паспорта - 10 років. Термін дії дитячого закордонного паспорта - 4 роки.
Вартість біометричного паспорта - 557 гривень за 20 днів, якщо ж документ потрібен терміново, можна застосувати прискорену процедуру в 7 днів - але вартість в такому випадку буде вже 810 гривень. У ДП «Документ» розцінки на 400 гривень вище. Але і черги менші, і сервіс більш привабливий і швидкий.
Для отримання паспорту досить паспорта громадянина України, індивідуального податкового номера фізичної особи, раніше виданого закордонного паспорта та документа про сплату адміністративного збору.
Дітям для виїзду закордон також необхідний біометричний паспорт. Від народження і до 16 років такий можна оформити на 4 роки, а після 16 років - на 10 років.
Прес-секретар ДП «Документ» Володимир Поліщук не приховує - після рішення про введення безвізового режиму, українці масово кинулися за новими біометричними паспортами.
Рекорд був встановлений в день підписання законодавчого акту в Європарламенті - за день було оформлено більше 19 тисяч заявок на отримання загранів.
«Всього ж на сьогодні понад 3,5 мільйонів українців вже мають на руках новий закордонний паспорт і процес триває», - зазначає Володимир Поліщук.
Звичайно, далеко не всі, ті хто вистоюють чергу, поїдуть 12 червня в Європу.
«Тут, скоріше, відіграє роль психологічний фактор - адже не всі вірили тому, що ми отримаємо безвіз. Плюс до всього раніше наші центри майже 2 тижні не працювали, тому що силовики перевіряли інтернет-провайдерів, що трохи налякало народ.
Ну і є ще кілька додаткових причин для черг - по-перше, влітку завжди великий наплив народу. По-друге, багато таки зібралися відвідати Європу - сума в 100 - 200 євро цілком прийнятна для кількаденного туру. По-третє, це заробітчани - ну куди ж без них? По-четверте - людям, які раніше їздили часто в Європу і мають старий закордонний паспорт, не хочеться стояти в черзі в посольство для оформлення шенгену. Я всім кажу відразу - щоб не стояти в черзі - приходьте через пару тижнів і черг вже не буде», - зазначає Володимир Поліщук.
Втім, не обходиться і без проблем.
Пред'явіть пальчики
Відбитки пальців, необхідні для отримання біометричного паспорта, вже стали притчею во язицех.
У деяких громадян відбитки або не можливо взяти, або ж вони просто не сходяться. Причини цього найрізноманітніші - від хвороб, спалених і травмованих рук і до важкої фізичної роботи, яка просто стирає відбитки або похилого віку, який теж стирає відбитки.
ЗМІ тут же поспішили налякати, але Володимир Поліщук запевняє - лякатися не потрібно, все заздалегідь передбачено.
«Відбитки пальців - це не біометріка. Біометрика - це наявність в паспорті електронного чіпа, на якому зберігається вся інформація про людину», - говорить Поліщук.
Так що якщо є проблема з відбитками, можна обійтися і без них.
Насправді вся проблема в обладнанні, яке може просто не зчитувати відбитки, або в фізіологічних особливостях, коли відбитки пальців не виражені.
Для таких людей є винятки - під них потрапляють глави держав і члени урядів, діти молодше 12 років і інші категорії - наприклад, люди похилого віку, хворі або травмовані люди.
Якщо паспорт отриманий, а відбитки взяти не вдалося - хвилюватися немає сенсу. Всі дані вже знаходяться на чіпі.
Приставка "біометричний" означає наявність в обкладинці мікрочіпа, на який, як на "флешку", записуються біометричні ознаки власника - цифрове фото, зразок відбитків пальців, автограф, а також реквізити самого паспорта.
Білі і сірі
У зв'язку з попитом активізувалися і посередники, готові за окрему плату допомогти в отриманні паспорта. Правда, чим - не зовсім зрозуміло, адже процедура і так максимально спрощена. Але оголошення в інтернеті про допомогу нині не рідкість.
Володимир Поліщук застерігає від таких «посередників» - завдяки їхній допомозі можна залишитися без паспорта і без грошей.
Централізовано паспорта видають на поліграфічному підприємстві «Україна» в Києві. Міграційні служби, ОВІР і «Документ» тільки збирають документи, роблять біометричні фотографії та сканують відбитки пальців. Після цього дані по захищеним лініях надходять до столиці, а після їх обробки виготовляють паспорти, які розсилають до областей. Без присутності людини виготовити паспорт сучасного зразка неможливо.
На сайтах пропонують виготовити закордонний паспорт за один день. Термін можна вибрати і більш тривалий: від двох днів до одного місяця. І ціну встановлюють різну - від 900 до 4 тисяч гривень.
Але ризик в такому випадку величезний - одна справа залишитися без паспорта і без грошей, а зовсім інша - дати сторонній людині свої персональні дані.