17 травня для української медицини - визначна дата. У цей день Верховна Рада проголосувала закон про трансплантацію органів.

Якщо коротко, закон передбачає, що кожен українець може підписати згоду на трансплантацію своїх органів після смерті, якщо передумав - відкликати документ. Також закон регулює процедуру, вводить відповідальність за незаконні дії і порушення в галузі трансплантології, передбачає презумпцію незгоди та інше. Згідно з прийнятим документом, закон вступить в силу з 1 січня 2019 року. Про це повідомляє Обозреватель.

Як можна буде стати донором?

Ухвалення закону про трансплантацію депутатами парламенту - тільки половина справи. Тепер його повинні підписати спікер Верховної ради і президент України.

Популярні новини зараз

Штрафи від ТЦК зростуть вдвічі: ухилянтів добряче потрусять

Штрафи за дрова: українцям підказали, як уникнути покарання за деревину на своєму подвір'ї

Мобілізацію урівняли для всіх: українцям оголосили вердикт щодо економічного бронювання

Плюс 2361 грн на картку щомісяця: хтось із пенсіонерів у 2025 році отримає солідний бонус

Показати ще

"Після остаточного затвердження документа, буде створено реєстр - Єдина державна інформаційна система, куди будуть вноситися дані потенційних донорів і реципієнтів, і ось тоді людина може писати свою офіційну згоду", - розповіла глава комітету ВР з питань охорони здоров'я Ольга Богомолець.

За її словами, підписати згоду можна буде при отриманні водійських прав або інших державних документів. Так, після надання письмової згоди особі надається карта потенційного донора і інформація про нього вноситься в Єдину державну інформаційну систему трансплантації. Обіцяють, що інформація буде конфіденційною.

Крім того, Богомолець додала, що якщо людина, яка не проти трансплантації своїх органів, не встигла підписати відповідний документ, згоду можуть дати його родичі.

"Родичі будуть безсилі тільки в тому випадку, якщо людина залишила офіційну заборону на вилучення органів - ніхто це волевиявлення змінити не може", - додала Богомолець.

Перші операції почнуться вже в цьому році

Масова трансплантація органів в Україні почнеться з 2019 року, а пілотний проект в Україні запрацює вже в цьому році. Народний депутат від "Народного фронту" Тетяна Донець розповіла, що на пілотний проект вже виділено 100 млн грн.

"Такі операції будуть проводити в 3-4 клініках України. В числі цих клінік - Київський центр трансплантації кісткового мозку, Національний інститут раку, Охматдит, Інститут патології крові та трансфузійної медицини (Львів), Інститут ім. Шалімова", - зазначила Донець.

Для порівняння, за її словами, в цьому році на лікування за кордоном, в тому числі і пересадку органів з бюджету було виділено 700 млн грн. І з наступного року ці кошти залишатимуться в нашій країні і йти нашим лікарям.

Разом з тим, політик поки не може назвати вартість подібних операцій. Однак Донець стверджує, що коштувати вони будуть дешевше, ніж, наприклад, в Індії.

Прийняття закону чекали тисячі пацієнтів

"Зараз в Україні трансплантацію органів практично не роблять. Пацієнтів, яким необхідна операція, відправляли за кордон, в тому числі, в Білорусь, яка розвинена в цьому питанні в десятки разів краще. Але, як ви розумієте, потрапити на таку операцію - це "сім кіл бюрократії", до того ж шалено дорого для держави", - пояснює анестезіолог-реаніматолог Віктор Литвиненко.

За його словами, з прийняттям цього закону в українських лікарів будуть "розв'язані" руки. Вони зможуть проводити операції з трансплантації на місці. У черзі на пересадку органів стоять тисячі людей, які, на жаль, не можуть з яких-небудь причин поки потрапити на операцію за кордон. І, на жаль, багато хто так і не доживає до своєї черги.

Наприклад, щорічно трансплантації серця потребує 2 тисячі українців, пересадку нирки чекають 4 тисячі осіб на рік, пересадки печінки потребує 2-2,5 тисяч хворих.

"Тепер же у них з'явився шанс на життя, адже, по-перше, з'явиться національний "банк" органів, по-друге, лікарі зможуть робити операції без відтягнення часу. Правда, практики у наших лікарів поки не вистачає (лікарі - хірурги, анестезіологи, реаніматологи - хороші фахівці, але вони робили дуже мало таких операцій), тому, як і передбачає наука, можуть бути і жертви невдалих операцій. Але від цього нікуди не дітися ", - говорить Литвиненко.

З'явиться база - і вперед

Голова правління громадської організації "Пацієнти України" Дмитро Шеремей також вітає прийняття закону про трансплантацію.

"Для нас важливо, щоб все це відбувалося не на "чорному" ринку, а легально - за участю всіх сторін, і прекрасно, що це буде відбуватися в Україні", - зазначив Шерембей.

Громадський діяч при цьому має на увазі, що оборот даних (Єдина державна інформаційна система трансплантації) буде організована на високому рівні.

"Захист пацієнтів, захист інформації - контрольованість цього процесу повинно знаходитися на високому рівні. Ми сподіваємося, що в цьому році буде реалізований електронний документообіг, з'являться електронні черги очікування, база пацієнтів, які будуть надійно захищені", - додав він.

Раніше портал "Знай.ua" повідомляв, чи можна відмовитися від підписання декларації з лікарем.