Гречана крупа на сьогодні є одним з небагатьох видів продовольчих товарів, ринкові ціни на які мають порівняно тривалу знижувальну тенденцію. Про це йдеться в коментарі завідувача відділом ціноутворення та аграрного ринку Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки» Ольги Боднар, - пише Укрінформ.
За словами експерта, тенденція до зниження ціни почалася ще з червня 2016 і зберігається до цих пір. Протягом минулого року в роздрібній мережі гречана крупа подешевшала на 25% - з 30,5 грн в січні до 22,95 грн за 1 кг в грудні 2017 року. Станом на січень 2018 середня по Україні роздрібна ціна на гречку продовжувала знижуватися і становила 22,53 грн за 1 кг. Оптово-відпускні ціни на гречану крупу протягом 2017 знизилися на третину (33%), а середня ціна на неї за станом на січень 2018 склала 18,62 грн за 1 кг.
Найбільше зниження спостерігається в первинній ланці цінової ланцюга - в ціновій динаміці закупівельних цін на зерно гречки. Рівень цих цін протягом 2017 знизився на 45%. Станом на січень 2018 закупівельні ціни на гречку становили в середньому 9,52 грн за 1 кг.
"Слід пам'ятати, що цінова ситуація на ринку гречки об'єктивно залежить від пропозиції, яка формується за рахунок внутрішнього виробництва та імпортних закупівель", - зазначила Боднар.
Мобілізацію в Україні посилять: ТЦК змусять працювати ефективніше
Долари можна продавати? Що буде з курсом в Україні після приходу Трампа
Дають лише 3 дні: в Україні змінилися правила повісток поштою, що це змінює для чоловіків
Зміни в правилах обміну валюти: заначка може перетворитися на розчарування
В Україні зростання валового збору гречки спостерігається протягом останніх трьох років. Сприятлива кон'юнктура на ринку гречаної крупи спонукала сільгоспвиробників збільшити площі посіву під гречкою. У 2017 році зібрана площа під культурою у всіх категоріях господарств збільшилось проти 2015 року на 36%, а в порівнянні з 2016 роком - на 12%. Відповідно валовий збір гречки збільшився в минулому році до 193 тисяч тонн, перевищивши показники 2015 року більше ніж у 1,5 рази.
"Такий обсяг виробництва вітчизняної гречки здатний практично повністю задовольнити внутрішній попит, який становить 170-180 тисяч тонн на рік", - зазначила експерт.
На її думку, істотну роль при формуванні пропозиції і цінової ситуації на ринку гречаної крупи в 2017 році зіграв і імпорт гречки. Його обсяги в минулому році становили 15,9 тисяч тонн, що перевищує показники 2016 року у 3,4 рази.
Слід також брати до уваги фактор різниці цін. Вартість 1 тонни імпорту гречки в середньому за 2017 склала 301 долар, тобто 8006 грн/т. Закупівельна ж ціна вітчизняної гречки на внутрішньому ринку становила в минулому році в середньому близько 13-14 грн за 1 кг. Таким чином, імпортна продукція становить серйозну конкуренцію вітчизняним виробникам і ціновій кон'юнктурі внутрішнього ринку.
Нарощування обсягів виробництва гречки призвело до збільшення пропозиції на внутрішньому ринку, а це в сукупності з задоволенням внутрішнього попиту за рахунок імпортних поставок зумовило зниження внутрішніх цін на гречану крупу. За прогнозними оцінками експертів Інституту аграрної економіки, підстав для подорожчання гречки в 2018 році немає.
Дивіться: "Голоси виборців купують вже не за гречку"
Раніше портал "Знай.ua" розповідав, як в Україні виростуть ціни на продукти напередодні Великодня.